Středa 12. května 2021
Svátek slaví Pankrác, zítra Servác
Oblačno, déšť 21°C

Tipy na víkend: Projděte se v oblacích, svezte se po Baťově kanále nebo obdivujte "prase"

/
 • Neseďte už doma a vyrazte ven! Zkuste některý z našich tipů na víkend.
  21. května 2020 ● 16:59

  Po dvouměsíční odstávce se mnohá muzea, vědecká centra, hrady a zámky  a další turistické cíle otevírají veřejnosti. Někde to stihnou už tento víkend, jinde až po 25. květnu. Pokud vás už sezení doma nebaví, vyberte si některý z našich tipů na víkend,  které byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz.

 • 1.

  Do zámeckých zahrad a na zříceniny

  Památky ve správě Národního památkového ústavu zpřístupnily zatím venkovní areály. Prohlédnout si tak můžete některé zříceniny hradů, hradní nádvoří, zámecké parky a zahrady. Na výlet tak můžete vyrazit na hrady Trosky a Točník, do Zahrad pod Pražským hradem, Květné zahrady v Kroměříži, do parku v Buchlovicích nebo do areálu hradu Rabí. Kompletní seznam otevřených památek najdete ZDE  Hlavní sezona na památkách, včetně zpřístupnění jejich interiérů, bude zahájena 25. května.

  Autor: Foto Blesk, CzechTourism a archiv pořadatelů

 • 2.

  Za zvířaty do zoo

  Zoologické zahrady mají stále otevřeny zatím jen venkovní areály, ale tam je k vidění spousta zajímavých zvířat. Navíc na jaře se narodilo mnoho mláďat. Největším lákadlem pražské zoo jsou dvě malé slonice, v Ostravě se narodil šimpanz. Vstupenky je nutné koupit si online.

  Autor: Martin Přibyl

 • 3.

  Projděte se v korunách stromů

  Ideální a navíc nezapomenutelnou procházkou na čerstvém vzduchu jsou procházky v korunách stromů. V Česku můžete do výšin vystoupat hned na čtyřech místech:

  * Stezka korunami stromů na Lipně – čeká vás tu 675 m dlouhá bezbariérová stezka, která vystoupá do výšky 40 m. Odměnou jsou neskutečné výhledy na Šumavu i vrcholky rakouských Alp. Zpáteční cestu si můžete zpestřit sešupem po tobogánu. Součástí je i rozlehlý areál dětského hřiště.

  *Stezka korunami stromů v Krkonoších – trasa dlouhá 1500 m vás vyvede na 45 m vysokou vyhlídkovou věž. Součástí je i unikátní naučné centrum, které se nachází v podzemí dřevěné rozhledny a představuje spletitý kořenový systém stromů.

  *Stezka v oblacích na Dolní Moravě – čeká vás tu cesta po dřevěné lávce v délce 710 metrů, po které vystoupáte do výšky 55 m. I tady se zpátky na zem můžete sklouznout stometrovým tobogánem.

  *Stezka Beskydské nebe v Trojanovicích - je dlouhá 1 800 metrů a specialitou je 85 m dlouhý vzdušný chodník, který poskytuje nezapomenutelný výhled.

  *Stezka Valašska na Pustevnách – nabízí 660 m dlouho trasu s nejvyšším bodem ve výšce 15 metrů

  Autor: archiv Stezky

 • 4.

  Planetárium zdarma

  Planetárium Praha, Štefánikova hvězdárna i Hvězdárna Ďáblice jsou opět otevřeny. Po celý květen a červen mají navíc děti do 15 let v doprovodu dospělé osoby vstup zdarma. Můžete se těšit na pohádky i pořady pro dospělé, prohlídku lunárního modulu Apolla 11 i na pozorování dalekohledy.

  Autor: Alexandr Malachovský

 • 5.

  Za rekordy a kuriozitami

  Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově má otevřeno. Na stovky exponátů se do Pelhřimova můžete přijet podívat denně od 9 do 17 hodin. Vstupenky zakoupíte přímo v expozicích Muzea, není třeba je objednávat po internetu. Muzeum nabízí dvě vnitřní expozice a zahradu s obřími předměty.

  Autor: Foto Blesk, CzechTourism a archiv pořadatelů

 • 6.

  Noční koncert v Lužánkách

  Největší festival v centru Brna PonavaFest bude letos realizován jako série menších volně přístupných akcí. První díl festivalu s podtitulem Eine kleine Nachtmusik se odehraje tento víkend, v noci z 23. na 24. května. Na pódiu v lužáneckém parku poblíž restaurace Ponava se od 22 do 5 hodin vystřídají čtyři hudebníci. Vzhledem k nočnímu času budou skladby vysílány do zapůjčených sluchátek (cena 200 korun). Návštěvníci se tak mohou rozprostřít po celém parku, aby byly dodrženy hygienické předpisy.

  Autor: Foto Blesk, CzechTourism a archiv pořadatelů

 • 7.

  Užijte si víkend na Baťově kanále

  Klid a pohodu nabízí plavba po Baťově kanále na jižní Moravě. Z vodní cesty dlouhé 53 km je aktuálně vyčleněn jen závěrečný nékolikakilometrový úsek u slovenské Skalice. Zájemci si mohou pronajmout motorové čluny, obytná plavidla či plout na výletní lodi. K dispozici je 16 přístavů.

