Istanbul

 

Přepychový palác Dolmabahce v Istanbulu.
Konec září a říjen je ideální čas pro prozkoumání čtrnáctimilionového Istanbulu, dříve známého jako Konstantinopol nebo Cařihrad. Davy turistů, které na vrcholu sezony obklopují hlavní památky, a vedra, která město spalují, jsou totiž pryč.
Nic vám tedy nebude bránit navštívit chrám Boží Moudrosti nebo nedalekou Modrou mešitu, Velký Bazaar, palác Topkapi, archeologické muzeum, byzantskou cisternu v podzemí města nebo přepychový palác Dolmabahce. Parádním zážitkem může být i nakupování na luxusním bulváru Abdi Ipekci, na historické pěší zóně Istiklal, v nejoblíbenějším obchodním domě Turecka Kanyon nebo 261 metrů vysokém obytném a obchodním domě Sapphire s vyhlídkovou terasou. Užít si lze i lodní výlet po Bosporské úžině, který může trvat od jedné hodiny až po celý den.

 

Kappadokie

 

Podzemní skalní útvary v Kappadokii.
Horské vnitrozemí Turecka je v létě jako žhavá výheň a v zimě tu vládne krutý mráz. Konec léta a jaro jsou proto jediný čas, kdy si jeho krásy můžete užít dosyta – především překrásného regionu Kappadokie. Původním jazykem tu je řečtina a region má ojedinělé přírodní scenérie i zajímavé dějiny. Kromě světoznámých
skalních útvarů u Göreme určitě uchvátí i svými historickými podzemními městy Özkonak, Kaymakli nebo Derinkuyu, z nichž někeré poskytovaly úkryt až 60 tisícům lidí a měly vlastní studny a stáje i vykoumané obranné systémy a ventilaci. Nádherný výlet si můžete udělat i v údolí Ihlara, kde vedle přírodních krás můžete obdivovat obydlí a chrámy ve skále, z nichž některé byly opuštěny až v minulém století.

 

Antalya

 

Krásný záliv v Turecku je samozřejmostí ...
Historická část města (nazývaná Kaleici) patří k nejkrásnějším místům Turecka. Staré město, které pamatuje římskou minulost, a celá řada památek včetně mešit, trhů a historického přístavu jsou obklopené historickými hradbami. Vyhlášené pláže už nepraskají ve švech a po koupání mohou i starší vyrazit na výlet k zříceninám antické Pergy přibližně 15 kilometrů od letoviska. Nebo na lehčí tůru ke zříceninám města Termessos s amfiteátrem ve skalách horského masivu či do města Aspendos se zachovalým amfiteátrem poblíž luxusního golfového letoviska Belek. Romantická může být i návštěva vodopádů na řece Düden. Jedny najdete na severním okraji Antalye a můžete si vlézt i za ně nebo poobědvat v restauraci přímo u vodopádu. Druhým stejnojmeným vodopádem se v luxusním letovisku Lara valí voda přímo do moře.

 

Side

 

V oblasti města Side je řada archeologických památek.
Město bývá označováno za nejromantičtější letovisko Turecka. A právem.  „Na jednu z největších pláží se totiž dostanete přes archeologické vykopávky a koupat se tu můžete ve stínu antického Apollonova chrámu. Právě zde si prý dávali dostaveníčko Marcus Antonius a Kleopatra“, prozradil odborník na Tureckou riviéru z FantasyTravel. V okolí města najdete i řadu dalších památek. Třeba zachovalý amfiteátr, kde se dodnes konají koncerty, opera i balet, a některé jsou dokonce zdarma.

 

Alanya

 

Letovisko Alanya
Jedním z lákadel letoviska je překrásná Kleopatřina pláž. Jenže na vrcholu sezony tu není téměř k hnutí. Právě teď si ji proto užijete dosyta. Včetně jeskyně Damlatas, kterou objevili dělníci, když chtěli na okraji Kleopatřiny pláže vybudovat přístav. Pěkné výlety můžete podniknout i údolím k přehradě Dim nebo do 35 kilometrů vzdáleného kaňonu Sapadere s řadou vodopádů. Nejen děti určitě ocení návštěvu delfinária v Alanyi.
Fotogalerie
6 fotografií