Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Brno na výstavišti otevřelo asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny: Doklady, lékařská péče, strava

Autor: jn - 
2. března 2022
11:21

Vyřízení základních dokumentů a všech potřebných dokladů nutných k pobytu u nás, akutní lékařskou péči nebo stravu – to vše poskytuje Asistenční centrum pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny, které bylo ve středu 2. března otevřeno na brněnském výstavišti.

Centrum vzniklo ve spolupráci Jihomoravského kraje, města Brna, společnosti Veletrhy Brno a složek integrovaného záchranného systému.

„To hlavní, co centrum nabízí, je, že si zde vyřídí vše nezbytné. Když nyní máme fungující asistenční centrum, tak můžeme také od dnešního dne začít využívat naše ubytovací kapacity, které máme k dispozici. Nechceme, aby tito lidé museli ještě dál cestovat, ale měli možnost se v klidu ubytovat. To organizujeme ve spolupráci s hasiči, kteří je na místa ubytování rozvážejí,“ uvedl při otevření centra hejtman Jan Grolich.

Příchozí uprchlíci zde absolvují nejprve registraci u cizinecké policie. Následují nezbytné úkony a vyřízení víz u odboru migrační politiky Ministerstva vnitra, což pro ně mimo jiné znamená, že disponují zdravotním pojištěním. Také to pro ně přináší možnost registrace na úřadu práce.

V pavilonu B, kde centrum sídlí, mají zázemí i pracovníci Českého červeného kříže, kteří se starají o stravu a případné základní ošetření příchozích. Jsou zde i dobrovolníci a zástupci humanitárních organizací. Jak dodal hejtman, v centru budou postupně přibývat další služby, místa, kde získají potřebné informace, rozšíří se vybavení centra o postele a také dětské koutky.

„Já bych chtěl všem, kdo se na vzniku centra podíleli, moc poděkovat. Ještě včera to byla jen prázdná výstavní hala a nyní je tu už plně funkční asistenční centrum. Odvedli zde strašně velkou práci za mimořádně krátký čas,“ řekl hejtman Grolich.

19:38
Dnes

Muži, který před rokem z fasády domu v Hostomelu nedaleko Kyjeva vyřízl graffiti britského streetartového umělce Banksyho, soud v Irpini udělil pětiletý trest s tříletým odkladem. Informuje o tom server Ukrajinska pravda. Organizátorem skupiny, která graffiti zobrazující ženu v županu, plynové masce a s natáčkami odstranila, byl dobrovolník z Kyjeva. Hájil se tím, že chtěl dílo z domu určeného k demolici zachránit.

Prokuratura Serhije Dovhyje obžalovala z "pokusu o krádež velkého rozsahu v podmínkách válečného stavu". Hrozilo mu sedm až 12 let vězení a konfiskace majetku.

18:50
Dnes

Výcvik ukrajinských vojáků v ČR bude moci pokračovat i v příštím roce. Sněmovna dnes tento vládní návrh schválila i hlasy poslanců opozičního hnutí ANO. Dolní parlamentní komora souhlasila také s prodloužením většiny misí českých vojáků v cizině, jak to navrhla vláda. Senát dal svůj nezbytný souhlas už před třemi týdny.

Pro pokračování výcviku ukrajinských vojáků v Česku pro boj s ruským agresorem bylo 129 ze 150 přítomných poslanců, pro schválení byl potřeba nejméně 101 hlas. Prodloužení českých armádních misí v zahraničí pak podpořilo 136 ze 153 přítomných poslanců. 

18:10
Dnes

Rusko je v současnosti nejvýznamnější a bezprostřední hrozbou pro evropskou bezpečnost a pro spojence v Severoatlantické alianci. Při přednášce na škole NATO Defense College v Římě to dnes řekl český prezident Petr Pavel. Režim ruského prezidenta Vladimira Putina podle něj otevřeně deklaruje, že bojuje proti kolektivnímu Západu.

Ruské imperiální ambice by podle Pavla neměly limity, pokud by nebyly stanoveny. "Pokud mu to bude dovoleno, Rusko se nebude zdráhat vzít si regiony bývalého východního bloku," poznamenal. Země, které stále nejsou členy Evropské unie a NATO, podle něj čelí velkému riziku. "Proto je velmi důležité podporovat státy jako je Moldavsko, Gruzie či Bosna a Hercegovina," řekl. Zopakoval také, že Ukrajina, kterou Rusko napadlo, musí být nadále podporována politicky, ekonomicky, humanitárně i vojensky.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud