Alobal je skvělým pomocníkem, který usnadní přípravu mnoha pokrmů. S těmito tipy a triky můžete efektivně využít všechny jeho vlastnosti a připravit chutné a šťavnaté pokrmy s minimálním úsilím.

Alobal na pečení

Zachování šťavnatosti: Alobal je skvělý pro zabalení masa nebo zeleniny při pečení. Udrží v nich šťávu a zabrání vysušení. Stačí pokrmy pevně zabalit a pečení může začít.

Rovnoměrné pečení: Pokud chcete dosáhnout rovnoměrného pečení, můžete alobal použít jako ochranu před přímým teplem. Přikryjte jím pokrmy, které pečete, a sundejte jej až ke konci pečení, aby získaly krásnou zlatavou kůrku.

Čistá trouba: Alobal lze použít i jako ochranu dna trouby. Pokud pečete něco, co může kapat, položte alobal na dno trouby. Ušetříte si tím spoustu času při čištění.

Alobal
Autor: iStock

Strany alobalu: Matná a lesklá

Určitě jste si všimli, že alobal má dvě různé strany – jednu lesklou a jednu matnou. Ale jakou stranou by měl alobal směřovat dovnitř a jakou ven?

Lesklá strana: Lesklá strana alobalu odráží teplo. Proto je ideální ji používat směrem ven, pokud chcete zvýšit účinnost pečení nebo grilování.

Matná strana: Matná strana absorbuje teplo. Pokud chcete, aby se pokrm rychleji propekl, umístěte matnou stranu směrem dovnitř.

V praxi to znamená, že pokud pečete něco, co potřebuje dlouhé a rovnoměrné pečení, například pečeně, umístěte lesklou stranu ven. Pokud chcete, aby se pokrm rychleji propekl, například u pečené zeleniny, použijte matnou stranu dovnitř.

Alobal
Autor: iStock

Tipy na správné použití alobalu

Grilování: Při grilování ryb nebo zeleniny zabalte potraviny do alobalu lesklou stranou ven. Udrží si tak svou šťavnatost a aroma.

Pečení cukroví: Při pečení cukroví nebo drobného pečiva můžete alobal použít jako podložku. Stačí jej položit na plech a poté umístit cukroví. Lesklá strana by měla směřovat nahoru.

Čištění: Po použití alobal snadno vyčistíte. Pokud jste ho použili jako ochranu dna trouby, stačí jej jednoduše vyhodit a troubu máte stále čistou. 

Balení potravin: Při balení potravin do alobalu dbejte na to, aby byly pevně zabalené. To zabrání úniku tepla a šťáv.

Tvarování: Alobal je skvělý pro tvarování různých forem. Můžete jej například použít jako formu pro pečení domácího chleba nebo jiných pokrmů.

Skladování: Alobal je ideální pro skladování potravin v ledničce. Udrží je čerstvé a chrání je před vlhkostí a pachy.

Tip redakce

Alobal lze využít i kreativním způsobem při pečení dortů a dalších sladkostí. Pokud chcete vytvořit krásné a rovnoměrné dekorační vzory, můžete alobal složit do různých tvarů a použít ho jako šablonu pro posypání moučkovým cukrem nebo kakaem.