Sobota 15. května 2021
Svátek slaví Žofie, zítra Přemysl
Oblačno, déšť 16°C

Tipy na víkend: Masopustní veselice, cestování kolem světa i oblíbené závody v lyžování

/
 • Ani tento víkend nemusíte sedět doma, stačí si vybrat nějaký z našich tipů.
  13. února 2020 ● 16:59

  Neseďte doma a nekoukejte se jen na televizi nebo z okna! Vyrazte ven, do přírody, za poznáním! Pokud nevíte kam vyrazit, nechte se inspirovat našimi tipy! Tipy na víkend byly vypracovány ve spolupráci s agenturou CzechTourism a portálem kudyznudy.cz. Počasí o víkendu bude předjarní. Teploty kolem 8 až 10 stupňů, někde mohou vystoupat až k 15 °C , a polojasno.

 • 1.

  Masopust v Roztokách a Úněticích

  Maškary se setkají v sobotu na roztockém zámku, spojí s Únětickými a Suchdolskými tancem na pláni Holého vrchu a zakončí svou cestu zábavou v pravém a nefalšovaném vyhřívaném šapitó. Další masopusty najdete ZDE

 • 2.

  Vyrazte na lyže a běžky

  *Nové Město v Krušných horách - V sobotu odstartuje jubilejní 20. ročník Malé Krušnohorské třicítky na 15 km volnou technikou a v neděli jubilejní 40. ročník závodu na 15 a 30 km klasickou technikou.

  *Lipno - Oblíbený otevřený závod Kramolínský obřák v obřím slalomu pro děti i dospělé se uskuteční na Šumavě ve Skiareálu Lipno tuto sobotu i neděli.

  *Ostrava - City Cross Sprint Ostrava je závod na běžkách otevřený pro veřejnost a zároveň exhibice za účasti českých i světových lyžařských hvězd. Akce se koná ve světové unikátní lokalitě - technické památce - Dolní oblasti Vítkovice v sobotu.

  *Velké Karlovice – v pátek od 10 hodin startují dětské, v sobotu pak závody pro dospělé na 10, 25 a 50 km klasickou běžkařskou technikou.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 3.

  Veletrh cestování

  I v roce 2020 se na veletrhu Holiday World 2020 v pražském výstavním areálu v Letňanech představí téměř celý svět. Chybět nebudou národní turistické centrály tradičních evropských zemí i vzdálených destinací, jako Ameriky, Asie nebo Afriky. Na turistické zážitky budou lákat regiony České republiky, aktuální nabídku zájezdů do celého světa nabídnou desítky cestovních kanceláří a agentur.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 4.

  Valentýnský běh

  V neděli v 11.30 startuje v pražské Stromovce Valentýnský běh zamilovaných. Přijít můžete jak se svou drahou polovičkou, ale i s kamarády nebo s rodinou. Běh je charitativní a s sebou musíte přinést vyřazenou běžeckou obuv. Letos se poběží novou trasou.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 5.

  Svezte se historickým metrem

  V sobotu se můžete vydat na cestu historickou soupravu metra ze Zličína na Florenc a zpět. Začátky jsou v 10 a ve 14 hodin. Kromě prohlídky slepého ramene tunelu zamýšlené odbočky trasy B za stanicí Stodůlky a krátkého zastavení v tubusu mostu nad Nepomuckým rybníkem, souprava také zavítá do obratiště stanice Smíchovské Nádraží. Jízda dále pokračuje prohlídkou tlakového uzávěru před stanicí Anděl i obrat na obratové koleji stanice Florenc. Opravdovým unikátem celého programu je ukázka zličínské zkušební tratě.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 6.

  Pašeráckej vejkend

  V pátek vpodvečer dorazí do Rokytnice nad Jizerou Krakonoš. Čekání na něj si tu můžete zkrátit zabijačkovými dobrotami, jarmarkem nebo tancem u živé kapely. V sobotu pak vejkend pokračuje karnevalem, závodem sáněk i ukázkou lyžníků.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 7.

