Nechvalně známá česká pašeračka Tereza Hlůšková, která byla zadržena v lednu 2018 na pákistánském letišti s téměř devíti kilogramy heroinu, tráví od této doby svůj život převážně za mřížemi věznic. Výjimkou jsou chvíle, kdy musí k soudu.

V březnu 2019 byla Češka odsouzena za pašování tvrdých drog k 8 rokům a 8 měsícům ve vězení. Proti rozsudku se odvolala stejně jako státní zástupce, který pro ni chce doživotí. Na rozhodnutí odvolacího soudu se bude čekat nejspíš až do jara.

Na Vánoce chce být doma

Tereza tak začíná být čím dál tím zoufalejší. Nepřeje si totiž nic jiného, než už být konečně doma a mít pákistánské martyrium za sebou. S blížícími se Vánoci doufá, že se nad ní pákistánské úřady smilují a propustí ji. Jde o bláhovou naději?

Ne tak úplně. V roce 2016 ministr spravedlnosti Kamran Michael propustil po návštěvě vězení Kot Lakhpat, v němž si nyní Tereza odpykává svůj trest, na Vánoce z basy 32 uvězněných osob. Češka se proto modlí, aby obdobná situace nastala i letos.

Pašování tvrdých drog

Vánoce jsou časem splněných přání. Tereza si ale nepřeje nic malého. Je těžké posoudit, jaké má naděje. Pašování tvrdých drog je závažný zločin a v Pákistánu ho berou velmi vážně. Kdyby ho spáchal Pákistánec, hrozil by mu trest smrti.

Terezin žalobce se také nechal slyšet, že bezmála 9 let vězení je za takové množství heroinu příliš mírný trest. U odvolacího soudu bude proto usilovat o to, aby Tereza strávila v Pákistánu ještě o mnoho let více.

Fotogalerie
54 fotografií