Systémové řešení v boji proti nekončícím účtům za energie představuje komplexní zateplení domu, které vám nejenže ušetří spoustu peněz, ale zároveň i zhodnotí cenu nemovitosti. Nejedná se však o nejlevnější investici, proto je třeba si dopředu zodpovědět několik dotazů. Klíčovým z nich je výběr správného izolačního materiálu, který je pro výslednou návratnost investice nejdůležitější. V Česku patří mezi dlouhodobě nejvíce používané izolanty pěnový polystyren a minerální vlna. Tady jsou jejich hlavní plusy a mínusy!

Jak je to s cenou?

Každý chceme eliminovat všechny naše výdaje, co to jde, a přitom ideálně získat kvalitu. Ne vždy to tak ale funguje. Pěnový polystyren je však až dvakrát levnější izolační materiál než minerální vlna, a přesto vykazuje prokazatelně lepší izolační vlastnosti. Zatímco za fasádní polystyren o tloušťce 100 mm zaplatíte přibližně 140 – 150 Kč/m2, izolace z minerální vlny stejné tloušťky vás vyjde cenově okolo 250,-Kč/m2. A některé typy minerální vlny dokonce ještě o poznání dráž. V zimních vlhkých měsících je to přitom právě minerální vlna, která ztrácí své tepelně izolační vlastnosti až o polovinu, zatímco levnější polystyren si své vlastnosti udržuje.

Video
délka: 00:22.11

Cena izolantů www.jaknazatepleni.cz

Nenasákne mi zateplení v deštivých měsících?

Právě nasákavost neboli absorbování vlhkosti v zimě je hlavním rizikem, proč minerální vlna může ztrácet své izolační vlastnosti a nesnížit vám tak výdaje za vytápění, jak jste si plánovali. Pěnový polystyren naproti tomu není nasákavý izolant a díky tomu své tepelně izolační vlastnosti neztrácí. Je proto vhodným řešením na fasádách a všude tam, kde by mohl být vystaven vlhku a vodě. Při zatečení vody do zateplovacího systému totiž u polystyrenu nehrozí jeho znehodnocení a nutnost výměny desek jako u minerální vlny. Ta je naopak vysoce nasákavý materiál a při navlhnutí je potřeba ji vyjmout a nechat vyschnout, což je často technicky nemožné. Nasáklá minerální vlna je navíc náchylná k přetrhnutí, takže nakonec může dojít k její výměně za novou, což opět zvýší vaše náklady.

Video
délka: 00:30.35

Nasákavost izolantů Sdruzeni EPS ČR

S kterým materiálem se mi bude lépe pracovat?

Pěnový polystyren tvoří z 98 % vzduch a díky tomu je až desetkrát lehčí než minerální vata. Dá se navíc snadno nařezat na požadované velikosti desek a také brousit, díky čemuž se s ním na stavbách pohodlně pracuje a manipuluje. Stavební firmy si proto práci s polystyrenem pochvalují a dělají s ním obecně raději než s minerální vlnou. Důležitým faktorem je také potřeba používat ochranné pomůcky při mechanické manipulaci s minerální vlnou, což předepisují samotní výrobci. Při práci s ní totiž dochází k uvolňování minerálních vláken, které může člověk vdechnout. Vlákna minerální vlny navíc dráždí lidskou pokožku, proto je kromě dýchacího respirátoru doporučeno nosit také rukavice, kombinézu a ochranné brýle.

Video
délka: 00:25.03

Váha izolantů Sdruzeni EPS ČR