Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Tipy na víkend: Noc v muzeu! Pískoviště v Písku, Open House i Army den

/
 • Neseďte doma, vyrazte na víkend.
  17. května 2024 ● 05:00

  Víkend 18. a 19. května nabídne polojasné počasí s občasným deštěm, někde se mohou objevit i bouřky a teploty ukáží na teploměru zhruba 20 stupňů. Není důvod sedět doma, proto jsme ve spolupráci s CzechTourism a serverem kudyznudy.cz  pro vás připravili několik tipů na výlety.

 • 1.

  Festival muzejních nocí

  Celý měsíc – od 17. května do 15. června se postupně napříč republikou protočí Festival muzejních nocí. Instituce nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů. Tento víkend například můžete zažít brněnskou muzejní noc. Kam a kdy zajít najdete ZDE

  Festival muzejní noci v Brně.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 2.

  Open House

  Svátek architektury, tak by se dal nazvat festival Open House, který tento víkend zpřístupní běžně nepřístupně budovy. Dostanete se tak do míst, která jsou architektonicky velmi zajímává, a mnohde jsou připraveny i komentované prohlídky a doprovodný program. Letos se poprvé zapojí i Pražský hrad. Kam zajít v Praze, najdete ZDE a v Brně najdete ZDE

  Open House otevře jindy nepřístupné budovy.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 3.

  Kam se jindy nepodíváte

  *Český rozhlas - Otevře své dveře v komplexu budov Vinohradská – Římská v Praze 2 v sobotu v 9 hodin. Připravena je komentovaná prohlídka o historii i současnosti rozhlasového vysílání.

   

  *Rezidence primátora - Prostory rezidence primátora situované v objektu Městské knihovny na Mariánském náměstí se otevřou veřejnosti v sobotu v 10 hodin.

   

  *Hrzánský palác - Návštěvníci Hrzánského paláce se mohou těšit nejen na komentovanou prohlídku interiérů, ale také si mohou rovněž vychutnat nádhernou vyhlídku z terasy, kterou obdivoval i nejvýznamnější nájemník paláce – Tomáš Garrigue Masaryk, který zde žil v letech 1894 až 1896.

  Den otevřených dveří v Českém rozhlase.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 4.

  Den otevřených lesů

  Zažijte lesy jinak a to pohledem jejich vlastníka. Poznáte les v souvislostech, co se děje v něm i to, jak se o něj starat. Připravena je řada doprovodných aktivit, sokolnické show, ukázky dřevosochařů, uvidíte, jak se sází les a mnoho dalšího. Kde se akce konají, najdete ZDE

  Den otevřených lesů
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 5.

  Letos výletujeme po náměstích

  Čtenáři Blesku mají o letošní výletní sezonu postaráno. S novým bedekrem můžete procestovat celé Čechy, Moravu i Slezsko, tentokrát se vydáváme po náměstích. Nejkrásnější městská centra, jejich památky, muzea, kavárny, cukrárny či restaurace, vše je pokupě v informacemi nabitém paperbacku. Včetně turistických tras i výstupů na městské věže. Co je nejdůležitější – přílohou bedekru jsou slevové kupony pro celou rodinu, 48 kuponů ušetří tisíce!

  Nový cestovatelský bedekr Blesku.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 6.

  Army den

  To nejzajímavější z armádní techniky, výstroje a výzbroje uvidíte na Army dnu v OC Atrium Flora v Praze. Akce se uskuteční v sobotu 18. května od 9 do 18 hodin. Nebude chybět obrněný transportér Pandur, samohybná kanonová houfnice Dana nebo obrněné kolové vozidlo Titus. Jednou ze specialit letošního programu bude mimořádný průlet vrtulníku Mi-17 a mnoho dalšího.

  Army den v OC Flora v Praze.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 7.

  Happy Dog Show

  Největší charitativní akce pro všechny milovníky psů se koná v sobotu v areálu Rosmarina v Praze Modřanech. Každý pejsek má šanci se zúčastnit různých soutěží, připraven je bohatý doprovodný program pro každého. Posláním akce je podpora opuštěných pejsků.

  Charitativní akce pro všechny milovníky psů se koná v sobotu v areálu Rosmarina v Praze Modřanech.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 8.

  Festival Ladova kraje

  V sobotu se koná úplně první ročník Festivalu Ladova kraje ve vsi Klokočná. Na místním fotbalovém hřišti bude od 10 hodin nabitý hudební a divadelní program a také zápolení družstev z jednotlivých obcí mikroregionu v neotřelých disciplínách inspirovaných příběhy kocoura Mikeše, který letos slaví 90. narozeniny.

  První ročník festivalu Ladova kraje v Klokočné.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 9.

  Mistrovství ve slalomu minikár

  Milovníci automobilového sportu, zbystřete! Už o víkendu se v okolí Mladé Boleslavi rozjede Mistrovství České republiky ve slalomu minikár, tedy malých dvoustopých vozítek bez motoru, která se s šoférem za volantem pouštějí z kopce. Jde o vskutku napínavou podívanou - jezdec má totiž za úkol projet co nejrychleji od startu až k cíli a po cestě se proplést mezi červenými a zelenými bójkami, aniž by je shodil, jinak by totiž schytal pár trestných bodů. Závodit se bude v sobotu od dopoledních hodin, a to mezi obcemi Niměřice a Dolní Cetno. Proběhne také letošní druhý závod Poháru České republiky, ten se pojede v neděli mezi Plužnou a Bělou pod Bezdězem. Na start v obou případech jako již tradičně zamíří desítky jezdců pěti věkových kategorií – těm nejmladším jsou teprve čtyři roky! Jde ostatně hlavně o dětský sport. Na fanoušky čeká skvělá, takřka rodinná atmosféra, občerstvení i pořádná dávka adrenalinu. „Když pominu skutečnost, že vrcholné minikárové závody mívají opravdu vysokou sportovní úroveň, jedná se o jedinečné společenské události. Není výjimkou, že závodů se účastní celé rodiny, od prarodičů po vnoučata. A co může být více než strávit víkend na čerstvém vzduchu s těmi nejbližšími. A ještě si pěkně a férově zazávodit,“ řekl Blesku předseda Komise minikár Michal Hnátek.

  Mistrovství ve slalomu minikár
  Autor: Michal Šimůnek

 • 10.

  Kam na dobroty

  *Praha – V CrossClubu v Holešovicích se v neděli koná Red Hot Chilli Festival. Ochutnáte tu vše, co pálí po papričkách a sazeničky tu můžete i zakoupit.

   

  *Litomyšl – Tradiční gurmánský festival M. D. Rettigové je po roce opět zpátky. Na Smetanově náměstí se sejdou milovníci české kuchyně, letošním mottem je »smetana v kuchyni«.

   

  * Ivančice - Slavnosti chřestu a vína. Od pátku do neděle čeká na návštěvníky na Palackého náměstí 30. ročník gastrofestivalu. Kulinářský program je doplněn hudebními vystoupeními.

  Slavnosti jídla v Litomyšli.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 11.

  Májové slavnosti

  Májové slavnosti v Dobříši se konají v sobotu hned na několika místech. Dukelské náměstí ožije oblíbenou přehlídkou dechových kapel, na hřišti u bývalého kina bude připraven veselý a hravý program pro rodiny s dětmi. Nebude chybět divadlo ani kouzelný pochod chůdařů městem. Husův parčík bude tradičně patřit aktivitám dobříšských skautů a spolku Provas.

  Slavnosti v Dobříši.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 12.

  Pojizerský festival

  Už 11. ročník Pojizerského folklorního festivalu se uskuteční nově na Masarykově náměstí v Mnichově Hradišti v sobotu. K vidění je vždy několik folklorních souborů lokálních i zdaleka. Nechybí ani ukázky lidových řemesel a staročeský jarmark a další aktivity nejen pro děti.

  Pojizerský folklorní festival.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 13.

  Hamernický den

  Tradiční setkání kovářů, uměleckých kovářů, podkovářů, nožířů, mečířů, platnéřů a zbrojířů. Můžete se těšit na studenty kovářských škol a učilišť, kteří se utkají v soutěži ve volné tvorbě a v kování hřebíků na čas. Je připraven bohatý kulturní program po celý den – divadlo pro děti, šermířská vystoupení, folklórní hudební a taneční představení. To slibuje po celou sobotu Hamernický den v Dobřívě.