  Autor: Foto Blesk, CzechTourism a archiv pořadatelů

 • 8.

  Loutky českých pohádek

  Výstava v Šakvicích, v Přívozní ulici 82 na Břeclavsku přibližuje malým dětem tradiční české pohádky a bytosti, které vymyslela a ztvárnila Marie Lexová, autorka výstavy. Výstava je dispozičně podobná malému labyrintu, kde si děti doslova projdou každou pohádkou. Výstava začíná v sobotu 23. května v 10 hodin. V květnu, červnu a září je přístupná o víkendech, v červenci a srpnu každý den od 10 do 19 hodin. Vstupné: dospělí 80 a děti 70 korun.

  Autor: Foto Blesk, CzechTourism a archiv pořadatelů

 • 9.

  Zahradnické trhy

  Výstaviště Flora Olomouc pořádá víkendové Zahradnické trhy. Ty se uskuteční tento víkend a následně 6. a 7. června na čerstvém vzduchu za pavilonem A ve Smetanových sadech. Nabídnou široký sortiment květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků a zahradnických pomůcek a potřeb.

  Autor: Foto Blesk, CzechTourism a archiv pořadatelů

 • 10.

  Za poznáním

  Brány interaktivního muzea Pevnost poznání v Olomouci se opět otevřou v sobotu v 9 hodin. Připraveny jsou novinky, které pracovníci připravili s odborníky z Přírodovědecké fakulty UP. Poprvé zájemci uvidí například exponáty, které názorně ukážou, jak ve velkém měřítku vyčistit znečištěnou vodu.

  Autor: Foto Blesk, CzechTourism a archiv pořadatelů

 • 11.

  „Prase“ v Kopřivnici

  Oldtimer muzeum v Kopřivnici láká po otevření na novou výstavu. Vedle stálých exponátů se nově můžete těšit na přehlídku motocyklů značek Jawa a ČZ vyráběných v letech 1929 až 1970. Mezi třemi desítkami vozidel jsou oblíbené stroje Pionýr, moped Stadion nebo skútr ČZ 501 zvaný prase, ale třeba také závodní motocykly Jawa 350 a Jawa 500.

  Autor: Foto Blesk, CzechTourism a archiv pořadatelů

 • 12.

  Projeďte Slezskou Hartu

  Turisty na přehradě Slezská Harta vozí zbrusu nová elektroloď s příznačným jménem Harta. Je navíc jediná svého druhu u nás. Rychlost lodi je mezi 6 až 8 kilometry v hodině, a její maximální rychlost je 13 kilometrů. Loď projíždí všech pět přístavů: Leskovec nad Moravicí, Razová, Meziny, Nové Pláně a Roudno.

  Autor: Blesk:Karel Janeček

 • 13.

  Večerníčky na výstavě

  Křemílek a Vochomůrka, Štaflík a Špagetka, skřítek Racochejl, Malá čarodějnice nebo Rákosníček – kouzelný svět výtvarníka Zdeňka Smetany přibližuje výstava na Chvalském zámku v Praze 9. V interaktivní části výstavy čeká i fotokoutek, herna, animační dílna a promítání Pohádek z mechu a kapradí. Výstava je přístupná denně od 9 do 18 hodin do 14. června. Více čtěte ZDE

  Autor: archiv

 • 14.

  Největší záhady a tajemství světa

  Unikátní sbírka představuje nejtajemnější exponáty z celého světa včetně slavné křišťálové lebky a starověkého počítače. Jde sice o kopie ale i tak se jedná o kolekci unikátních exponátů, které autoři výstavy posbírali po celém světě. Návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci se tak mohou těšit na obří repliku sochy Moi, faksimilii nejtajemnějšího svitku světa Voynichova rukopisu, přesnou repliku slavného Turínského plátna, vypreparované zmenšené hlavy tsantsa, meč ve skále nebo maketu Ďáblovy bible. Pravděpodobně nejdražším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Michell-Hedgesovy křišťálové lebky. Exponát je, stejně jako originál, precizně vybroušen z jednoho krystalu přírodního křišťálu. Výstava trvá do konce srpna.

  Autor: Foto ČTK - Luděk Peřina

 • 15.

  Korunovační klenoty

  Inovovaná expozice s mistrovskou replikou nejhodnotnějšího českého pokladu – korunovačních klenotů - nově představí také repliky středověkého žezla a jablka, stejně jako korunovačního meče. Celkový koncept výstavy se věnuje osudům 22 korunovaných panovníků. K vidění jsou do 28. června v Letohrádku Mitrovských v Brně. Více čtěte ZDE

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 16.

  Mravenčí a jiné práce

  Spisovatele, ilustrátora, tvůrce Ferdy Mravence i nadšeného propagátora ragby Ondřeje Sekoru představuje výstava Mravenčí a jiné práce v Moravském zemském muzeum v Brně u příležitosti 120. výročí narození brněnského rodáka. Expozice obsahuje originály ilustrací ze Sekorových slavných i méně známých knih, novinové kresby a karikatury, soukromou malířskou tvorbu i loutky vytvořené podle jeho návrhů. Ideální výstava pro malé i velké potrvá až do ledna příštího roku.

  Video
  délka: 00:35.23

  Výstava ilustrací Ondřeje Sekory, táty Ferdy Mravence TV Blesk Zdeněk Matyáš

   

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy