12. srpen 2020
Svátek slaví Klára, zítra Alena

Tipy na víkend: Valdštejn slaví narozeniny, giganti na Lipně i cirkusáci v Mikulově

/
 • Neseďte už doma a vyrazte ven! Zkuste některý z našich tipů na víkend.
  2. července 2020 ● 16:59

  Turistický ruch se pomalu ale jistě vrací do "starých kolejí". Pokud vás už sezení doma nebaví, vyberte si některý z našich tipů na víkend, které byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. O víkendu nás čeká krásné letní počasí s teplotami kolem 27 stupňů.

 • 1.

  Prohlídněte si palác

  Hrzánský palác v Praze, který je jednou z vládních budov, otevře v pondělí své brány. Připraveny jsou komentované prohlídky interiérů i venkovních prostor. V Hrzánském paláci, který část loňského roku sloužil jako náhradní jednací sál vlády, zaujme Gobelínový sál, Strahovský salonek, pracovna předsedy vlády, výstavy Můj stát a Symboly republiky či výhled z terasy, který si oblíbil i Tomáš Garrigue Masaryk.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 2.

  Letadla na dosah

  Letiště Václava Havla v Praze otevře v sobotu na celé léto Runway Park. Nacházet se bude přímo na letištní dráze 22 v bezprostřední blízkosti letadel, a nabídne tak neopakovatelný zážitek ze zákulisí mezinárodního letiště. Ve všední dny tu můžete obdivovat unikátní letištní techniku, o víkendech je připravený bohatý tematický program.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 3.

  Akce na hradech a zámcích

  * zámek Mnichovo Hradiště – s Valdštejny se bude moci potkat o víkendu v rámci doprovodného programu oživených prohlídek, Připraveny jsou scénky v dobových kostýmech, hudba, tanec…

   

  * hrad Šternberk – v neděli tu proběhne historický den. Těšit se můžete na rytířské souboje i na doprovodné akce v podobě nejrůznějších soutěží

   

  * hrad Točník - na tradičních slavnostech můžete spatřit šermířská a divadelní vystoupení, vyzkoušet rýžování zlata, ražbu mincí, výrobu pečetí, střelbu z luku a kuše, souboje s dřevci nebo navštívit hradní věštírnu. Akce se koná v neděli a v pondělí.

   

  * hrad Křivoklát - sokolnické ukázky, středověký tanec i hudba, šermíři i divadélko tu budu k vidění od soboty do pondělí

   

  * hrad Trosky - po celý víkend budou na hradě probíhat rytířské turnaje, divadlo s Valdštejnskou tématikou. Předvádět se bude i právo útrpné v katově dílně.

   

  * hrad Bezděz – tanečníci, šermíři i kovářská dílna najdou o prodlouženém víkendu své místo na nádvoří Bezdězu

   

  * Staré Hrady u Jičína - projít se můžete i dalšími pěti pohádkovými okruhy, kde čekají draci, skřítci, čarodějnice a další postavy. Připraven je i nový okruh – naučná cesta zámeckým pohádkovým sklepením.

   

  * hrad Kost – celé prázdniny můžete každý den od 14 hodin zažít rytířský turnaj a potkat pětimetrového draka

   

  * zámek Kačina – v sobotu od 19 a 21 hodin můžete zažít noční prohlídky zpestřené divadelním představením

   

  * zámek Hluboká nad Vltavou - do dob středověku, udatných rytířů a krásných dam se můžete od soboty až dokonce prázdnin přenést na zdejším kolbišti. Každý den od 15 hodin tu šermíři pořádají turnaje na koních.

   

  * zámek Krásný dvůr – co znamená rodinné stříbro, jak se servíroval předkrm či hlavní chod, kde a jak se podával čaj, káva či čokoláda, jak hrabě Jan Rudolf Černín hostil na počátku 19. století své návštěvy to a mnoho dalšího se můžete dozvědět od soboty do pondělí

   

  * zámek Jánský Vršek - součástí III. prohlídkového okruhu je nově zpřístupněna výstava s názvem Hračky za totáče aneb jak si hrály Husákovy děti.

   

  * zámek Pátek nad Ohří – v sobotu tu rozbijí své ležení husité, vidět můžete jejich zbraně i tehdejší způsob života

   

  * hrad Sovinec – od soboty do pondělí se tu koná šperkařský jarmark, na kterém uvidíte nejrůznější techniky výroby

   

  * hrad Bítov – šermíři předvedou své umění od soboty do úterý, ochutnat navíc budete moci i staročeské placky a pro děti jsou připravené soutěže

   

  * hrad Cornštejn - prázdninový program se šermíři i divadélky na zřícenině hradu Cornštejn je připraven do 12. července

   

  * hrad Plumlov - od soboty do pondělí se na nádvoří vystřídají divadelníci, šermíři, sokolníci a loutkáři. Vrcholem každého dne pak bude po 13 h scénická bitva o hrad.

