Co vědět před cestou
Do Dominikánské republiky můžete vycestovat kdykoliv. Teploty vzduchu a moře jsou po celý rok vhodné ke slunění a koupání. Zatímco v zimě (od prosince do května) se pohybují v průměru okolo 28 °C a klima je spíše suché, v létě (od června do listopadu) je vlhko a teploty stoupají nad 30 °C.
V Dominikánské republice není vyžadováno žádné povinné očkování. Oficiálním jazykem je španělština, ale nemusíte mít obavy – v turistických letoviscích se bez problému domluvíte anglicky, příp. dalšími světovými jazyky.

S cestovkou nebo bez?
Možné je obojí. Pokud nemáte tolik volna a chcete si především odpočinout, nejlepší je využít balíček cestovní kanceláře a na místě podniknout jeden až dva organizované výlety s českým průvodcem.V případě, že vás plážová dovolená neláká a raději poznáváte nová místa, můžete si pronajmout auto, příp. využít autobusové linky a okolí procestovat samostatně. Výlety pořádá i celá řada místních cestovních kanceláří.
Co se týká ubytování, pak záleží na tom, jestli upřednostňujete spíše all-inclusive služby, nebo klid a soukromí? V Dominikánské republice je na výběr od pětihvězdičkových all-inclusive resortů přes luxusní butikové hotely po apartmány, hostely a ubytování v soukromí. Hledáte rušné letovisko s bohatým nočním životem, klidný rodinný hotel, nebo ekohotel stranou masovému turismu? Možností je skutečně nepřeberně.
Kam se vydat
Dominikánskou republiku omývá z jihu Karibské moře a ze severu Atlantský oceán. Nachází se zde přes 400 kilometrů pláží, z nichž se dvacet jedna pyšní „Modrou vlajkou“ – mezinárodním oceněním kvality a čistoty vody.
Plážová letoviska: Nejoblíbenější turistická oblast leží na východě ostrova v Punta Cana – Bávaro a dále na jihovýchodě v regionu La Romana – Bayahibe. Na jižním karibském pobřeží je populární rušná Boca Chica a klidné Juan Dolio. Romantické zátoky, tropické pralesy a vodopády, jako je např. El Limón nebo Bayaguana, najdete na poloostrově Samaná. Do tamější zátoky připlouvají každoročně od konce prosince do března velryby hrbaté (keporkaci). Perfektní podmínky pro kiteboarding, windsurfing a rafting pak nabízí Puerto Plata - Cabarete na severním pobřeží.

Santo Domingo: Za kulturou a historií stojí za to vyrazit do Santo Dominga, dominikánské metropole zapsané na Seznamu památek světového dědictví UNESCO. Každý pátek a sobotu večer se v historické Koloniální zóně konají oslavy Santo Domingo de Fiesta v rytmech merengue a bachaty.

Národní parky: V pohoří Cordillera Central ve vnitrozemí ostrova se můžete vypravit na trek do národního parku Armando Bermuúdez a José del Carmen Ramírez. Na jejich rozhraní leží nejvyšší vrchol Karibiku – třítisícovka Pico Duarte. Výstup na vrchol trvá dva až čtyři dny v závislosti na zvolené trase.

V Barahoně v národním parku Sierra de Bahoruco můžete obdivovat vzácné druhy orchidejí a exotického ptactva. Nachází se zde i solné jezero Enriquillo, největší v Karibiku, které je domovem krokodýlů, plameňáků a leguánů.

Vraky potopených lodí se ukrývají v podmořském národním parku La Caleta nedaleko Santo Dominga a v Montecristi na severozápadě země.
Tip pro gurmány: Pokud navštívíte Dominikánskou republiku, určitě ochutnejte i lokální kuchyni. Mísí v sobě totiž jak indiánské, tak španělské a africké vlivy. Vyhlášená je zejména polévka sancocho (na její přípravu se používá až sedm druhů mas!), smažené banány tostones, kaše mangú, nebo pokrm la bandera.

Další užitečné informace a inspiraci na cestování po Dominikánské republice najdete na stránkách Národního turistického úřadu www.GoDominicanRepublic.cz.