Jako patnáctiletá utekla do Sýrie, teď chce nevěsta IS domů: „Useknutou hlavu jsem viděla v koši“

Autor: Darina Jíchová - 
14. února 2019
11:34

V roce 2015 tehdy patnáctiletá Šamima Begumová (19) společně s dvěma spolužačkami utekla z Velké Británie do Sýrie, kde se provdaly za bojovníky teroristické organizace Islámský stát (ISIS). Po 4 letech má jediné přání, a to vrátit se domů do Londýna. V pokročilém stádiu těhotenství ji objevili v uprchlickém táboře, odchodu do Sýrie prý nelituje, informoval deník Daily Mail.

Begumová v únoru 2015 s Kadizou Sultanovou a Amirou Abaseovou odletěly z Londýna do Sýrie. Dívky následovaly příklad své kamarádky Šarmíny Begumové, která do Sýrie odešla už v prosinci 2014. Všechny čtyři dívky chodily na stejnou školu Bethnal Green Academy v jižní části Londýna.

Šamima Begumová se momentálně nachází v uprchlickém táboře al Hawl, kam uprchla před boji na východě Sýrie. V táboře ji objevil novinář deníku The Times Antony Loyd. Těhotná dívka tvrdí, že Abaseová i Šarmína Begumová jsou ještě naživu, nebo „alespoň ještě před dvěma týdny byly“. Vypověděla, že sice svého odchodu do Sýrie nelituje, ale ráda by se vrátila do Británie. Chce tam vychovat své dítě, svěřila se, že o dvě děti během války přišla.

Odchodu do Sýrie nelituje

Begumová popsala, že byla svědkem několika bombových útoků a poprav. „Už nejsem ta naivní patnáctiletá školačka, která před 4 roky utekla z Londýna,“ prohlásila Begumová. „Ale nelituju toho,“ dodala, že i přes veškerá zvěrstva, která se kolem ní děla, žila „normálním“ životem.

Šamima Begumová, která se dvěma kamarádkami v roce 2015 utekla do Sýrie, se chce vrátit domů do Velké Británie. Snímek z roku 2015, dívky byly zachyceny při odletu z Londýna.Šamima Begumová, která se dvěma kamarádkami v roce 2015 utekla do Sýrie, se chce vrátit domů do Velké Británie. Snímek z roku 2015, dívky byly zachyceny při odletu z Londýna. | Profimedia.cz

Nerozrušilo ji, ani když poprvé viděla popravu zajatců. Podle jejích vlastních slov se to „dalo tolerovat“. Všechny čtyři dívky se v Sýrii provdaly za cizince, kteří se přidali k ISISu. Šamima Begumová si vzala nizozemského džihadistu Yaga Riedijka (27), se kterým žila v Rakce. Krátce po svatbě otěhotněla, narodila se jí dcera. Záhy poté porodila syna. Obě děti zemřely při bojích v roce 2017.

Begumová si je vědoma, že spousta lidí bude proti jejímu návratu domů. Dívka se bojí o osud svého dítěte, nechce o něj přijít jako o předchozí děti. Je si vědomá, že chalífát je u svého konce. „Nezasloužili si válku vyhrát,“ přiznala, že islamisti mají na svědomí „tolik útlaku a korupce, že nemohli vyhrát“.

Begumová: Chci domů a žít klidný život.

„Vím, co si o mně doma všichni myslí. Četla jsem, co se o mně píše na internetu, ale chci se jen vrátit domů a mít své dítě. To je to jediné, co si přeju,“ prohlásila Begumová. „Udělám všechno, co budou chtít jen, abych se mohla zpátky domů a v klidu žít se svým dítětem.“

Begumová utekla z poslední bašty ISISu ve východosyrském městě Baghúz Faukání, kde v sobotu 9. února zahájila arabsko-kurdská koalice SDF ofenzivu. „Byla jsem slabá, už jsem nemohla unést to utrpení a strádání spojené s životem na frontě. Rozhodla jsem z chalífátu utéct. Bála jsem se hlavně o život dítěte,“ uvedla Begumová.

Šamima Begumová (uprostřed), která se dvěma kamarádkami v roce 2015 utekla do Sýrie, se chce vrátit domů do Velké Británie. Na snímku s Kadizou Sultanovou (vlevo) a Amirou Abaseovou (vpravo).Šamima Begumová (uprostřed), která se dvěma kamarádkami v roce 2015 utekla do Sýrie, se chce vrátit domů do Velké Británie. Na snímku s Kadizou Sultanovou (vlevo) a Amirou Abaseovou (vpravo). | Profimedia.cz

Useknutá hlava ji nerozrušila 

Její případ řeší britské ministerstvo vnitra, status „nevěst ISIS“ je velmi kontroverzní. Begumová ve svém prvním vystoupení od zmizení sice opakovala propagandu ISISu, ale vůči chalífátu jako takovému se částečně postavila odmítavě a přiznala jeho porážku.

„První useknutou hlavu jsem viděla v koši, nijak mě to nezarazilo. Byl to voják zajatý při bitvě, nepřítel islámu,“ vysvětlila. „Myslela jsem jen na to, co by asi udělal muslimce, kdyby měl možnost,“ dodala. „Novináři můžou být také špioni, navíc na území chalífátu vstoupili nelegálně a ohrožovali naše bezpečí,“ její výroky byly zarážející. Vzbudily otázky nad tím, zda jí byl „vymyt mozek“, nebo zda je zarytou islamistkou.

Dvě kamarádky žijí, manžel je v zajetí

Její kamarádky Abaseová a Šarmína Begumová jsou podle ní naživu v Baghúzu. Sultanová zemřela před dvěma lety. Se spolužačkami se naposledy viděla v červnu, slyšela o nich ale před dvěma týdny. Begumová se obává o jejich osud, zvláště po poslední sérii útoků.

„Jestli přežily bombardování, musí se za mě stydět. Nabádaly k trpělivosti a víře v chalífát a rozhodly se zůstat, jejich manželé už jsou mrtví,“ dodala Begumová. Připustila, že neví, co se stalo s jejím mužem. Bojovníci ISISu s rodinou prý dostali na výběr: zůstat nebo odejít. Manželé Baghúz opustili společně, muž se vzdal vojákům koalice. To bylo naposledy, kdy ho Begumová viděla.

 

Další videa
Články odjinud