Období "Před Baťou"

Počátky města Zlín se datují až do 13. století. Město dlouho nebylo příliš významné, navíc jej byla velká část zničena za třicetileté války. Přesto se zde dochovala řada úchvatných památek. Mezi nejvýznamnější patří hrad Malenovice. Nachází se v městské části na západě Zlína. Je zde k vidění jak vybavení a výzdoba hradního interiéru, tak i expozice Muzea jihovýchodní Moravy. Milovníky rozhleden potěší také hradní věž, která je veřejnosti přístupná. Další významnou památkou Zlína je místní zámek. Během staletí byl z gotické tvrzi přestavěn nejdříve do renesanční a později do barokní podoby. V současnosti se ve Zlínském zámku pořádají vernisáže, koncerty a je zde k vidění i několik stálých expozic. Ve Zlíně se nachází i několik náboženských památek. Vydat se můžete třeba do římskokatolického kostela svatého Filipa a Jakuba. Kostel vzniknul již ve 14. století, během let byl ale mnohokrát přestavěn.

Přehlídka funkcionalismu

Jestli někdo proslavil město Zlín, byl to právě průmyslník Tomáš Baťa. To on udělal ze Zlína jedno z největších měst Česka. A právě v éře Tomáše Bati vznikly budovy, které v mnohých případech i dnes působí nadčasově. Za návštěvu stojí například Dům umění, nově památník Tomáše Bati. Vydat můžete také do Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, která sídlí v tovární budově č. 14 v centru Zlína. Pokud vyrážíte za kulturou, navštivte Velké kino, které kdysi disponovalo 2270 místy. Dnes je kapacita kina omezena na "pouhých" 1010 lidí. Kino stále slouží původnímu účelu a patří mezi nejnavštěvovanější podobná zařízení v ČR. Mezi největší funkcionalistické památky Zlína ale patří Správní budova firmy Baťa, budova č. 21, která je také přezdívána Baťův mrakodrap. Budovu nechal vybudovat Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr Tomáše Bati, v roce 1936. V době dokončení (1938) šlo o druhou nejvyšší budovu Evropy. Mezi největší lákadla tohoto honosného sídla patří kancelář umístěná ve výtahu, která měla sloužit k poradám v jednotlivých odděleních a k přijímání vzácných hostů. Plně dokončenou "výtahovou" kancelář Jan Antonín Baťa ve skutečnosti nikdy nevyužil. Kvůli válce v roce 1939 emigroval. Kancelář disponuje klimatizací, telefonem, odpadem i tekoucí vodou.

Další turistické informace o městu Zlín naleznete zde!

Akce a zábava ve Zlíně

Pokud se chcete pobavit s dětmi, můžete navštívit Zoo Zlín, jedno z nejnavštěvovanějších turistických míst na Moravě. Zoologická zahrada je otevřena celoročně. Dospělí při vstupu zaplatí 130kč, děti 80kč. Zoo chová přes 200 různých druhů zvířat. Naleznete zde nosorožce, slony, ale třeba i roztomilé pandy červené. V létě mnozí uvítají ochlazení na koupališti Zelené. A milovníci rychlých aut si jistě návštěvu naplánují v souladu s kalendářem jednoho z největších závodů v Česku - Barum Czech rally Zlín. 

Tipy na dovolenou ve Zlínském kraji

Další související odkazy

Zámek Lešná 

Nejkrásnější hrady a zámky Česka: Jihomoravský a Zlínský kraj

Hrad Buchlov 

Pandí dvojčata ztrácejí ostych. Ve zlínské zoo už je mohou vidět návštěvníci 

Zámek Kroměříž