Snímek uznávané polské režisérky získává další prestižní ocenění - tentokrát přímo ze srdce katolické víry, z Vatikánu. Zvláštní cenu Fuoricampo, což je speciální ocenění, které je každoročně udělováno filmu, co je „schopen vyburcovat lidské svědomí a proniknout do světlých ale i temnějších míst lidské duše“, si převezme režisérka Agnieszka Hollandová osobně ve Vatikánské filmotéce, a to za přítomnosti duchovních svaté katolické a apoštolské církve.

Film byl ve Vatikánu nejvyšším duchovním promítnut v návaznosti na kontroverze vyvolané v Polsku, kde byl některými katolickými politiky odsouzen. Kritika režisérky vyústila v osobní výhrůžky fyzickým násilím vůči ní a při pobytu v Polsku si musí platit ochranku. Film už dříve ostře napadl ministr spravedlnosti a generální prokurátor Zbigniew Ziobro (53), který jej přirovnal k „nacistické propagandě“. Prezident Andrzej Duda (51) před novináři v New Yorku citoval v souvislosti s filmem heslo: „Jen svině sedí v kině.“ 

Servítky si nebral ani předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost a místopředseda vlády Jaroslaw Kaczyński (74). Na tiskové konferenci tvrdil, že snímek „v politické rovině“ chystá půdu pro zničení plotu na polsko-běloruské hranici a pro přerozdělování migrantů v Evropské unii, a že líčí obranu polské hranice „jako jeden velký zločin“. Příznivce filmu označil za „protipolské“ podporovatele ruského prezidenta Vladimira Putina (70) a běloruského vůdce Alexandra Lukašenka (69).

I přesto se ale stal divácky nejúspěšnějším filmem během premiérového víkendu v polských kinech, přišlo na něj více než 138 tisíc diváků. Do českých a slovenských kin vstupuje film Hranice 19. října 2023. Děj pojednává o „vnitřní i vnější hranici“ z několika různých perspektiv: utečenců, dobrovolníků, pohraničníka a ženy, která se do regionu nedávno přistěhovala. A tuzemští příznivci kinematografie se mohou těšit i na miniroličku jednoho českého herce - jako řidič dodávky se tam mihne Milan Šteindler (66).

Video
Video se připravuje ...

Oceněný provokativní snímek Agnieszky Holland, s názvem Hranice, představuje trailer Bioscop

Za Hollandovou, jejíž filmová tvorba už po několik dekád vystupuje proti nenávisti, odkrývá kořeny zla ve společnosti a bojuje za humanismus, se postavilo i prezídium České filmové a televizní akademie. Výpady vůči její osobě jsou prý nepřípustné. „Vyzýváme k okamžitému ukončení dehonestační kampaně a urážek na adresu Agnieszky Hollandové. Je to nebezpečný útok i proti svobodnému uměleckému projevu, který je jedním z nosných pilířů evropské kultury a prostředkem společenského dialogu.“

Také na sociální síti celá věc notně rezonuje. Veřejně se k ní vyjádřil třeba právě výše zmiňovaný Šteindler. „K útokům na režisérku Agnieszku Hollandovou bych jen řekl, že umění je svědomím národa,“ uvedl u selfie s talentovanou dámou, co se pyšní Českým lvem za film Šarlatán a minisérii Hořící keř.

Společnou fotku s Hollandovou sdílel i herec Václav Jiráček (44). „Agresivní a urážlivé prohlášení polských vládních činitelů vůči ní je útok, který se nesmí nechat bez reakce! Děkuji, že jste zpracovali toto důležité téma a cítím jistou dávku hrdosti, že se na tomto filmu podílela i česká strana jako koproducenti.“

Fotogalerie
21 fotografií