Cestovka má podle obchodního rejstříku od konce května nového vlastníka. Je jím společnost FIGURE LINIE. „O tom, že firmu převádějí na někoho jiného, nás nikdo neinformoval,“ řekl Blesku Eduard Šnapka (40) z Hranic na Moravě. U Returu má s rodinou předplacenou dovolenou s odletem na konci června. Na každý poukaz zatím skládal padesátiprocentní zálohu. Rezervace pro 4 osoby ho přišla asi na 24 tisíc korun.

Z výpisu z obchodního rejstříku lze vyčíst, že se FIGURE LINIE potýká se dvěma nevyřešenými exekucemi. Jednatel firmy figuruje v desítkách dalších společností, z nichž mnohé jsou v likvidaci. „Nejsou to snad dostatečné důvody k obavám,“ pokládá si řečnickou otázku Eduard Šnapka. Nového jednatele Lukáše Hlavenku lze kontaktovat pouze prostřednictvím emailu. Blesk ho písemně upozornil na rostoucí nervozitu klientů a požádal ho o vyjádření. Odpovědí byl opět pouze mail tohoto znění: „Dobrý den, v průběhu příštího týdne se s Vámi spojíme. S pozdravem CK RETUR s.r.o.“

Vysvětlení by přitom bylo na místě. První klienti by s Returem měli odcestovat už v pondělí.

Břeclavská kancelář Returu je od začátku týdne zavřená a nedá se do ní dovolat. „Je to zamčené, zabarikádované, bývalí vlastníci nám neberou ani mobil,“ uvedl Eduard Šnapka.

Situací Returu už se zabývá Asociace českých cestovních kanceláří. „Ta situace je velmi vážná. Není možné nekomunikovat s klienty, pokud mají odjíždět za tři dny na dovolenou,“ řekl Blesku mluvčí asociace Tomio Okamura. Dodal, že asociace na základě informací od Blesku vyslala na údajnou novou adresu Returu svého člověka. Firma tady ale nemá žádnou kancelář. „Hovořili jsme i s poštovní doručovatelkou. Potvrdila nám, že nemá komu doručit příchozí korespondenci,“ uvedl Tomio Okamura.

Retur patří k menším cestovním kancelářím. Ročně může podle Tomio Okamury vyvážet do zahraničí kolem 3 000 klientů.