STAN chce dobýt Brusel s menšími stranami. Námluvy s TOP 09 ale ještě nevzdává

Autor: Jakub Veinlich - 
29. 1. 2019
14:15

Hnutí Starostové a nezávislí bude bojovat v letošních evropských volbách na vlastní pěst. Kandidátku chce poskládat s menšími subjekty a regionálními uskupeními, které působí po celé republice. Lídrem kandidátky by měl být zatím dosavadní europoslanec Stanislav Polčák, vystřídat by ho ale mohl Jiří Pospíšil z TOP 09. Název nového uskupení zatím ale tají.

Námluvy s menšími subjekty, které jsou „posbírané“ po celé České republice, probíhaly podle Stanislava Polčáka posledních 10 měsíců. „Zabojovat s námi chce zhruba dalších deset subjektů,“ řekl novinářům Polčák, když nový subjekt, který zatím nemá oficiální název, představoval novinářům.

STAN zezelenal

„Trochu jsme i zezelenali,“ narážel Polčák na to, že s nimi na jednu kandidátku půjdou také Zelení. Jejich lídrem by měl být předseda strany, biolog a učitel Petr Štěpánek. Připojit se má také LES Martina Bursíka. Podle zákulisních informací byl největší programový problém kolem jádra, i to se ale podle všeho podařilo překonat.

STAN chce navíc podle informací Blesk Zpráv vyjednat i kandidaturu Jaromíra Štětiny, který se pohádal s TOP 09 a zakládá pro Evropské volby svůj vlastní projekt.

S TOP 09 zatím STAN stále ještě vyjednává, jeho zástupci věří, že se nakonec strana Jiřího Pospíšila připojí. Teď se hraje o to, zda by byl lídrem Polčák, nebo právě Pospíšil. Ta strana, která bude mít svého kandidáta na prvním místě, bude muset ale podle zákulisních informací ustoupit při tvorbě názvu, který s konečnou podobou kandidátky uskupení představí nejpozději do konce února. Kandidátky se pak musí zaregistrovat nejpozději do 19. března.

Tvrdý boj

„Víme, o co se hraje, bude to klání dosud nevídané,“ odhaduje Polčák.

Dvojkou za STAN a další přidružené strany by měl být místopředseda hnutí Radim Sršeň, starosta Dolní Studénky. Zaměřit se chce především na čerpání eurofondů, digitalizaci státní a veřejné správy, nebo zemědělskou politiku.  

Kandidátky jsou hotové

Košem dostalo hnutí Starostové a nezávislí před časem od lidovců. Jejich kandidátku povede trojka stávajících europoslanců – Pavel Svoboda, Tomáš Zdechovský a europoslankyně Michaela Šojdrová.

Kandidátku už mají schválenou také další strany. Hnutí ANO povede europoslankyně Dita Chranzová, ODS Jan Zahradil, Piráty IT specialista Marcel Kolaja, KSČM sází na Kateřinu Konečnou a ČSSD na europoslanece Pavla Poce, SPD zatím kandidátku nepředstavila.

Volby do evropského parlamentu budou v České republice 24. a 25. května. Výsledky budou známé o den později - v neděli 26. května

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
anonym01 ( 29. ledna 2019 16:53 )

proti evropsky volič nepujde volit. Provropsky ano. Tady máte nápovedu. TOP09 je více než vhodná.Lidovci se zašpinili Burešem.

pavel11 ( 29. ledna 2019 15:00 )

pane bože voliči chrante své rodiny před křiváky,podrazáky,zloději,udavači TOP STAN KDU pirátu jeden otřesnější exot než druhý.Pokud chcete chránit své rodiny před vítači,křiváky,podrazáky,klanějicí vlez ***ky,Tak proboha nikdy nevolte zlo,křivé páteře jmenovaných. ODS má Zahradila je to evroposlanec který nás chrání,ještě mladý Klaus,a jim podobní a jsme v pohodě.

marmat ( 29. ledna 2019 14:58 )

PRO TOHLE SE NESMÍME na účast u těchto EURO-voleb vykašlat.....Co zvolíme-to tam bude!!! Je naše věc, kdo tam za nás chrápal, nebo dokonce intrikoval a kul pikle a komploty

marmat ( 29. ledna 2019 14:54 )

Že by zcela nevolitelné strany (pod 5%) udělaly "díru do světa???" No především se musej POCHLUBIT podněty/udáními .....TO jim jde i když jejich výsledek je hubený a beztvarý

jjusa ( 29. ledna 2019 14:39 )

Vypadá to že se Kalouse nedá zbavit za nic na světě,bude otravovat život všem až do konce svého života,je něco podobného jak ta spící troska a co nevidět na tom bude stejně,ale NEODEJDE JEN SE PŘIDÁ třeba ke STANu?Po Babišovi by chtěli rychlý odchod a co on otravuje životy už dlouho a měl by vědět kdy skončit

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa