5 rad pro cyklisty

1. Raději cross či mtb

Chorvatské silnice jsou často přecpané automobily a to je pro cyklisty velmi nepříjemné. Vnitrozemské cyklostezky proto často vedou i štěrkem a kamením. Lehká silniční kola zde moc neužijete.

2. Na loď vás pustit nemusí

Na řadě trajektů je kolo považováno za náklad a musíte ho nechat v podpalubí. Především na katamarany často nemůže vůbec. Převoz kola stojí podle vzdálenosti od 2 do 30 eur.

3. Kolo si raději půjčte

Přemýšlejte o zapůjčení kola až na místě. Pokud neplánujete přejíždět z místa na místo, výběr tras v lokalitě se vám totiž brzy vyčerpá. Půjčení kola stojí přitom jen okolo 50 kun (180 korun) na den.

4. Pozor na miny

Respektujte uzavírky silnic a stezek a nesjíždějte z nich. Je to trestné a v místech vzdálenějších od pobřeží můžete dosud narazit na válečné miny.

5. Plánujte dopředu

Snažte se být soběstační za všech okolností. Hlavně co se týče zásoby vody a ochrany proti úpalu a vyčerpání. Některé trasy vedou odlehlými místy s nedostatkem stínu a téměř bez zdrojů vody.

Silniční pravidla v kostce

- Kola musí mít vpředu bílé nebo žluté světlo a vzadu červené. Hrozí pokuta 500 kun (1700 Kč)

- V noci nebo za špatné viditelnosti musí mít cyklista oblečen reflexní oděv, jinak hrozí pokuta 300 kun (1000 Kč)

- Cyklista mladší 16 let musí mít helmu

- Povolená hranice alkoholu v krvi cyklisty je 0,5 promile – pokuta začíná na částce 500 kun (1700 Kč)

- Nejvyšší pokutu, 2000 kun (6660 Kč), si můžete vysloužit za jízdu na kole při nemoci, únavě nebo v těžkém psychickém či fyzickém stavu

- Na silnici smí jezdit jen děti starší 14 let