„Máme tady speciální skupinu ukrajinských dětí. Přihlásilo se jich šest ve věku 6 až 12 let. Jde hlavně o volnou hernu,“ uvedla mluvčí Střediska volného času (SVČ) Lužánky Kristýna Kolibová.


Děti jsou podle ní velmi aktivní. Kromě malování a hraní her je zaujala i možnost projít se po parku či vyslechnout si pohádku v rodném jazyce. Vše je pod patronací rodilých mluvčí.
Video
Video se připravuje ...

o ukrajinské děti se starají ve Středisku volného času v Brně. Hynek Zdeněk

„Když jsem na sociálních sítích viděla, že shánějí překladatele pro děti do Ukrajinštiny, neváhala jsem ani chvilku. Je to to nejmenší, co pro svou rodnou vlast můžu udělat,“ vysvětlila Snižana Andrusjaková (24), která se v Brně usadila již před 12 lety.


SVČ Lužánky má další tři ukrajinské děti i na příměstských táborech, kde jsou společně s českými dětmi. „Naši nabídku je možné najít na našich webových stránkách v češtině i ukrajinštině,“ dodala Kolibová.
18:33
19. 5. 2024

Ruskem dosazený gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev podle listu Izvestija dnes uvedl, že při nočním raketovém útoku ukrajinských sil bylo ve městě poškozeno několik domů, nikdo však nebyl zraněn. Ruský specializovaný server Topwar.ru v noci zveřejnil pod titulkem "Hrůza letící na křídlech noci" článek o úspěšném nasazení ukrajinských bezposádkových člunů, námořních dronů, proti ruské Černomořské flotile jako o zbrani, která může zásadně změnit taktiku příštích námořních válek. Problém autor vidí v tom, že Rusko staví lodě, ale nebuduje loďstvo, a selhalo při vybudování systému, který by velitelům flotily zajišťoval situační přehled.

17:44
19. 5. 2024

Ruská Černomořská flotila dál řídne, píší dnes ukrajinská média po oznámení ukrajinského námořnictva o potopení ruské minolovky Kovrovec v noci na dnešek. Námořnictvo se zdrželo podrobností, podobně i ukrajinský generální štáb, který se o zničení lodi zmínil v situačním přehledu, a ukrajinské ministerstvo obrany poblahopřálo bojovníkům, kteří se postarali o "další špatný den Černomořské flotily". Ruská strana se nevyjádřila, což však v podobných případech bývá obvyklé.

17:13
19. 5. 2024

Útoky ohlásila také Moskvou dosazená správa okupované části Chersonské oblasti. Podle ní jeden člověk zemřel a 16 dalších civilistů bylo zraněno v důsledku dronového útoku na mikrobus v obci Radensk, uvedla agentura TASS.

Kompletní online
Fotogalerie
97 fotografií