15. srpen 2020
Svátek slaví Hana, zítra Jáchym

Nejkrásnější hrady a zámky Česka: Plzeňský a Karlovarský kraj

/
 • Nejkrásnější hrady a zámky Karlovarského a Plzeňského kraje
  3. července 2019 ● 17:00

  Turistická sezona na hradech a zámcích už je v plném proudu a jako každým rokem se očekává, že i letos české památky navštíví miliony turistů. A je skutečně z čeho vybírat. Připravili jsem pro vás seriál, který vás provede po těch nejkrásnějších památkách, které v Česku můžete najít. Pokračujeme Plzeňským a Karlovarským krajem! Sledujte Blesk.cz a nenechte si ujít báječné tipy na výlety.

 • 1.

  Zámek Horšovský Týn

  Horšovský Týn byl původně biskupský hrad založený před polovinou 13. století. Po rozsáhlém požáru ho nechal přestavět na renesanční sídlo purkrabí Jan mladší Popel z Lobkovicz. V této podobě se zámek unikátně dochoval až do dnešní doby. Horšovský Týn si oblíbila i japonská kráska Mitsuko, manželka ronšperského šlechtice Heinricha Coudenhove-Kalergi.  Mimoto se zde natáčely scény z pohádky Nesmrtelná teta.

  Zámek Horšovský Týn
 • 2.

  Hrad Rabí

  Zřícenina hradu Rabí je smělou dominantou širokého okolí. Od počátku 14. století stávala na místě dnešního hradu tvrz pánů z Velhartic. O století později byl hrad přestavěn a opevněn. Hrad byl vypleněn během třicetileté války a v 18. století vyhořel. Ve zdejších hradních zdech se natáčely pohádky O zapomnětlivém černokněžníkovi či O jabloňové panně.

   

  O oko zde při obléhání přišel Jan Žižka a další zajímavosti naleznete zde:

  Zřícenina hradu Rabí
 • 3.

  Hrad Velhartice

  Hrad Velhartice byl založen mezi lety 1290 až 1310 jako rodové sídlo pánů z Velhartic. Mezi nejznámější vlastníky patřil ve 14. století věrný komorník a rádce císaře Karla IV. Bušek z Velhartic. Od roku 2012 je tu otevřený také hradní pivovar.

  Hrad Velhartice
 • 4.

  Hrad Loket

  Gotický hrad Loket byl založen ve 12. století k ochraně obchodní stezky z Prahy do Německa. Význam hradu potvrdil Jan Lucemburský a také, i když zpočátku nechtěně, jeho syn Karel IV., který zde byl jako tříletý chlapec vězněn. Přesto na Loket nezanevřel a často v něm pobýval. Za vlády jeho syna Václava IV. byl hrad přestavěn do současné podoby.

   

  Co se o Lokti říkalo ve středověku a jaká světová vzácnost tu je vystavena? Více se dočtete zde:

  Hrad Loket
 • 5.

  Zámek Kynžvart

  Původně barokní zámek Kynžvart (Königswart - králova stráž) nechal v letech 1681–1691 postavit Filipp Emmerich von Metternich. Později byl rakouským kancléřem Klemensem Wenzelem von Metternich přebudován ve stylu vídeňského klasicismu na jeho reprezentativní sídlo. Na zámku se v roce 1963 natáčel legendární český muzikál Kdyby tisíc klarinetů.

   

  Které slavné osobnosti na Kynžvart zavítaly a další zajímavosti naleznete zde:

  Zámek Kynžvart
 • 6.

  Zámek Bečov nad Teplou

  Hrad Bečov byl založen pány z Oseka ve 14. století. Počátkem 18. století byl z důvodu pohodlí v těsné blízkosti vystavěn tehdejším majitelem Janem Adamem Questenberkem nový, pozdně barokní zámek. Ještě také zmiňme, že v letech 1813–1945 patřila památka lotrinskému rodu Beaufort-Spontin, kteří tu za 2. světové války ukryli pod podlahou kaple slavný relikviář sv. Maura ze 13. století.

  Jaký další unikátní poklad za desítky milionů tu byl nalezen? Čtěte zde:

  Zámek Bečov nad Teplou
 • 7.

  Tipy na výlety

  Fotogalerie
  53 fotografií

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy