Přitom za normálních okolností tu bývá denně požaháno jen několik lidí. Od středy je prý tato lokalita již opět bez medúz, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní zdroje.

"Za pět nebo šest let, co dělám tuto práci, jsem nic podobného neviděl," řekl podle AP Juan Carlos Castellanos z místního turistického centra.

Tato neobvyklá invaze medúz nedaleko města Elche zahrnovala malé, téměř průhledné jedince druhu měchýřovka portugalská, které většina plavců pravděpodobně nemohla ani zahlédnout. V moři pluly ve velkých, ovšem dosti rozptýlených skupinách.

Španělští mořští biologové navzdory této události prohlásili, že obecně je letos v oblasti nižší výskyt medúz než v jiných letech.

Měchýřovka portugalská (Physalia physalis), někdy pro svůj tvar nazývána "portugalská galéra", je zástupce žahavců, která s chapadly dosahuje délky až 30 metrů. Je považována za velmi nebezpečnou. Tělo je složené ze vzdušného měchýře, který plave na hladině moře a dolní části, ve které jsou dlouhá ramena. Zajímavostí je, že nejde o jednoho živočicha, ale o kolonii, kde beta jedinec převzal roli hostitele a ostatní jedinci zajišťují pro celou kolonii potravu a rozmnožování.