  Zimní víceboj

  Tradiční zimní akce v netradičních disciplínách na počest prvního lyžařského závodu na území České republiky, který zorganizoval hrabě František Seilern pod hradem Lukov. Akce se koná v sobotu od 9.30 a je určená pro všechny věkové kategorie. Nejde ani tak o sportovní výkony jako o dobrou náladu. Soutěží se také o nejlepší lyžařský kostým z doby přelomu 19. a 20. století.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 8.

  Výstava orchidejí

  Tradiční a v pořadí již 18. výstava orchidejí, bromélií, sukulentů, jiných exotických rostlin a hmyzu se koná opět v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích do 23. února. Součástí výstavy je poradna pro pěstitele orchidejí a kaktusů.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 9.

  Keltská hlava

  Unikát nevyčíslitelné hodnoty můžete do 23. února vidět ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. K vidění je tam originál hlavy kelta ze Mšeckých Žehrovic, který je od svého objevu v roce 1943 u nás vystavován teprve počvrté. Hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic je velmi realistická soška vysoká asi 25 cm. Je vyrobena z opuky a zobrazuje patrně keltského druida nebo jinou vysoce postavenou osobu. Vyrobena byla ve třetím století před naším letopočtem. Na českém území jde o jediný nepochybný doklad keltské monumentální plastiky a i v celoevropských souvislostech jde o výjimečný nález keltského umění.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 10.

  Večerníčky na výstavě

  Křemílek a Vochomůrka, Štaflík a Špagetka, skřítek Racochejl, Malá čarodějnice nebo Rákosníček – kouzelný svět výtvarníka Zdeňka Smetany přibližuje výstava na Chvalském zámku v Praze 9. V interaktivní části výstavy čeká i fotokoutek, herna, animační dílna a promítání Pohádek z mechu a kapradí. Výstava je přístupná denně od 9 do 18 hodin do 10. května. Více čtěte ZDE

  Autor: archiv

 • 11.

  Království a půl pohádky

  Král hledá svého nástupce a je na každém z dětí, jestli splní jeho úkoly a stanou se novými vládci. Na takovou hru láká výstava s názvem Království a půl pohádky k tomu. Do konce března ji můžete navštívit v Galerii České televize v Praze na Kavčích horách. Výstava má několik částí: peklo, nebe, náměstí, andělská pošta, krejčovství, alchymistická dílna, vesnický dům, trůnní sál. Součástí výstavy je i řada digitálních a manuálních her a rébusů.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 12.

  Uprostřed Koruny české

  Výstava Uprostřed Koruny české představí gotické a raně renesanční umění východních Čech 1250 až 1550 téměř v celém interiéru nově zrekonstruované výstavní budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové. Je také obohacena o významné mezinárodní zápůjčky. Na výstavě je shromážděno přes 400 uměleckých předmětů zahrnující sochy, deskové obrazy, celé středověké oltáře, knižní malbu, archiválie, umělecké řemeslo, archeologické památky a doklady každodennosti středověkého člověka.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 13.

  Největší záhady a tajemství světa

  Unikátní sbírka představuje nejtajemnější exponáty z celého světa včetně slavné křišťálové lebky a starověkého počítače. Jde sice o kopie ale i tak se jedná o kolekci unikátních exponátů, které autoři výstavy posbírali po celém světě. Návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci se tak mohou těšit na obří repliku sochy Moi, faksimilii nejtajemnějšího svitku světa Voynichova rukopisu, přesnou repliku slavného Turínského plátna, vypreparované zmenšené hlavy tsantsa, meč ve skále nebo maketu Ďáblovy bible. Pravděpodobně nejdražším exponátem výstavy je 1:1 replika slavné Michell-Hedgesovy křišťálové lebky. Exponát je, stejně jako originál, precizně vybroušen z jednoho krystalu přírodního křišťálu. Výstava trvá do konce května.

  Autor: Foto ČTK - Luděk Peřina

 • 14.

  Otevírají skleník

  Návštěvníci se mohou těšit na překrásnou podívanou plnou citrusových plodů, květů, cizokrajných rostlin a exotických zvířat. Sbírkové skleníky v areálu Výstaviště Flora v Olomouci budou otevřeny od soboty každý víkend. K zajímavým ukázkám patří kvetoucí strelície královské, první sukulenty či plod ananasu.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 15.

