V Izraeli byl otevřen unikátní hotel plný nových Banksyho maleb, z nichž patrně nejvíce vyniká pokoj číslo tři. V "Banksyho pokoji" budou hosté na manželské posteli spát přímo pod obrazem polštářového souboje mezi Izraelcem a Palestincem.

The Walled Off Hotel není zdaleka prvním Banksyho uměleckým komentářem izraelsko-palestinského konfliktu. Již v roce 2005 nasprejoval přímo na hraniční zeď devět obrazů, přičemž jde o jedny z jeho nejznámějších počinů, které dnes přitahují turisty stejně jako například izraelské náboženské památky.

Video
délka: 04:23

Banksy vyzdobil hotel na pomezí Izraele a Palestiny Reuters

Tým kolem tajemného umělce, jehož identita je stále přísně utajována, ale tvrdí, že betlémský hotel není jen další uměleckou provokací. Jde prý o plnohodnotný podnikatelský projekt a také prostor, který bude spojovat lidi z opačných stran zdi a poskytne platformu pro výstavy palestinských umělců, kteří nemají mnoho možností k oslovení mezinárodního publika. Hotel obsahuje i muzeum představující Banksyho politickou tvorbu či prezidentské apartmá, ceny za jeden pokoj začínají na 30 dolarech (770 korun).

Banksyho malby se poprvé začaly objevovat na zdech západoanglického Bristolu v devadesátých letech, načež kontroverzní sprejer rychle dobyl Londýn a posléze celý svět. Ve své tvorbě se věnuje tématům války, chudoby, či životního prostředí a izraelsko-palestinský konflikt tvoří její významnou část. Přes častou kritiku izraelské policie se podle webu listu The Guardian Banksy snaží obě strany hlavně sbližovat, když například v roce 2015 v rámci projektu "antizábavního" parku Dismaland vystavil vedle sebe tvorbu tří izraelských a tří palestinských umělců.

Fotogalerie
78 fotografií