12. listopad 2018
Svátek slaví Benedikt, zítra Tibor

Nejkrásnější hrady a zámky Slovenska: Vyrazte se kochat k našim sousedům

/
 • Nejkrásnější hrady a zámky Slovenska
  10. května 2016 ● 05:36
   

  Turistická sezona na hradech a zámcích začíná! Blesk pro vás i letos připravil unikátního průvodce po českých krásách, který obsahuje 555+1 tipů na výlety a najdete ho právě na stáncích. Pokud vám už je ale Česko malé a rádi byste vyrazili i za humna, pak se s námi vydejte po stopách nejkrásnějších hradů a zámků Slovenska. Sledujte Blesk.cz a nenechte si ujít báječné tipy na výlety.

 • 1.

  Bojnický zámek

  Nedaleko českých hranic, jen tři hodiny jízdy od Brna, se nachází opravdový klenot. Romantický Bojnický zámek patří k nejkrásnějším evropským zámkům a přitahuje jak filmaře, tak vdavek chtivé páry. Bojnický zámek vznikl ve 12. století a po rozsáhlém požáru v roce 1950 byl kompletně zrekonstruován. Dnes jde o jednu z nejnavštěvovanějších památek na Slovensku.
  Bojnický zámek
 • 2.

  Oravský hrad

  Oravský hrad se tyčí nad obcí Oravský Podzámok a patří jednoznačně k dominantám Žilinského kraje. Hradní vyvýšenina byla osídlena už od pravěku, kamenný hrad zde vznikl v polovině 13. století. Dnešní podobu získal v 16. století, kdy ho zrekonstruovali Thurzovci. Dnes patří k nejznámějším slovenským hradům, který je přístupný návštěvníkům po celý rok mimo dubna. Z Ostravy je to sem pouhých 2,5 hodiny jízdy.

  Oravský hrad
 • 3.

  Bratislavský hrad

  Bratislavský hrad je dominantou slovenské metropole. Majestátní hrad se nachází na skalnatém výběžku Malých Karpat, 85 metrů nad hladinou Dunaje. Jeho výstavba započala v 9. století a nejvíce se na jeho dnešním vzhledu podepsaly dostavby a rekonstrukce v době vlády Marie Terezie. Na hradě najdete expozice Slovenského národního muzea a jeho části slouží jako reprezentační prostory prezidenta a parlamentu Slovenské republiky.
  Bratislavský hrad
 • 4.

  Spišský hrad

  Spišský hrad se nachází zhruba 40 kilometrů od Prešova a 80 kilometrů od Košic, ale i tak rozhodně stojí za návštěvu. Vznik hradu se datuje do 12. století a v současnosti jde o jeden největších hradních komplexů v Evropě. Hrad byl postaven tak dobře, že jako jeden z mála odolal tatarskému vpádu v roce 1241. Bohužel byl v 18. století opuštěn a po rozsáhlém požáru se změnil v zříceninu. Spišský hrad byl zapsán spolu s přilehlými památkami na seznam lokalit Světového dědictví UNESCO.
  Spišský hrad
 • 5.

  Čachtický hrad

  Čachtický hrad se tyčí nad obcí Višnové necelých 30 kilometrů od českých hranic. Vznikl pravděpodobně ve 13. století, kdy sloužil jako strážní hrad u západní hranice Uherska. Proslavil se ale jako sídlo nejmasovější vražedkyně ve slovenských dějinách. Čachtická paní, uherská šlechtična Alžběta Báthoryová, byla pověstná tím, že se na hradě koupala v krvi dívek, aby si uchovala svou krásu. Podle některých informací nechala zavraždit na 600 mladých děvčat. Roku 1611 byla odsouzena k doživotnímu vězení na Čachtickém hradu, kde za čtyři roky zemřela. Podle některých ale v ruinách straší dodnes.
  Čachtický hrad
 • 6.

