Práce na dokonalé kopii jihočeského architektonického skvostu trvaly více než 10 měsíců. „Měli jsme přesné nákresy s rozměry, k tomu asi 400 fotografií detailů zámku. Aby byla věrně odpovídající barva, došlo i na škrábání drobných vzorků omítky,“ popsal šéf parku Boheminium Tomáš Slifka.

Video
délka: 00:47
1080p 720p 360p

Do mariánskolázeňského parku Boheminium přibyl model zámku Hluboká. Romana Vébrová

Model je vyrobený ze speciálního odolného plastu. Aby nepopraskal, má pružnou kovovou kostru. Použité barvy jsou velmi trvanlivé, osvědčily se i v automobilovém průmyslu. Celé dílo je ještě opatřené ochranným nátěrem.

Práce vězňů

S výrobou pomáhali i vězni z Horního Slavkova. „Modelařině se u nás věnuje pět odsouzených, na tomto modelu pracovali asi půl roku,“ řekl zástupce ředitele věznice Roman Vácha. Hluboká se s rozměry 5,5 x 3,5 metru stala v Boheminiu největším exponátem.

Království zmenšenin

V šestihektarovém parku na okraji Mariánských Lázní najdou návštěvníci přes sedm desítek našich památek a významných staveb. Všechny zmenšené v měřítku 1:25. Areál je jediným svého druhu u nás a čtvrtým největším v Evropě.

Nejmenší zmenšenina

Nejmenším modelem v Boheminiu je expozice Slováckého skanzenu ve Strážnici a jižní Moravě. Znázorňuje vinné sklepy z Vrbic, Blatnice a Prušánek, a to včetně historického vinařského lisu.

Nejnákladnější model

Nejdražším exponátem v celém parku je deset let starý model naší asi nejznámější památky, hradu Karlštejn. „Výroba tehdy trvala dva a půl roku a cena se pohybovala v řádu milionů,“ řekl Slifka. 

Fotogalerie
15 fotografií