„Objevily se případy, kdy uprchlíci platí takzvaným překupníkům za to, že je rychleji protáhnou centrem a pomohou s vyplněním formulářů, aby rychleji získali víza," uvedla mluvčí krajského úřadu Alena Knotková.
„Několik hlášení tohoto typu jsme prověřovali, žádné z nich se ale nepotvrdilo. Pokud by se někdo s tímto typem jednání dostal do kontaktu, ať neprodleně informuje nejbližšího policistu, či zavolá na linku 158,“ řekl mluvčí policie Petr Vala.
Ukrajinští uprchlíci v Brně Blesk TV
Policie v této souvislosti zatím odmítá spekulovat, co by případným překupníkům hrozilo. „Záleželo by na situaci, čeho přesně by se dotyčný dopustil,“ vysvětlil Vala.
Vyřízení všech dokumentů v jihomoravském asistenčním centru je kompletně zdarma. Denně zde odbaví přibližně tisíc žadatelů. „Největší nápor byl v pátek, kdy se do něj sjeli Ukrajinci, kteří do ČR přijeli v předchozích dnech. Nyní jsou čekací doby úměrné tomu, kdy dorazí nárazová vlna. V průběhu pondělí byla od patnácti minut, něco přes dvě hodiny,“ dodala Knotková.

Šéf Vojenského výboru NATO Giuseppe Cavo Dragone v příspěvku na síti X uvedl, že vojenští lídři NATO během dnešní videokonferenci potvrdili podporu Ukrajině a shodli se na tom, že prioritou je důvěryhodný a trvalý mír.

Tři civilisté přišli o život a čtyři utrpěli zranění při ruském ostřelování města Kosťantynivka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, oznámila ukrajinská prokuratura. Rusové v noci na dnešek také podnikli dronový útok na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny a podle prezidenta Volodymyra Zelenského zasáhli distribuční centrum plynu. Na místě vznikl požár a jeden člověk byl zraněn. Ve městě Ochtyrka v Sumské oblasti bylo po útoku bezpilotních prostředků zraněno 14 lidí včetně tří dětí. Dronové útoky na cíle v Rusku v noci podnikla také Ukrajina.

Moskva se chystá zvyšovat daně a omezovat veřejné výdaje v civilních sektorech, aby byla schopna dál financovat vysoké náklady související s válkou na Ukrajině. Informuje o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ruské činitele a ekonomy.