   

  *zámek Buchlovice – tradiční prodejní výstava fuchsií se začíná a potrvá přes celé léto.  Sbírka fuchsií čítající více než 1400 druhů, starých i nových odrůd od šlechtitelů celého světa včetně slavných českých odrůd.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

   

 • 4.

  Bedekr Blesku: Nejlepší výlety po Česku

  Ideální průvodce na léto je bedekr Blesku s tipy na nejlepší výlety po Česku. Letos v něm najdete pozvánky na 111 nejkrásnějších rozhleden od Aše až po Beskydy. Součástí bedekru jsou navíc slevové kupony na nejrůznější atrakce a vstupy do památek, galerií, muzeí... V průvodci, který má 132 stránek, najdete informace o otevíracích dobách, cenách vstupenek, spoustu nádherných snímků včetně leteckých a dalších informací, které vám usnadní plánování výlet. Koupíte ho na stáncích za 69 Kč nebo ZDE

  Nejlepší výlety po Česku
  Autor: Blesk

 • 5.

  Festival fantazie

  Největší festival popkultury u nás se probíhá do 6. července v Chotěboři. Festival fantazie má nejbohatší program z obdobných akcí ve světě. Ve čtyřech budovách a venkovním prostoru přinese zábavu pro příznivce nejen sci-fi, fantasy a hororu v hrách, filmech, seriálech, anime, comicsech, knihách, hudbě, divadle a na internetu.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 6.

  Valdštejn slaví narozeniny

  Hrabě Arnošt z Valdštejna, majitel zámku Kozel, má 50. narozeniny. Blahopřát mu přijdou vojáci 35. pěšího pluku z Plzně, kabaretní tanečnice, muzikanti, kejklíř, šermíři, důstojníci na koních. Přijde i Emil Škoda se svými parními stroji. Dobovou slavnost z roku 1871 můžete zažít o víkendu na zámku Kozel. Program najdete ZDE

 • 7.

  Bitva u Hradce

  Severozápadně od Hradce Králové na kopci Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva, která byla největší bitvou na českém území v historii. Každoročně se tu koná vzpomínkový festival, který zahrnuje nejen bitevní ukázky. K vidění bude dobové polní ležení, ukázky střetů jezdectva, bodákové útoky pěchoty, dělostřelectvo a bohaté pyrotechnické efekty. Program najdete ZDE

 • 8.

  Lázně se zážitky nad zemí i pod ní

  Neobyčejný zážitek připraví prohlídka nejstaršího provozovaného dolu v Evropě v Jáchymově. Je 500 metrů pod zemským povrchem, kam se spustíte opravdovými důlními výtahy. Pokračovat můžete relaxací i zábavou v Lázeňském centru Agricola, kde najdete saunový důl, tobogán i venkovní odpočívárnu s bylinkami či písečnou pláží.

  víkendové tipy
  Autor: Foto Blesk, CzechTourism a archiv pořadatelů

 • 9.

  Vyměňte lyže za kolo

  Skiareál Rokytnice nad Jizerou funguje v létě stejně dobře jako v zimě. Je tu otevřený bikepark Rock-it-nice. Otevřeno je o víkendech od 9 do 17 hodin, o prázdninách pak každý den. Bikepark nabízí tři sjezdové tratě různých úrovní obtížnosti v celkové délce pěti kilometrů. Na tu nejsnadnější, modrou, se nemusí bát ani začátečníci. Pokud nemáte kolo, můžete si ho půjčit v areálu.

  víkendové akce
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 10.

  Výcvik arkebuzírů

  Na nádvoří Příhrádku hradu Veveří uvidíte výcvik císařských arkebuzírů z období Třicetileté války. Návštěvníci uvidí výcvik vojáků s chladnými i palnými zbraněmi - arkebuzami, což jsou ručnice kratší než muškety a vybaveny již kolečkovým zámkem. Zavítat sem můžete od 11 do 16 hodin.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 11.

  Umění v ulicích

  Historické centrum Mikulova ožije v pátek a v sobotu pouličním uměním. Zákoutí města rozehraje hudba, divadlo, cirkus, venkovní tatérka, výtvarníci a nezapomene se ani na děti.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 12.

