Svařák bez alkoholu
Chutnal svařák jako šípkový čaj se skořicí? Grog se o rum ani neotřel? Nenechte si to líbit. Bohužel úspěch není zaručen. „ České právní předpisy složení ani kvalitu svařáků nijak neurčují. Svou legislativní škatulku má jen Glühwein, ovšem závazná je pouze pro takto pojmenované nápoje,“ vysvětluje Mgr. Zelený.
Pro svařák, grog ani punč není stanoven žádný minimální obsah vína nebo alkoholu. Jedinou jistotou tak je minimální teplota 60 °C, kterou musejí podávané teplé pokrmy a nápoje mít.
Rada: Nebojte se reklamovat!
I nápoje mají mít složení, jež bylo uvedeno na ceduli nebo vám ho sdělila obsluha. Případně takové složení, které můžete rozumně očekávat, třeba že svařák bude z vína a grog z rumu.
Podivné ceny
Účtuje vám prodejce jinou cenu, než má na cenovce? Můžete se dožadovat té původní ceny, nebo si zboží nekoupit. „Při nesrovnalosti v cenách bývá na místě složitější přesvědčit obchodníka, že je cenou uvedenou na cenovce vázán, a že daný výrobek vám za ni musí prodat,“ upozorňuje Zelený.
Rada: Pokud si nechcete nechat líbit neseriózní jednání, můžete cenu udávanou u zboží vyfotit a obratem dát podnět České obchodní inspekci k provedení kontroly.
Ošizené jídlo
Nechutné jídlo ze stánků je možné reklamovat. I stánek je totiž ze zákona provozovnou a stánkař odpovídá za to, že prodávané pokrmy i nápoje mají sjednané nebo obvyklé vlastnosti.
Rada: Nechutnalo vám? Hned reklamujte.
„Vaše stížnost se nesetká s pochopením ve chvíli, kdy už máte snědeno a vypito,“ radí právník. „Předně můžete žádat nápravu, například ohřátí klobásy nebo výdej nové. Pokud se jedná o závažné nedostatky, můžete odstoupit od smlouvy a požadovat vrácení peněz. Případně máte právo na přiměřenou slevu,“ dodává.
Zkažené ořechy
Opatrnost je nutná při nákupu ořechů. Obsahují vysoký podíl oleje, který v průběhu času stárne, žlukne a dává ořechům nepříjemnou pachuť a pach. U arašídů navíc hrozí výskyt nebezpečných mykotoxinů, které nezmizí ani pražením.
Rada: Zkontrolujte, zda nejsou ořechy příliš mechanicky poškozené. Pokud jsou balené, zaměřte se na výskyt škůdců, případně stopy po nich (např. pavučinky). Nekupujte ani ořechy s viditelnou plísní.
Švindle s kapry
Koupit kvalitního kapra za férovou cenu nemusí být snadné. Někteří prodejci švindlují s váhou, cenou, účtenkou, původem i čerstvostí. Při koupi kapra přímo z kádě je dobré si prohlédnout čistotu prodejního místa a pracovního náčiní.
Fixlování s cenou
Prodejce vás musí předem informovat o způsobu výpočtu celkové ceny zboží, a to včetně všech případných poplatků.
„Pokud stánek neuvádí, zda je zabití a vykuchání kapra zpoplatněné, ptejte se, jak to vlastně je,“ radí právník.
Fígle s váhou
Špatně nastavenou váhu sice nepoznáte, ostatní fígle ale odhalit můžete. „Ryba totiž může být vážena buď v míse se zbytkovou vodou, nebo je nejprve zvážena, pak teprve vykuchána, ovšem vám je naúčtována cena i za hlavu a vnitřnosti, které neobdržíte,“ vysvětluje právník.
Policista o sňatkových podvodnících na internetu: V Česku ztopili i 14 milionů! A jak zneužívají AI?

Dvojí placení
Hlava a vnitřnosti, které jste nevědomky zaplatili, ale nepřevzali, můžou být prodejním artiklem. Zájemce o tyto »zbytky« na polévku je zaplatí prodejci podruhé. Nepředání dokladu. Prodejce vám musí dát doklad o zaplacení. Pokud vám ho neposkytne, neváhejte a vyžádejte si ho. Bez něj byste totiž s případnou reklamací nemuseli uspět.
Tip: Jak poznat kvalitní rybu
Kvalitní kapr by měl mít čisté, nezakalené oči a pěkně červené žábry. Neměl by mít na těle bílé flíčky, být odřený a plavat břichem nahoru.
Figurky z falešné čokolády
Směje se vaše srdce nad čokoládovými figurkami, které jsou dokonce levnější než v supermarketu? Než sáhnete pro peněženku, mrkněte na etiketu. „Až pohled na složení výrobku totiž mnohdy prozradí, že figurka má s čokoládou jen pramálo společného a ve skutečnosti držíte v ruce takzvanou kakaovou pochoutku plnou cukru a palmového tuku,“ vysvětluje právník. Rozdíl v ceně bývá nepatrný, chuťově a kvalitativně značný.
Rada: Ověřte si na etiketě, zda figurka skutečně obsahuje alespoň 25 % kakaové sušiny či 20 % kakaového másla v případě bílé čokolády. Výrobci musejí uvádět použité suroviny v sestupném pořadí podle množství, u pravé čokolády je vždy na druhém místě po cukru uvedena kakaová hmota nebo kakaové máslo, nikoliv rostlinný tuk.
Rada: I zboží z trhů můžete vrátit
Většina spotřebitelů zná možnost odstoupit do 14 dnů od smlouvy uzavřené na internetu. Málokdo ale tuší, že právo odstoupit od smlouvy bez uvedení důvodu lze využít při jakémkoliv distančním nákupu (na dálku) nebo mimo obchodní prostory. Mezi takové způsoby spadají i nákupy po telefonu či v rámci stánkového prodeje (pokud stánek není běžným obchodním prostorem).
„Jestliže zakoupíte zboží u stánku stojícího na ulici po omezenou dobu trvání vánočních trhů, odstoupení od smlouvy by nemělo nic bránit,“ uvádí právník. U stánků a kiosků provozovaných trvale, typicky v obchodním centru, již odstoupení bez důvodu možné nebude – jedná se o běžný obchodní prostor daného prodejce.
Rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, 30. listopadu 2024 Blesk.cz - Lukáš Červený