  Merkur, nejen hračka

  Rozsáhlá interaktivní výstava Merkur – nejen hračka! zaplní všechny výstavní prostory Hernychovy vily v Ústí nad Orlicí. Kromě desítek historických modelů bude pro návštěvníky připravena dětská herna, kde mohou vytvořit model podle vlastního návrhu a obohatit tak výstavu o originální exponát. Zavítat sem můžete do 22. března.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 16.

  Rychlé šípy na výstavě

  Na zámku ve Šluknově je k vidění výstava o Rychlých šípech. Vystaveny jsou sběratelské předměty spojené s Jaroslavem Foglarem a jeho Rychlými šípy - vzácné Foglarovy knihy, odznaky, Foglarova korespondence, obrazy od Jana Fischera - kreslíře Rychlých šípů, hlavolamy a mnoho dalšího. Výstava trvá do 29. března.

  Autor: David Zima

 • 17.

  Korunovační klenoty

  Inovovaná expozice s mistrovskou replikou nejhodnotnějšího českého pokladu – korunovačních klenotů - nově představí také repliky středověkého žezla a jablka, stejně jako korunovačního meče. Celkový koncept výstavy se věnuje osudům 22 korunovaných panovníků. K vidění jsou do 26. dubna v Letohrádku Mitrovských v Brně. Více čtěte ZDE

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 18.

  Mravenčí a jiné práce

  Spisovatele, ilustrátora, tvůrce Ferdy Mravence i nadšeného propagátora ragby Ondřeje Sekoru představuje výstava Mravenčí a jiné práce v Moravském zemském muzeum v Brně u příležitosti 120. výročí narození brněnského rodáka. Expozice obsahuje originály ilustrací ze Sekorových slavných i méně známých knih, novinové kresby a karikatury, soukromou malířskou tvorbu i loutky vytvořené podle jeho návrhů. Ideální výstava pro malé i velké potrvá do 30. června.

  Autor: 

 • 19.

  Lidový rok

  Muzeum Kroměřížska otevřelo interaktivní výstavu Lidový rok. Návštěvníky provede zvykoslovným rokem našich předků. Část výstavy věnovali autoři také základním životním cyklům člověka, tedy narození dítěte a jeho křtu, svatbě a smrti. Zvykoslovný rok začíná masopustem a pokračuje přes Velikonoce, pálení čarodějnic, jízdu králů, královničky, otevírání studánek, dožínky, podzimní hody až po Dušičky. Na výstavě nechybí dobové předměty každodenního života a předměty, které se vztahují k náboženským svátkům, například růžence nebo kropenky. Expozice v budově muzea na kroměřížském Velkém náměstí potrvá do 12. dubna.

  Autor: Foto ČTK - Dalibor Glück

 • 20.

  IQ Play na zámku

  Po celý měsíc únor si malí i velcí budou hrát s chytrými hračkami, ve Zlíně proběhne další ročník putovního Festivalu IQ Play. Na akci si vyzkoušíte hračky vzdělávacího charakteru, smyslové hračky, Montessori pomůcky, dřevěné hračky, logické hry, stavebnice a jiné. Festival IQ Play se bude konat na Zlínském zámku, kde se polovina 1. patra promění v jednu velkou hernu a bude rozdělená do několika zón podle druhu her. Chystají se i méně známé stavebnice. Baby zónu pak budou tvořit Montessori hračky, logické skládačky a smyslové hračky.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

 • 21.

  Jedu v jedu

  Jedovaté rostliny, živočichy a houby, které můžeme najít v lese, na louce nebo i v zahradě či parku představuje výstava na zámku ve Frýdku-Místku. Dozvíte se tu také o různých druzích jedů, jejich působení na člověka nebo o využití v dějinách lidstva. Výstava je otevřena do března.

  Autor: Czechtourism, archiv Blesku, archiv pořadatelů, profimedia.cz

   

   

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy