Uvedl to v úterý server iDnes.cz. Mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí serveru sdělila, že letiště nabídlo mobilní odbavení leteckým společnostem, během několika týdnů začnou tuto službu nabízet tři dopravci. Odbavení pomocí mobilního telefonu je už běžné na řadě světových letišť.

Podle informací  bude mezi prvními společnost Air France-KLM. Ta patří celosvětově k prvním dopravcům, kteří takovou možnost cestujícím nabídli. Naopak České aerolinie (ČSA) ho zavedou asi až příští rok. Mluvčí ČSA Hana Hejsková serveru potvrdila, že na projektu Mobile Internet Check-in aerolinky intenzivně pracují, ale jeho spuštění v letní sezóně není reálné. "Uvažujeme o jeho uvedení do provozu v průběhu příštího roku," dodala.

K odbavení pomocí mobilního telefonu je nutný telefon s internetovým prohlížečem. Cestující vyplní na stránkách aerolinek všechny potřebné údaje k letu, dopravce pak pošle na mobilní telefon cestujícího obrazovou zprávu, která obsahuje speciální kód. Telefon pak stačí jen přiložit ke čtečce při bezpečnostní kontrole a nástupu do letadla. Cestovat takto mohou i lidé se zavazadly, odloží je na speciální přepážce.

Elektronické odbavení šetří dopravcům platy na personál na přepážkách. Nejdále s úsporami jde zatím nízkonákladová společnost Ryanair. Ta od podzimu úplně zruší všechny odbavovací přepážky a bude požadovat po lidech pouze odbavení přes internet.