Karabina mě jistí, křečovitě se držím lana a tenisky mi kloužou po mokré "šňůře", na které nejistě stojím. Nevím, jak to vypadá zdola, ale z šestimetrové výšky to není zas taková zábava. Bolestně mi dochází, že časy, kdy jsem se řadila mezi sportovce, jsou pryč a že většinu svého života trávím čas v redakci ťukáním do klávesnice...

Tento lehký adrenalin zažijete v letos nově otevřeném Lanovém centru u Starého Města pod Landštejnem. Sympatický správce centra Martin Paclík a jeho pomocníci nám podrobně vysvětlili pravidla bezpečnosti. Vím, že kdybych náhodou v panice uvízla ve výšce, mají žebřík a bezpečně mě sundají. Drtivá většina „překážkářů“ dojde k šťastně do cíle, i já. A nakonec musím uznat, že to byla docela zábava.

Fotogalerie
6 fotografií

Prakticky hned pod parkem je možnost levného ubytování. V místě, kde byla chatová osada pro pionýrské tábory mladých strážců hranic. Areál využívalo hlavně vnitro a policie. Dnes na vás tady z hliněných příborů a starých talířů dýchne trochu retro, ale zdejší vyhlášené palačinky nebo koláče vás nadchnou.

(www.coody.cz + www.cyklocamp.cz)

Na skok do "války"

Česká Kanada toho nabízí mnohem víc – hlavně spoustu lesů a téměř nedotčené přírody. Své přízvisko si vysloužila díky řídkému osídlení, nikdy tady nebyl ani těžký průmysl a druhou polovinu minulého století zdejší kraj chránilo před turisty nepřístupné pohraniční pásmo. Skoro všude, kam se podíváte, na vás (z luční trávy nebo uprostřed lesa) vykoukne nenápadná stavba včleněná do krajiny – bunkry.

Takzvané řopíky podle zkratky ŘOP – Ředitelství opevňovacích prací vznikly na hranicích ve třicátých letech minulého století. Přímo v Pevnostním areálu Slavonice můžete jedno opevnění navštívit. Do jednoho řopíku vás nechají nahlédnout. I když vás válečná tematika nezajímá, nejspíš jí rychle propadnete díky chlapíkovi v uniformě ze třicátých let, který vás provede bunkrem, roztočí mechanickou klimatizaci a ve světle svíček uvnitř vám bude poutavě vyprávět o tom, kdo tady bunkry stavěl a co by se stalo, kdybychom šli do války...

(www.slavonicekbunkry.cz)

Malované domy

Dějiny mají ale i malebnější stránky. Kousek od areálu leží městečko Slavonice. Ne náhodou se mu říká Malá Telč. Domy v centru vás donutí obejít je snad několikrát dokola, určitě se podívejte do místního muzea a využijte i průvodce, aby vám řekl o historii kraje, Slavonic i štítů zdejších domů, jejichž fresky vyprávějí své příběhy: antické, biblické nebo z tehdejšího života.

Slavonice byly v 16. století na cestě mezi sídelními císařskými městy – Prahou a Vídní. I proto zde kvetl obchod, byla tu pošta a pro kraj typická soukenická výroba. V 19. století začal význam města upadat a možná díky tomu se renesanční omítky zachovaly – jen pár bohatých měšťanů nechalo své domy přebudovat a některá vzácná průčelí nenávratně zanikla.

Pod městem se skrývá systém stezek, které jsou příležitostně přístupné turistům. Do podzemí vás vybaví vysokými holinami a možná vás přeměří v pase, protože chodby pod povrchem jsou velmi úzké.

Maříž

Pokud vám nic neříká termín mařížská keramika, pak vězte, že v sedmdesátých letech tady slavný keramik, malíř, výtvarník a sklář Kryštof Trubáček založil nádhernou tradici. V obchodě vám budou oči přecházet nad barvami, tvary a nápady. J

eden ručně malovaný barevný hrnek stojí kolem 300 korun, ale mnohem větší zábava než nakupování je malování hrnků ve zdejší dílně. Za 160 korun si můžete vy nebo děti vytvořit hrnek podle vlastní fantazie.

Naše tipy

Muzeum samorostů

Zavítáte-li do Slavonic, rozhodně si nenechte ujít muzeum samorostů, které najdete přibližně 1,5 km od města směrem na Stálkov. Neuvěřitelnou expozici vybudoval na zahradě a ve své hájence Karel Tůma. Sympatický důchodce, bývalý lesní technik, vytvořil za čtyřicet let úctyhodnou sbírku, která má kolem tisíce nejrůznějších kusů, jež sám opracoval a láskyplně si je hýčká. „To, co je venku, časem shnije, pořídíme jiné,“ prováděla nás s úsměvem výstavou paní Tůmová a k mnoha solitérům přidala nějakou historku. Z manželovy záliby se raduje a s radostí vypráví o lidech, kteří jejich výstavou prošli. Přivítají zde každého, vstupné je dobrovolné.

(www.i.slavonice-mesto.cz)

Dobrodružný nocleh

Hrad Landštejn: tady můžete po předchozí dohodě s kastelánkou přenocovat přímo v krytých hradních prostorách.

Jednodenní cyklovýlet

Slavonice – Maříž – Trojmezí (místo setkání české, moravské a rakouské hranice) – Staré Město pod Landštejnem – bizoní farma (ohrada s bizony americkými) – Stálkov – muzeum samorostů – Slavonice

Můžete i pěšky

Vydejte se po naučné Stezce 20. století, která zasahuje i do Rakouska a informuje vás o tom, co se ve zdejším kraji dělo za posledních více než 100 let. Výchozím bodem pro kratší (19 km) a delší (30 km) okruh je přehledová tabule na náměstí v Nové Bystřici.

Maříž

Pokud vám nic neříká termín mařížská keramika, pak vězte, že v sedmdesátých letech tady slavný keramik, malíř, výtvarník a sklář Kryštof Trubáček založil nádhernou tradici. V obchodě vám budou oči přecházet nad barvami, tvary a nápady. Jeden ručně malovaný barevný hrnek stojí kolem 300 korun, ale mnohem větší zábava než nakupování je malování hrnků ve zdejší dílně. Za 160 korun si můžete vy nebo děti vytvořit hrnek podle vlastní fantazie.