  Hrad Devín

  Hrad Devín se nalézá v Bratislavě, kousek od slovensko-rakouských hranic. První písemná známka o něm pochází z 13. století, ale jeho minulost sahá až do až do prehistorických dob. Během své existence byl svědkem slávy i pádu Velké Moravy, prvního slovanského státního útvaru na území Slovenska, a byl důležitou součástí soustavy pohraničních pevností Uherského království. V roce 1809 ho vyplenila Napoleonova vojska a od té doby je ruinou. V roce 1836 se Devín stal místem, kde se první slovenští národní buditelé v čele s Ludovítem Štúrem rozhodli bránit národní identitu Slováků.
  Hrad Devín
 • 7.

  Trenčínský hrad

  Trenčínský hrad je právem dominantou středního Pováží. První prokazatelnou stavbou na návrší byla kamenná obytná věž a rotunda z 11. století, koncem 13. století ho nechal rozšířit Matúš Čák Trenčanský, kterému se přezdívalo „pán Váhu a Tater“. Po jeho smrti připadl panovníkovi a Zikmund Lucemburský ho později věnoval své manželce Barboře. Začátkem 16. století se hrad stal cílem turecké expanze. Hrad Trenčín spolu se Spišským hradem a Devínským hradem patří mezi nejrozsáhlejší evropské hrady.
  Trenčínský hrad
 • 8.

  Nitranský hrad

  Nitranský hrad se tyčí v nadmořské výšce 220 metrů a jde o výraznou dominantu Nitry. Když se v 8. století formovalo Nitranské knížectví, hradní vrch díky své výhodné poloze posloužil k vybudování opevněného hradiště. Hrad odolal vpádům Mongolů, během obléhání Přemyslem Otakarem II. byl ale výrazně poškozen vzniklým požárem. V 17. století byl pak zpustošen vojskem Matyáše Korvína a později i Turky.
  Nitranský hrad
 • 9.

  Stará Ľubovňa

  Ľubovňanský hrad se tyčí nad městem Stará Ľubovňa kousek od polských hranic. Jeho vznik se datuje do druhé poloviny 13. století, kdy sloužil jako strážní hrad obchodní stezky do Polska. Podle pověsti zakladatel sídla, šlechtic Lubovenský, pro skálu, na které se hrad tyčí, upsal svou duši čarodějce. Hrad během své historie proslul především jako vězení hraběte Mórice Beňovského – krále vzbouřenců a tuláků.

  Stará Ľubovňa
 • 10.

  Hrad Červený Kameň

  Hrad Červený Kameň se vypíná nad obcí Častná, asi 30 kilometrů od Bratislavy. Ve 13. století zde stál kamenný hrad, který dala nejspíš založit dcera uherského krále Bély III. V 16. století zde augsburští podnikatelé Fuggerové nechali vybudovat novou pevnost a díky pozdějším úpravám hrad získal dnešní podobu honosného renesančního zámku s umělecky hodnotně vybavenými obytnými interiéry. V následujících stoletích hrad několikrát zpustošil požár, ale Pálffyové, kteří jej vlastnili až do druhé světové války, ho pokaždé opravili. Dnes slouží jako muzeum nábytku.

  Hrad Červený Kameň
 • 11.

  Tipy na výlety v Česku

  NEJKRÁSNĚJŠÍ HRADY, ZÁMKY A JINÉ PAMÁTKY ČESKA NALEZNETE ZDE

  Blesk Extra speciál: Tipy na výlety po Česku!
  Fotogalerie
  11 fotografií

Cestování na Blesk.cz

Kam k moři Kam na lyže Amišové

Láká vás celodenní lenošení na pláži či turistika? Je libo vyrazit za památkami nebo vánočními trhy? Přinášíme tipy na výlety a dovolenou v oblíbených destinacích i neprozkoumaných klenotech světa.

Bali * Katalánsko * Malta * Krakov * Lanzarote 

Lisabon * Zanzibar * Palermo * Madeira

Sardinie * Balaton * Singapur * Azory

Kilimandžáro * Vesuv * Venezuela

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

jussuf: Pekné a zaujímavé. Len škoda, že názvy hradov a zámkov nesúhlasia s popisom a obrázkami. Soudruzi někde udělali chybu

(10. 05. 2016 07:53)
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy