Mrtvé moře leží 420 metrů pod hladinou světového oceánu a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu. Toto bezodtoké slané jezero patří k největším turistickým atrakcím Izraele a Jordánska. Mimo jiné i kvůli masivnímu odčerpávání vody z řeky Jordán se ale jeho hladina každoročně snižuje bezmála o jeden metr. Pokud by se s tím nic neudělalo, tak hrozí, že do roku 2050 zmizí úplně.

Izrael, Jordánsko a Palestina se proto před čtyřmi roky spojily k záchraně Mrtvého moře. V rámci uzavřené dohody má potrubí vedoucí většinou pod zemí přivádět z Rudého moře vodu nejen pro Mrtvé moře, ale zároveň zlepšit zásobování pitnou vodou v dané oblasti. Celková cena projektu se odhaduje až až na 10 miliard dolarů (220 miliard korun) a první fáze se má začít realizovat příští rok, přičemž hotovo má být v roce 2021.

Vyschnutí jezera by bylo velkou ránou pro turismus. Za vodou s velmi vysokým obsahem soli, na níž se dá položit a nechat se unášet, sem jezdí lidé z celého světa. Návštěvníci věří, že vysoký obsah minerálních látek působí příznivě na kožní choroby.

 

Fotogalerie
18 fotografií