  Prázdniny začínají v Zoo Jihlava

  Zábavná stezka Se zvířaty do celého světa i samoobslužná procházka Rodinka v zoo, která rozmanitými úkoly bude bavit celou rodinu, malování na obličej nebo komentovaná krmení či letové ukázky dravců. Tím vším odstartují tuto soboru prázdniny v Zoo Jihlava.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 13.

  Festival hamburgerů

  Lužkovice u Zlína budou poprvé hostit HamBurger Fest 2020. Přehlídka hamburgerů na všechny způsoby a dalších gastronomických lahůdek od nejlepších českých foodtrucků bude zahájen v pravé poledne a potrvá až do pozdních nočních hodin. Návštěvníci ochutnají 3 druhy piva včetně pivních speciálů, koktejly i sladké dobroty. Organizátoři chystají také soutěže a atraktivní doprovodný program.

  ...
  Autor: profimedia.cz

 • 14.

  Projděte se v korunách stromů

  Ideální a navíc nezapomenutelnou procházkou na čerstvém vzduchu jsou procházky v korunách stromů. V Česku můžete do výšin vystoupat hned na pěti místech:

   

  *Stezka korunami stromů na Lipně – čeká vás tu 675 m dlouhá bezbariérová stezka, která vystoupá do výšky 40 m. Odměnou jsou neskutečné výhledy na Šumavu i vrcholky rakouských Alp. Zpáteční cestu si můžete zpestřit sešupem po tobogánu. Součástí je i rozlehlý areál dětského hřiště.

   

  *Stezka korunami stromů v Krkonoších – trasa dlouhá 1500 m vás vyvede na 45 m vysokou vyhlídkovou věž. Součástí je i unikátní naučné centrum, které se nachází v podzemí dřevěné rozhledny a představuje spletitý kořenový systém stromů.

   

  *Stezka v oblacích na Dolní Moravě – čeká vás tu cesta po dřevěné lávce v délce 710 metrů, po které vystoupáte do výšky 55 m. I tady se zpátky na zem můžete sklouznout stometrovým tobogánem.

   

  *Stezka Beskydské nebe v Trojanovicích - je dlouhá 1 800 metrů a specialitou je 85 m dlouhý vzdušný chodník, který poskytuje nezapomenutelný výhled.

   

  *Stezka Valašska na Pustevnách – nabízí 660 m dlouho trasu s nejvyšším bodem ve výšce 15 metrů

  Stezka u Lipna
  Autor: archiv Stezky

 • 15.

  Zvedněte kotvy!

  *Plavební sezona se obnovila i v Praze. Plout parníkem můžete po Vltavě historickým centrem metropole nebo se vydat až do zoo.

   

  *Lodě Máj, Racek, Jarmila a Hynek čekají na námořníky i na Máchově jezeře. Za několik desítek minut obkrouží „české moře“ s panoramatem Bezdězu a Máchova kraje.

   

  *Čilý lodní provoz je už také i na Brněnské přehradě. Hladinu brněnského Prýglu bude až do podzimu brázdit šest lodí. Svézt se mžete třeba k hradu Veveří, letošní novinkou je zastávka Sokolské koupaliště.

   

  *Klid a pohodu nabízí plavba po Baťově kanále na jižní Moravě. Z vodní cesty dlouhé 53 km je aktuálně vyčleněn jen závěrečný několikakilometrový úsek u slovenské Skalice. Zájemci si mohou pronajmout motorové čluny, obytná plavidla či plout na výletní lodi. K dispozici je 16 přístavů.

   

  *Turisty na přehradě Slezská Harta na severu Moravy vozí zbrusu nová elektroloď s příznačným jménem Harta. Je navíc jediná svého druhu u nás. Rychlost lodi je mezi 6 až 8 kilometry v hodině, a její maximální rychlost je 13 kilometrů. Loď projíždí všech pět přístavů: Leskovec nad Moravicí, Razová, Meziny, Nové Pláně a Roudno.

   

  *Další inspiraci najdete i ZDE

  Neseďte už doma a vyrazte ven! Zkuste některý z našich tipů na víkend.
  Autor: Foto Blesk, CzechTourism a archiv pořadatelů

 • 16.

  Letní Matějská

  Tradiční Matějská pouť letos kvůli koronaviru skončila dříve, než se vůbec rozeběhla. Atrakce se teď na Výstaviště v Praze Holešovicích vrátily,otevřelo se tu Zábavné městečko. Mezi atrakcemi nebude chybět letošní česká novinka Joker, dráha Super Mouse, vyhlídkový řetízák Around The World a další atrakce, které tu zůstanou až do 6. září.

