Je to první odchov tohoto kriticky ohroženého druhu na světě mimo jeho domovinu. Až dosud se to žádné zoologické zahradě na světě nepodařilo. Úspěšný chovatel se cítí být na vrcholu svého snažení.

„Pro mě je to profesní špička. Nic vzácnějšího neexistuje. Podařilo se mi už odchovat všechny nejohroženější krokodýly na světě. Mimo gaviála indického mám za sebou odchov krokodýla kubánského, filipínského a siamského,“řekl Blesku chovatel, který se své zálibě věnuje od 11 let. Svého prvního krokodýla si pořídil Miroslav Procházka v roce 1996, o 9 let později zaznamenal první úspěšný odchov.

Poslední dva měsíce prožil chovatel v napětí. Netušil, z kolika nakladených vajec se nakonec malý gaviál indický vyklube. „Jsou na pokraji vyhynutí. Vyskytují se jen v tropickém pásmu v Indii a Nepálu. Jednou se podařil odchov na Floridě na farmě založené už v roce 1897. Pořád tomu nemůžu uvěřit. Oni se o to snaží desítky let. A nám v Čechách se to podařilo v bývalé stodole doslova na koleně,“ poznamenal Procházka.

Video
délka: 02:21
360p 240p

Jak se klubou gaviálové Vlaďka Hradská

Rodiči jsou Čembal a Ganga

Chovná skupina gaviálů, původem z Indie, má v Protivíně osm členů. Hlavním z nich je samec Čembal, který je největším gaviálem chovaným v Evropě. Měří 4,7 metru. Samice Ganga nakladla vejce do vody v noci 6. března. Chovatel je přenesl do inkubátoru, aby je rodiče nějak nepoškodili. Gaviály indické se daří rozmnožovat pouze v zemích původu. Tento živočich je tak vzácný, že ve volné přírodě jich žije na světě už pouze 200 jedinců schopných rozmnožování.

Jak se klubou malí draci

Každé mládě ve vajíčku má na špičce horní čelisti jakýsi vaječný zub, zvaný trojzub. Tím zevnitř postupně napraskne skořápku a vzniklým otvorem se vysouká ven. Trojzub za několik dní po vylíhnutí sám vypadne. Vajíčko gaviála indického měří 8,5 cm na délku a 6 cm na šířku. Stočený gaviál v něm přitom měří 34 centimetrů a váží v průměru 100 gramů.

Fotogalerie
19 fotografií