Katastrofa č. 1: Nevhodné vánoční dárky

vánočními dárky to vůbec není snadné. Musíte nejen zvládnout obdarovat všechny přítomné dárkem, jehož hodnota bude zhruba stejná, jako hodnota dárku, který dají oni vám. Už to je celkem loterie. Co ale když stejný vánoční dárek pro tátu koupíte se sourozencem oba?

Tip: Před Vánoci se s rodinou a přáteli domluvte a dejte dohromady tipy na vánoční dárky a rozdělte si je. Zkuste se taky se všemi domluvit cenovou hranici, do které si budete vzájemné dárky kupovat. 

Katastrofa č. 2: Nesourodý tým

To, zda vás čeká příjemný večer, závisí hlavně na tom, s kým ho budete trávit. Jistě, kompletní osazenstvo ovlivnit nemůžete, ale určitě můžete ovlivnit, zda ke štědrovečerní večeři pozvete přítele, kterého nemůže vystát tetička. Nebo zda se rozhodnete, jestli pozvete sestřenice, které spolu už dva roky nemluví.

Tip: Pokuste se rizika minimalizovat, a když se jim nepůjde vyhnout, alespoň dotyčné osoby posaďte co nejdále od sebe. A třeba si s nimi před večeří promluvte a všechny požádejte, aby vzájemné neshody hodily za hlavu (alespoň, dokud jsou pod vaší střechou).

Katastrofa č. 3: Štědrý den si vůbec neužijete

Kapr se připálil. Stromeček jste kupovali na poslední chvíli, takže je opelichaný. Došel vám balicí papír. Mamka se pohádala s tetou. Pes vám rozkousal zabalené dárky. Kočka rozbila vánoční ozdoby. Strejda se opil ještě před obědem.

V tom zmatku máte chuť se vším fláknout a na oslavu nějakých Vánoc se úplně vykašlat. A to je ta největší katastrofa, jaká vás může na Vánoce potkat. Necháte si je zkazit, zbytečně se budete rozčilovat a kvůli tomu vám v televizi uteče nejoblíbenější pohádka.

Nekazte si Vánoce drobnými neshodami, sedněte si s cukrovím a vaječňákem k televizi a užívejte si, že máte celou rodinu pohromadě. No co, tak nejsou úplně ideální rodina. Ale je vaše a vy budete za spoustu let na všechny vánoční katastrofy vzpomínat s úsměvem.