Začněte poptávkou

Většina stavebníků by samozřejmě chtěla nová okna za co nejnižší cenu. Vybírat jen podle ceny nebo podlehnout výši nabízené slevy se nemusí vyplatit. Okna by měla spolehlivě sloužit desítky let, proto je třeba pečlivě vybírat typ i dodavatele.

Pokud si orientačně změříte velikost stávajících oken a obešlete několik dodavatelů, během pár dní budete mít poměrně dobrou představu, kolik budou nová okna stát. Pro orientační stanovení ceny oken potřebuje dodavatel znát vybraný profilový systém, typ izolačního zasklení a u plastových oken i požadavky na barevnost. Aby vše dobře vypadalo a fungovalo, vyplatí se pořídit si s okny také doplňky, jako jsou parapety a stínění.

Nezapomeňte uvést požadavky na montážní služby. Pokud si pořídíte okna i s montáží, dodavatelé obvykle poskytují prodlouženou záruční dobu. Montáž je totiž pro správnou funkci okna stejně důležitá jako kvalita samotného okna.

Autor: Window holding

Okna se speciálními vlastnostmi

Nová okna byste měli vybírat podle toho, kde budou sloužit. Podle umístění domu či bytu se někdy vyplatí zvážit pořízení oken se zvýšenou ochranou proti hluku, případně se zvýšenými nároky na bezpečnost. Pokud o takových oknech uvažujete, uveďte to již do předběžné poptávky. Ceny těchto nadstandardních prvků bývají i o dost vyšší než okna v základním provedení.

Náš TIP: Při srovnávání cenových nabídek dejte dobrý pozor, abyste porovnávali jen skutečně porovnatelné. To se týká jak vlastností oken, tak i položek za doplňky a montážní služby. Někdy se dodavatelé snaží zaujmout zákazníka nízkou cenou a nabídka nemusí být kompletní.

Autor: Window holding

Jak poznat kvalitní okna?

Kvalita plastových oken je do jisté míry ukryta uvnitř profilového systému. Aby si plastová okna dlouhodobě udržela tvar a funkčnost, měla by být vyztužena dostatečně masivní kovovou výztuhou. Zejména u plastových oken v barevném provedení, u oken větších rozměrů a plastových vchodových dveří se vyplatí zajímat se o kvalitu výztuhy.

Dřevěná okna by měla mít vícevrstvou povrchovou úpravu. Především na ní záleží, kolik péče o povrch budete muset dřevěných oknům v budoucnu věnovat. Dodavatel by vám měl samozřejmě doporučit i dodat přípravky pro údržbu.

TIP: kvalitní (nejen) plastová okna dodává společnost VEKRA

Celoobvodové plně seřiditelné okenní kování rozhoduje o funkčnosti všech typů moderních oken. Kvalitní okna by měla mít po svém obvodu dostatečný počet tzv. uzamykacích bodů. Jsou to místa, že je křídlo v zavřeném stavu pevně spojeno s rámem. Čím více je po obvodě těchto bodů tím lépe lze seřídit přítlak oken. Pouze optimálně seřízená okna dobře těsní.

Autor: Window holding

Nepodceňte volbu dodavatele

Plastová okna by měla dobře sloužit desítky let. Dřevěná okna mají, při správné péči o povrchovou úpravu, prakticky neomezenou životnost, stejně jako dřevohliníková a hliníková okna. Po několika sezónách ale můžete potřebovat servis nebo údržbu. Pokud dodavatel není současně i výrobcem oken, měli byste vědět, kdo a kde okna vyrobil. Můžete tak předejít nepříjemným problémům.

Solidní dodavatel by vás měl také upozornit, pokud vaše požadavky nejsou reálné a měl by navrhnout odpovídající alternativní řešení. To se může týkat například rozměrů či členění oken. Před uzavřením smlouvy by měl technik otvory přesně zaměřit, jasně odpovědět na vaše dotazy a vysvětlit vše, co se týká průběhu zakázky od uzavření smlouvy, po realizaci, záruku, až po kontakt na servisní oddělení.