Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Navštivte kolébku bohů a hrdinů dávných bájí: 7 míst pro božskou dovolenou v Řecku!

/
 • Atheny
  27. července 2022 ● 09:08

  Krásné pláže, skvělé jídlo, památky a příběhy. Toho dostanete v Řecku tolik, kolik jen budete chtít. Klasické příběhy o bozích a hrdinech zná snad každý, místa, která se k nim vážou, už ale ne. Právě teď v létě je přitom ideální čas je prozkoumat.

  Řecko je letos populárnější než dříve. K popularitě Řecka přispívá i fakt, že stačí jen pár hodin letu z Prahy a ocitnete se v zemi s 13 tisíci kilometry pobřeží a více než dvěma tisíci ostrovy. Zájem českých klientů potvrzuje i Nikoletta Nikolopoulou, ředitelka Řeckého národního turistického úřadu (GNTO) pro český a polský trh.

   

  „Letošní rok očekáváme přibližně 500 000 návštěvníků z České republiky, což je ve srovnání s rokem 2019 nárůst o 20 %.“ Mezi nejoblíbenější destinace českých klientů patří ostrovy Rhodos, Kréta, Korfu, Zakynthos, Samos a Santorini, ale také pevninské Athény,“ dodává Nikolopoulou.

   

  Na last minute nečekejte

   

  Cestovní kanceláře letos hlásí rekordní sezonu a upozorňují, že čekat do poslední chvíle se letos příliš nevyplácí. Kvůli nevyzpytatelným cenám paliv a inflaci se totiž může stát, že v režimu last minute budou zájezdy srovnatelně drahé, nebo dokonce dražší než v hlavní sezoně.

 • 1.

  Vylezte na sídlo bohů

  Podle legend sídlili řečtí bohové na Olympu. Pokud budete chtít jejich sídlo navštívit, vydejte se na nejvyšší vrchol Řecka, Mytikas (2917 m n.m.), nedaleko pobřeží Soluňského zálivu. Právě odtud vládl nejvyšší z bohů Zeus. Kdyby pro vás byla návštěva velehor příliš náročná, zamiřte do jeskyně Ida na Krétě, kde se podle legendy Zeus narodil.

  Olympos
  Autor: archiv, scom

 • 2.

  Připijte si na Dionýsa

  Bůh vína a plodnosti sídlil na ostrově Naxos, kde se mu podařilo lstí odloudit krásnou Ariadnu od hrdiny Thésea a pojal ji za ženu. Právě díky Dionýsovi je prý půda na Naxosu tak plodná. Samotný ostrov je přitom neobjevený turistický klenot, najdete tu úplně vše od památek, přes překrásné pláže a přírodu až po živá městečka a noční život. A kdyby vám byl Naxos přece jen těsný, snadno odtud můžete podnikat výlety na blízké ostrovy Santorini, Mykonos, Paros nebo Ios.

  Naxos
  Autor: scom

 • 3.

  Pozdravte Odyssea

  Kdo by neznal bájného Odyssea, krále Ithaky. Jenže kde přesně sídlil bájný král, už tak jasné není. Dnešní ostrov Ithaka totiž podle některých archeologů není tím místem, odkud Odysseus vyplouval na své dobrodružné výpravy. Království totiž zahrnovalo i Kefalonii a Lefkadu, a právě na jednom z nich mohlo jeho sídlo ležet.

 • 4.

  Koupejte se jako Afrodité

  Bohyně lásky a krásy Afrodité se zrodila z mořské pěny a spermatu na pobřeží ostrova Kythéra. Tento turisty poměrně neobjevený ostrov na hranici Jónského a Egejského moře je malý ráj, plný bujné vegetace a vzácných rostlin. Na členitém pobřeží dlouhém okolo 90 kilometrů si můžete dodnes najít plážičku se zlatavým pískem jen sami pro sebe.

   

 • 5.

  Sjeďte řeku Chárona

  Převozník, který vozil nebožtíky do království boha podsvětí, Háda, se podle pověstí plavil po ŕece Acheron a jezeře Acherousia. Až v pozdějších bájích po řece Styx. Právě Acheron, ležící na severozápadě Řecka, je dnes vyhledávaným cílem turistů díky překrásným scenériím které ho obklopují.

  Acheron
  Autor: Blue Style, scom

 • 6.

  Navštivte Athénu

  Hlavní město Řecka nabízí nepřeberné možnosti pro milovníky historie a umění, ale i nočního života a zábavy. Snad žádný návštěvník nesmí minout Akropoli, která shlíží na město z vysoké skály. Samotné město získalo jméno po své patronce, bohyni moudrosti Athéně, které bylo zasvěceno i několik chrámů včetně toho nejstaršího.

  Atheny
  Autor: Blue Style, scom

 • 7.

  Najděte Minotaura

  Napůl člověk, napůl býk byl synem manželky krétského krále Minoa a bílého býka, který měl být obětován Poseidonovi. Král Minos si pro něj nechal od stavitele Daidala postavit labyrint, ve kterém byl Minotaurus ukryt až do té doby, než ho zabil hrdina Théseus. Palác v Knossu, kde král Minós sídlil, dnes patří k nejznámějším památkám ostrova.

  K mínojskému paláci Knossos u Heraklionu se váže dávná báje.
  Autor: SHUTTERSTOCK.COM

  Fotogalerie
  9 fotografií

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy