Může se totiž stát, že při cestě na některou vzdálenější destinaci se vám prodejce bude snažit prodat letenku s přestupem právě do letadla z Černé listiny.

"V případě, že si klient zakoupí letenku u prodejce na území EU a letecký přepravce je přiřazen na tuto Černou listinu, je prodejce letenky či cestovní kancelář povinna nabídnout cestujícímu možnost vrácení peněz nebo přesměrování zdarma na jiný let v případě, že se cestující rozhodl necestovat původně objednaným letem," říká Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří.

Černou listinu (Black list) vytvořila EU na základě Nařízení EU č. 2111/05. Důvodem byla především tragická havárie egyptské letecké společnosti Flash air z roku 2004, kdy všech 148 francouzských turistů zahynulo při letu z dovolené z egyptského letoviska Sharm al Sheik do Francie. Seznam obsahuje letecké společnosti, které nesplňují bezpečnostní standardy zemí EU a hrozí tak velké nebezpečí havárie.

"Každý prodejce letenek v EU, tedy i v České republice, musí mít tuto Černou listinu vystavenou na viditelném místě, aby do ní mohl klient kdykoliv nahlédnout," dodává Okamura.

Aktuální seznam nebezpečným leteckých společností z 26. 11. 2009 najdete ZDE.