Úterý 18. května 2021
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 15°C

Žehlení prsou otřáslo Brity. Matky se brání: Bály se prý znásilnění dcer

Autor: Darina Jíchová - 
29. ledna 2019
21:00

Velkou Británii v posledním týdnu šokovala zpráva o brutální praktice, kterou provozuje menšina žijící v severní Anglii. Jedná se o žehlení prsů, jde o tělesnou modifikaci, kdy jsou dospívajícím dívkám nahřátými předměty – většinou kameny – stlačována prsa s cílem je zploštit a zastavit jejich růst. Podle lékařů je to velmi nebezpečné, navíc to nefunguje, uvedl deník The Guardian.

Byli to právě reportéři Guardianu, kterým se dodržování této tradice podařilo odhalit. Vypravili se mezi komunitu žijící v severní Anglii, kde narazili na ženu, o které referovali jako o Maureen. Ta jim odtajnila, co se mezi jejími lidmi děje. Dokonce jim ukázala velký černý kámen, který sama použila při žehlení prsů své dcery.

Maureen teď kámen používá k drcení bylinek a koření, ještě před několika lety měl ale jiný účel. Žena popsala, že její dceři začala prsa růst v osmi letech, proto se rozhodla jí prsa zažehlit. Rozpálila kámen a přitiskla jí ho na hrudník. Odendala ho, až když holčička plakala bolestí, horký kámen se jí otiskl na kůži a nechal na ní modřiny.

„Když se mě policisté ptali, proč jsem to udělala, vysvětlila jsem jim, že je to tradice,“ řekla Maureen novinářům. O případ se zajímali i sociální pracovníci, bylo to pro ně poprvé, kdy se setkali se žehlením prsů. Lidé věří, že praktika má zastavit tělesný vývoj dívek a ubránit je před nechtěnou pozorností mužů. Lékaři však tvrdí, že růst prsou to nijak neovlivní, je to však nebezpečné pro psychiku dívek. Rovněž to může způsobit jistou deformaci.

Policisté i sociální pracovníci tápou

Žehlení prsů však není spojeno jen s malým severoanglickým městem, reportéři o něm našli důkazy i v Londýně, Essexu, Leedsu nebo Wolverhamptonu. Britská policie, sociální pracovníci a neziskové organizace jsou v šoku. Tvrdí, že si nejsou vědomi toho, že by k praktice v Británii docházelo. Zatím nejsou případy schopni vyřešit. Podle reportérů ani nemapují, kde se žehlení praktikuje.

Podle policistů je hlavním problémem to, že děti jen zřídka nahlásí své rodiče. „Samozřejmě nemůžeme očekávat, že děti přijdou na stanici a nahlásí nám, co se jim stalo,“ uvedl Allen Davis z metropolitní policie. „Ale kdyby nám někdo řekl, co se děje, kde, kdy, komu a kdo tak činí – zakročili bychom,“ dodal.

„Stejně jako ženská obřízka i další kulturní praktiky jsou složité případy k řešení. Zvláště když při nich dochází ke zranění,“ uvedl poslanec Jess Phillips. „Nicméně bychom měli vzdělat menšiny, které tradici dodržují, potrestat viníky a ochránit oběti,“ prohlásil politik.

Maureen chtěla ochránit dceru

Maurenn sdělila novinářům, že jí matka, ještě v Kamerunu, také žehlila prsa, aby ji ochránila. Doplnila, že pro svou dceru chtěla udělat totéž. „Místo, kde žijeme, není bezpečné. Nemohla jsem ji ani nechat si hrát venku,“ Maureen popsala, že v oblasti se nacházejí gangy, které na ulicích prodávají drogy a vyvolávají násilí.

Když jste se na ni podívali, už jste neviděli dítě, ale teenagera. Byla to pro mě noční můra,“ Maureen následně zavolala své matce do Kamerunu, ta ji provedla celou procedurou. „Některé ženy tvrdí, že to dělají proto, že těm dívkám hrozí znásilnění,“ vysvětlila Mary, aktivistka, která se o problematiku zajímá.

„Kdybych věděla, že tu platí nějaký zákaz, dceru bych si nechala doma, dokud by modřiny nezmizely,“ prohlásila Maureen. Holčička skončila na 10 dní v péči sociálních pracovníků, ti rodinu následujících pár týdnů kontrolovali, pak se o případ přestali zajímat. Ani policie proti Maureen nevznesla žádná obvinění.

