Slevy, výhody, lepší služby - to všechno teď nabízejí české cestovky svým zákazníkům jako odměnu za to, že si včas koupí zájezd. Prodej zimních pobytů do exotických zemí totiž začal. "Lidé pochopili, že včasný nákup je výhodnější než zájezdy last minute, máte jistotu, že si vyberete podle svého gusta," říká Dan Plovajko z CK Fischer. Jan Koláčný z CK Exim Tours dodává: "Zimní exotika už navíc není jen pro bohaté. Díky přímým charterovým letům a výhodným smlouvám s hotely se ceny snižují." Podle odhadů letos vyrazí za sluníčkem v zimě rekordních 100 000 Čechů.


Proč si koupit dovolenou s předstihem? * v nabídce jsou výrazné slevy pro seniory (až 50 procent) * můžete složit nižší zálohu, než je běžné (v některých případech jen 2990 korun) * děti mají u některých pobytů dopravu i pobyt zcela zdarma * máte zdarma transfer na letiště * u některých zájezdů vám cestovky platí i parkování u letiště (nebo nabízejí výraznou slevu) * můžete získat slevu pro celou rodinu (dva dospělí a dvě děti), které u těch dražších pobytů dosahují až 30 000 korun * máte největší výběr destinací, hotelů a služeb * dostanete peněžitý dárek, například 1000 korun, za který si můžete půjčit na místě auto, zaplatit návštěvu aquaparku, wellness centra (Zdroj: cestovní kanceláře)
Dokdy si musíte zvýhodněný zájezd koupit? Výhody platí nejčastěji do konce září, ale některé cestovky nabízejí slevy a výhody až do 20. října. Proto je dobré nejprve se informovat.
Na co si dát pozor "Zbystřit byste měli, pokud cestovka nabízí opravdu vysokou slevu, například 30 procent," říká Dan Plovajko z CK Fischer. Ve skutečnosti může jít pouze o slevu 30 procent na výši zálohy, kterou musíte ihned zaplatit. Navíc musí být tato záloha minimálně 50 procent z celkové ceny zájezdu.
Velká výhoda - přímé lety Po zkušenostech s loňskou zimou se cestovní kanceláře snaží nabídku rozšířit. Uplynulou zimní sezonu totiž zaznamenaly nezvykle velký zájem o cestování do teplých krajin. Může za to především rozšíření přímých charterových letů z Prahy. Cestovat tak mohou pohodlně i lidé, kteří se obávají zdlouhavých přestupů nebo toho, že se na neznámých letištích ztratí. Nejvíce nepravidelných letů, tzv. charterů, si nasmlouvaly cestovní kanceláře z Prahy, možnost přímo letět do Thajska získají nově také cestovatelé z Brna a Ostravy. Bez přestupu se bude létat na Maledivy, do Mexika na Mayskou riviéru, do Spojených arabských emirátů (hitem je krytá sjezdovka v Dubaji, skipas stojí 500 Kč na půlden), do Ománu, na Azorské ostrovy, do El Salvadoru - horkou novinkou je poznávací zájezd za mayskou kulturou), Brazílie, na Kapverdy, do Keni, Indie, Srí Lanky, Thajska, na Kubu, Jamajku a Kanárské ostrovy.
Příklady slev: Mauritius - Západní pobřeží 12denní zájezd, hotel GOLD BEACH *** polopenze * cena pro 2 osoby 2 x 34 990 Kč = 69 980 Kč * zářijová sleva za včasný nákup 10 % - 6998 Kč * letištní a bezpečnostní taxy, palivový přípatek 2 x 5880 Kč = 11 760 Kč * Při slevě cena pro 2 osoby = 74 742 Kč UŠETŘÍTE 6998 Kč Srí Lanka - středisko Beruwela 13denní zájezd, hotel RIVERINA **** polopenze * cena pro 2 osoby 2 x 29 990 Kč = 59 980 Kč * sleva pro 1 seniora 50 % zákl. ceny - 14 995 Kč * letištní a bezpečnostní taxy, palivový přípatek 2 x 5480 Kč = 10 960 Kč * Při slevě cena pro 2 osoby = 55 945 Kč UŠETŘÍTE 14 995 Kč (Zdroj: Čedok)