  Hamernický den v Dobřívě.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 14.

  Pískoviště v Písku

  Sochy z písku v Písku, spousta zábavy, koncertů a pouličních divadel, to je festival Pískoviště 2024, který se koná od pátku do neděle. Páteří akce je zážitkové putování v okolí řeky Otavy, na návštěvníky ale čeká i řada novinek.

  Pískoviště v Písku.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 15.

  Valdštejnské slavnosti

  Tři dny plné oslav a událostí spojených s dobou Albrechta z Valdštejna můžete prožít od pátku do neděle v Jičíně. Celé město, zejména náměstí, park a Lodžie, ožije slavnostmi, ke kterým tradičně patří dobové kostýmy, tradiční řemesla, trhy a dobová hudba, výstavy, hry, průvod masek nebo ohňostroj. Samozřejmě přijede i jeho jasnost sám Albrecht z Valdštejna.

  Valdštejnské slavnosti v Jičíně.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 16.

  Spartan víkend

  Prověření fyzických zdatností čeká o víkendu účastníky Spartan závodů na Masarykově okruhu v Brně. V sobotu je na programu Sprint na 5 km s 20 překážkami, kterou si mohou vyzkoušet i ti, co mají méně natrénováno a v neděli Super (10 km s 25 překážkami). Závodníci se budou třeba brodit bahnem, nosit těžká břemena a plazit se pod drátem. Po oba dny se konají i dětské závody na vzdálenost 1 až 3 km a 10 až 20 překážek podle věku.

  Spartan Race v Brně.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 17.

  BezvaFest Ostrava

  Užít si pestrou zábavu můžete celou sobotu na koupališti Vřesina v Ostravě. Rodinný festival BezvaFest nabízí 30 nejrůznějších atrakcí, nejdelší nafukovací překážkovou dráhu, game zónu, youtuberské stage, tvořivé dílny i chlapáckou zónu a samozřejmě bezpočet stánků s dobrotami a to není zdaleka vše. Začíná se v 10 hodin.

  Bezva Fest v Ostravě.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 18.

  Motýli ve Fata Morganě

  Motýli se opět budou líhnout ve skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v pražské Troji. Postupně bude navezeno několik tisíc kukel motýlů různých druhů, u kterých je možné pozorovat jejich líznutí první vzlétnutí i elegantní pohyb vzduchem. Letošní výstava má podtitul „Dobrodružná cesta“ a zaměřuje se na migraci motýlů. Zavítat sem můžete do 2. června.

  Na výstavě lze spatřit nepřeberné množství motýlů i nejrůzněji zbarvených druhů.
  Autor: Karel Kopáč

 • 19.

  Burtonův kouzelný svět

  Před deseti lety byla výstava Tima Burtona nejnavštěvovanější českou výstavou. Na podobný úspěch má určitě našlápnuto i současná expozice v Obecním domě v Praze. Uvidíte téměř 600 skic, loutek, scénografií nebo fotografií z filmů. Expozice mapuje a představuje více než padesátiletou uměleckou dráhu amerického režiséra, který je známý pro svá snová, fantaskní, groteskní, až hororová díla. Nadcházející pražská výstava je unikátní zejména novou expozicí loutek. Navštívit ji zde můžete až do konce září. Více čtěte ZDE

  V Obecním domě začíná výstava amerického filmového výtvarníka Tima Burtona Návraty, 30. dubna 2024, Praha.
  Autor: Blesk:Tonda Tran

 • 20.

  Český křišťál, automobily, design

  »Český křišťál, automobily, design« je název výstavy, která do 2. června představuje například největší křišťálovou sochu, automobil herečky Lídy Baarové, prezidentské nápojové sety od firmy Moser, hodinky české značky PRIM či subfosilní les z kmenů 6500 let starých buků. Úchvatných exponátů je v DEPO Moto Art v Plzni vystavených zhruba 120. V době konání hokejového šampionátu tu uvidíte i medaile z mistrovství. Více čtěte ZDE

  Výstava Depo Moto Art v Plzni představuje unikátní kousky napříč českým designem.
  Autor: ČTK / Chaloupka Miroslav

 • 21.

  Rudolf II. v Holešově

  Výstava na zámku v Holešově na Kroměřížsku zve do doby Rudolfa II. Odhaluje zajímavosti z panovníkova života a představuje řadu exponátů. Multimediální výstavou zájemce provází samotný digitálně oživený římský císař a český král. Tvář a hlas mu propůjčil Jiří Werich Petrášek, syn Jana Wericha, který vládce ztvárnil v legendárních filmech Císařův pekař a Pekařův císař. Lidé se díky výstavě seznámí nejen s osudy panovníka žijícího na přelomu 16. a 17. století, ale i sbírkami, které shromažďoval. Trvá do 23. června.

  Výstava o Rudolfu II.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 22.

  Jízdenky, prosím!

  Výstava železničních a tramvajových modelů ze 30. až 90. let minulého století s názvem »Jízdenky, prosím! « je k vidění v Technickém muzeu v Brně. Jeho modely představují reálnou železnici s okolím. Na kolejích návštěvníci uvidí parní, motorové i elektrické lokomotivy, různé druhy osobních i nákladních vozů i speciální podnikové vozy. Součástí výstavy budou také historické fotografie z reálného provozu včetně některých snímků i z 19. století. Připravena je i interaktivní část pro děti. Zavítat sem můžete až do 25. srpna. Více čtěte ZDE

  Jízdenky, prosím je název výstavy v Technickém muzeu v Brně.
  Autor: ČTK - Václav Šálek

 • 23.

  Vodojemy na Žlutém kopci

  Komplex tří vodojemů na Žlutém kopci v Brně z let 1874, 1894 a 1917 vznikly kvůli posílení vodovodní soustavy Brna. Svému účelu sloužily do roku 1997. Nyní se po rekonstrukci za 150 milionů korun otevřely veřejnosti. Více čtěte ZDE

  Brňané i návštěvníci města mohou navštívit trojici vodojemů na Žlutém kopci. Rekonstrukce přišla Brno na 150 milionů.
  Autor: Zdeněk Matyáš, archiv

 • 24.

  Vystavují šifrovací legendu Enigmu

  Originál přenosného šifrovacího přístroje Enigma je ozdobou výstavy v Technickém muzeu v Brně, zapůjčilo Slovenské technické muzeum v Košicích. Přístroje Enigma sloužily k šifrování komunikace mezi německými jednotkami a velením. Výstava je věnovaná kryptologii, tvoří ji exponáty ze světa šifrování, kódování, sledování a odposlechů. Potrvá do konce roku. Více čtěte ZDE

  Šifrovací přístroj Enigma.
  Autor: ČTK / Hlaváčová Monika

 • 25.

  Sochy z písku

  V Lednici můžete až do října obdivovat výstavu soch z mořského písku. Letos výstava začíná již v pátek. Autor Michal Olšiak v Lednici písečné sochy poprvé postavil před dvanácti lety a od té doby každoročně chystá unikátní přehlídku. Výstavu naleznete v místech poblíž hlavního parkoviště v Lednici. 

  Sochy z písku ve Valticích.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 26.

  Klenoty na hradě

  Na Slezskoostravský hrad dorazila putovní výstava České korunovační klenoty na dosah. Vystaveny jsou mistrovské repliky českých korunovačních klenotů, které jsou národní kulturní památkou a pravděpodobně nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Autorem replik je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků – Jiří Urban. Realizoval například šperky pro anglickou královnu Alžbětu II. K vidění tu budou do 29. května.

  Korunovační klenoty Na Slezskoostravském hradě.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

 • 27.

  Malý princ

  Legendární klasika o smyslu života a přátelství Malý princ ve výjimečné interaktivní instalaci světově uznávané multimediální umělkyně Elišky Podzimkové ožívá v prostorách historické vily Hanse Ulricha v centru Ostravy. Ilustrátorka vytvořila tajuplný svět kombinací fotografií a ilustrace, které pomocí aplikace ožijí. Zažít to můžete do 2. června

  Interaktivní výstava ilustrací Malý princ.
  Autor: CzechTourism, archiv pořadatelů a Blesku

   

   

   

   

   

   

Články odjinud

Dnešní horoskopy