Zdravotní sestra: Žehlení prsou způsobuje rakovinu

„Každý týden pořádáme setkání, kde ženy mluví o žehlení prsů,“ oznámila Karyne Taziová, ředitelka ženského a rodinného centra ve Wolverhamptonu. Společně s dalšími se snaží ženy vzdělat a ukázat jim, že jejich tradice nefunguje.

Zdravotní sestra Jennifer Mirajová ve své kariéře pracovala v nemocnicích po celé Británii, novinářům Guardianu sdělila, že se setkala s desítky případů žehlení prsů. Někdy se čerstvými, kdy ošetřovala dívky, jindy se staršími, kdy na starších ženách viděla následky praktiky. „Ženy kvůli tomu nemohly kojit, měly v prsou cysty a infekci,“ uvedla Mirajová. Dodala také, že ženám, které prodělaly žehlení prsou, byla často diagnostikována rakovina prsu.

„Nevím, proč zatím nevznikla studie, tyhle dvě věci jsou propojené. V nemocnici jsme měli mladou ženu, bylo jí 24 let, jako dítě podstoupila žehlení prsů, zemřela dva měsíce poté, co jsme u ní našli rakovinu,“ vypověděla další zdravotní sestra Cathy Aba Foudaová, která také podstoupila žehlení prsů v Kamerunu, odkud tradice pochází.

Foudaová promluvila i o psychických problémech spojených s praktikou. „Všechno se mi to vrátilo po porodu. Pokaždé, když jsem si dala dítě na prsa, zaplavil mě strach, že mi někdo ublíží,“ popsala svůj stav Foudaová.

Utužení vztahu mezi matkou a dcerou

Aktivistka Mary však se ženami nesouhlasí. „Neexistují žádné důkazy, že je žehlení prsů špatné. Neviděla jsem žádné studie. Myslím, že to prohlubuje vztah mezi matkou a dcerou. Poprvé jsem také slyšela, že praktika může vyvolat rakovinu,“ Mary však přiznala, že kvůli tomu, že je při žehlení bradavka vtlačena dovnitř, ženy mají problémy s kojením.

„Obřízka nebo žehlení, v obou případech jde o ztrátu kontroly nad vlastním tělem,“ tvrdí aktivistka Leyla Hussajnová, která aktivně vystupuje proti oběma praktikám.

Hledání vhodného řešení

Bývalý hlavní prokurátor pro oblast severozápadní Anglie Nazir Afzal uvedl, že by mohl pomoct zákon zakazující žehlení prsů. „Někdy musí přijít zákon, aby došlo ke změně,“ prohlásil. Mnozí lidé jsou ale opačného názoru, praktiku by to prý nezastavilo.

„Potřebujeme zjistit, kde přesně k tomu dochází, kolik je obětí. Musíme ale jednat obezřetně a s největší opatrností,“ domnívá se Taziová. „Když jsme začali s našimi setkáními, nikdo nepřišel. My jsme ale vytrvali, ženy věděly, že jsme připraveni mluvit o žehlení prsů. Vytrvali jsme a teď máme stále více žen, které přichází sdílet své zkušenosti,“ popsala Tazioá.

tmot ( 30. ledna 2019 13:48 )

Houby opice!!!! Ty by toho nebyly schopny, vypatlaný mozky z Afriky

kuniksicht ( 30. ledna 2019 11:54 )

tomu se rika obohaceni Evropy.....fakt hnusne, odporne, co se v posledni dobe deje.

1pravda1 ( 30. ledna 2019 11:22 )

Normální lidi dospělí chrání děti, a ne je mrzačí a znásilňují!!! Vysoké tresty a vyhoštění za brutální násilí na dětech, jinak to nejde! Ale neziskovky budou udávat do Bruselu a udavači z parlamentu totéž. A pak bude unicef žebrat pro potravu pro děti, proč, stejně je zmrzačí vlastní rodiče a znásilní vymatlaní chlapi.

hejhej ( 30. ledna 2019 10:51 )

banany: Muslimské zrůdy bohužel žijí podle koránu. Ženy a děvčata jsou pro ně podřadný druh, jenom pro jejich zrůdné ukájení. Jsou to odporní primitivové s dutými hlavami.

naidka ( 30. ledna 2019 09:54 )

Tyto praktiky jsou důkazem, že zařazení divokých afrických kmenů do civilizace je pouhá utopie.

Zobrazit celou diskusi
Další videa