  Pouťové veselí si vůbec poprvé mohou nejen Pražané dopřát po celé léto, až do podzimu.
  Autor: Martin Přibyl, Martin Sekanina, KMG

 • 17.

  Prozkoumejte Tančící dům

  Před 30 lety, kdy Václav Havel poprvé vyřkl myšlenku, že na nároží Jiráskova nábřeží v Praze by měl stát kulturní dům, měla stavba Tančícího domu zaryté odpůrce přívržence. Nyní je už neodmyslitelnou součástí nábřeží a jak to v něm vypadá, si můžete prohlédnout od sklepa až po střechu. Prohlídka má osm částí, začíná ve druhém podzemním podlaží, kde je strojovna a končí na střeše, kde je nádherný výhled na metropoli. Okouknout můžete i hotelové pokoje a vnitroblokem se podívat na byt, kde Václav Havel léta žil. Možnost prohlídky je až do konce srpna. Více čtěte ZDE

 • 18.

  Večerníček má narozeniny

  Pařezová chaloupka, kde bydlí Křemílek a Vochomůrka, Krtečkovo autíčko, bouda Maxipsa Fíka, podlý Trautenberk a rekvizity z dalších klasických pohádek, které vyprovází děti do hajan, si můžete prohlédnut v Galerii České televize v Praze na Kavčích Horách. Večerníček totiž slaví 55 let! Interaktivní výstava, kde si děti mohou vyzkoušet i dabování kreslených postaviček. Do galerie můžete zavítat až do května 2021. Více čtěte ZDE

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 19.

  Království minerálů

  První část budoucích přírodovědeckých sbírek se otevřela v Národním muzeu v Praze. V Sále minerálů můžete obdivovat na 4000 nejrůznějších kamenů a minerálů od mikroskopických zrn až po přes metr velké drúzy krystalů křemene, kalcitu, fluoritu či galenitu. Více čtěte ZDE

 • 20.

  Pohádkové řemeslné léto

  Šest neděl a šest různých řemesel našich předků uvidíte v Muzeu lidových staveb v Kouřimi. Většinu z nich si budete moci i vyzkoušet. Nejen pro nejmenší se budou číst pohádky o vybraných řemeslech. Tuto sobotu předvede své umění řezbář, který bude vyřezávat nejen hračky. Další sobota je věnovaná včelaření a medu.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 21.

  Kde bydlely panenky?

  Jak se vařilo v kuchyňkách? Kam si panenky zvaly návštěvy a jak vypadaly jejich postýlky? To a mnohem víc vám přiblíží kouzelná výstava historických hraček v Muzeu Mnichova Hradiště. K vidění budou dětské pokojíčky a hračky z přelomu 19. a 20. století, kdy se pod vlivem průmyslové revoluce nebývale rozvíjela i výroba hraček. Výstava je přístupná od soboty do 30. srpna.

  víkendové tipy
  Autor: Foto Blesk, CzechTourism a archiv pořadatelů

 • 22.

  Digitální hřiště

  Světelné a zvukové experimenty, interaktivní videoinstalace, kde se pohyb prolíná s virtuálními světy, laserové prolézačky, hry s UV světlem nebo obrovské světelné Člověče, nezlob se! DEPO2015 v Plzni nabízí až do 23. srpna na ploše téměř 800 m2 interaktivní výstavu BLIK BLIK - Digitální hřiště. Na 14 instalacích si můžete vyzkoušet hru světla a zvuků.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 23.

  Giganti na Lipně

  Po dvou letech se na Lipno vrací putovní výstava s názvem Giganti doby ledové, která ukazuje realistické modely pravěkých tvorů v životních velikostech. V Černé v Pošumaví bude k vidění 18 vyhynulých tvorů z doby ledové z různých koutů světa včetně 4 nových koster. Uvidíte srstnatého nosorožce, šavlozubého tygra, veledaňka bojujícího o život se skupinou hyen, lva útočícího na prakoně nebo scénu mamuta, který se dostal do spárů lovců. Výstava je tu po celé prázdniny.

  víkendové tipy
  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 24.

  Kosktohrátky na Špilberku

  Model brněnského hradu, auta, letadla i vláčky sestavené z kostek Lega představuje Muzeum města Brna na Špilberku. Mezi dalšími exponáty jsou osobní, závodní i nákladní auta, motocykly, jeřáby, bagry a stavební stroje, letadla, vrtulníky, ale i nádraží nebo hasičská a policejní stanice. Nejpočetnější jsou vláčky, je jich několik desítek a jezdí po dvou kolejištích. Výstava Kostkohrádky potrvá do 30. srpna.

  víkendové tipy
  Autor: Foto Blesk, CzechTourism a archiv pořadatelů

 • 25.

  Místo veletrhů sportoviště

  Ta pravá olympiáda se letos sice neuskuteční, ale sedět doma přesto nemusíte. Na brněnském výstavišti si až do konce prázdnin si můžete vyzkoušet tradiční i méně typické olympijské sporty. Před vstupem do pavilonu P vznikne několik sportovišť. Kromě basketbalu a stolního tenisu je na programu i streetball nebo teqball. Vstup je zdarma. Zájemci se do areálu dostanou sedmou branou. Více čtěte ZDE

 • 26.

  Mravenčí a jiná práce

  Spisovatele, ilustrátora, tvůrce Ferdy Mravence i nadšeného propagátora ragby Ondřeje Sekoru představuje výstava Mravenčí a jiné práce v Moravském zemském muzeum v Brně u příležitosti 120. výročí narození brněnského rodáka. Expozice obsahuje originály ilustrací ze Sekorových slavných i méně známých knih, novinové kresby a karikatury, soukromou malířskou tvorbu i loutky vytvořené podle jeho návrhů. Ideální výstava pro malé i velké potrvá až do ledna příštího roku.

  Video
  délka: 00:35.23

  Výstava ilustrací Ondřeje Sekory, táty Ferdy Mravence TV Blesk Zdeněk Matyáš

 • 27.

  Grand Prix v Dolních Vítkovicích

  Unikátní interaktivní výstava Grand Prix je k vidění v ostravském areálu Dolní oblast Vítkovice. Jejím základem jsou historické motorky, které organizátorům věnoval sběratel a motonadšenec Miroslav Rybička (91). Nejenže si můžete prohlédnout jedinečné stroje, ale také si vyzkoušet, jak rozebrat a zase složit motor, roztlačit a nasednout na motorku nebo si vyzkoušet „vítr ve vlasech“, když jedete 120 km/h. A také se mrknout, jak vypadají elektrostroje budoucnosti. Výstava potrvá až do března příštího roku.

  Interaktivní výstava Grand Prix je k vidění v Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě.
  Autor: Foto Blesk - Michal Charbulák

 • 28.

  Exotika ve světě techniky

  Ostravský Svět techniky připravuje exotické expozice. Cílem programu DOVolená v DOVu je zprostředkovat návštěvníkovi zážitek z cizí země, například z Itálie, USA a Francie. Jeho součástí bude i ochutnávka kuchyně dané země. Projekt je určen pro všechny, kteří se letos nedostanou na vysněnou dovolenou, ale nechtějí se tak úplně vzdát poznávání cizích zemí. Organizátoři slibují, že se návštěvníci budou každý víkend cítit jako ve sluncem prozářené Itálii, ve vínem provoněné Francii nebo na návštěvě v USA.

  Svět techniky Ostrava
  Autor: Svět techniky Ostrava

 • 29.

  „Prase“ v Kopřivnici

  Oldtimer muzeum v Kopřivnici láká po otevření na novou výstavu. Vedle stálých exponátů se nově můžete těšit na přehlídku motocyklů značek Jawa a ČZ vyráběných v letech 1929 až 1970. Mezi třemi desítkami vozidel jsou oblíbené stroje Pionýr, moped Stadion nebo skútr ČZ 501 zvaný prase, ale třeba také závodní motocykly Jawa 350 a Jawa 500.

  Neseďte už doma a vyrazte ven! Zkuste některý z našich tipů na víkend.
  Autor: Foto Blesk, CzechTourism a archiv pořadatelů

 • 30.

  Největší záhady a tajemství světa

  Unikátní sbírka představuje nejtajemnější exponáty z celého světa včetně slavné křišťálové lebky a starověkého počítače. Jde sice o kopie ale i tak se jedná o kolekci unikátních exponátů, které autoři výstavy posbírali po celém světě. Návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci se tak mohou těšit na obří repliku sochy Moi, faksimilii nejtajemnějšího svitku světa Voynichova rukopisu, přesnou repliku slavného Turínského plátna, vypreparované zmenšené hlavy tsantsa, meč ve skále nebo maketu Ďáblovy bible. Pravděpodobně nejdražším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Michell-Hedgesovy křišťálové lebky. Exponát je, stejně jako originál, precizně vybroušen z jednoho krystalu přírodního křišťálu. Výstava trvá do konce srpna.

  víkendové tipy
  Autor: Foto ČTK - Luděk Peřina

  Fotogalerie
  40 fotografií

   

   

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy