Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Chcete zářivou a čistou koupelnu? Vyzkoušejte 8 jednoduchých a levných fíglů

/
 • (iStock)
  3. srpna 2020 ● 06:00

  Udržet koupelnu čistou je občas nadlidský výkon. Pokud ji chcete dát do kupy rychle a bez použití chemie, budou se vám hodit osvědčené triky. Uvidíte, že vaše koupelna bude opět zářit...

  Koupelna patří vedle kuchyně snad k nejužívanějším prostorům našich domovů. Pokud nejste příznivci drahých čističů a chemických prostředků, pak můžete sáhnout po vyzkoušených přírodních čističích. Jejich velkou výhodou je nízká cena i dostupnost. Většinu z nich už máte navíc pravděpodobně doma! Zkuste to tentokrát jinak a přesvědčte se sami, že i triky našich babiček skvěle fungují...

 • 1.

  Kypřicím práškem na spáry

  koupelna

  Smíchejte 1 až 4 balení kypřicího prášku do pečiva (podle velikosti plochy) s vodou. Tuto pastu naneste na spáry mezi kachličkami a nechte krátce působit. Následně ji smyjte pomocí čisté vody a hadru.

 • 2.

  Plíseň na sprchovém závěsu

  koupelna

  Koupelnový závěs je ideálním ložiskem plísní. Určitě ho hned po sprše či koupeli nestahujte na jednu stranu. Záhyby totiž zůstávají dlouho vlhké a daří se v nich mikrobům. Lepší je závěs roztáhnout tak napůl, aby nezakrýval celou vanu či kout, ale aby kolem něj mohl proudit vzduch a aby dobře uschnul. Pokud vás trápí špinavý a flekatý sprchový závěs, můžete ho vyprat v pračce s přidáním octa, a to na nejšetrnější program. Plastový závěs perte spolu s několika ručníky, aby se materiál nepomačkal.

 • 3.

  Aby ručníky sály

  koupelna

  Některé ručníky špatně sají vodu. To však hravě změníte: namočte ručníky na noc do kýble s teplou vodou a 100 g soli. Následující den ručník vymáchejte a usušte. Při dalším použití se jeho schopnost vpíjet vodu výrazně zlepší.

 • 4.

  Zubním kartáčkem do každého rohu

  koupelna

  Staré zubní kartáčky nevyhazujte do koše. Dají se využít jako šikovní pomocníci na silně znečištěná místa, kde si tradičními technikami moc nepomůžete – například v okolí vodovodních kohoutků, případně odtoků. Také s nimi skvěle vyčistíte spáry mezi kachličkami.

 • 5.

  Staré ponožky jako čisticí rukavice

  koupelna

  Určitě se vyplatí nevyhazovat ponožky, protože jsou staré nebo se jedna ztratila. Můžete je využít jako čisticí rukavici. Natáhněte si ponožku na ruku a můžete se pustit do smýčení úzkých rohů nebo mezer.

 • 6.

  Lesklé umyvadlo a vana

  koupelna

  Drhnutí koupelny jste právě věnovali půl hodiny, ale stačí, aby se vrátil někdo z rodiny se psem z procházky, a všechno úsilí přišlo vniveč? Když vyleštíte po umytí vanu a umyvadlo aviváží, voda i špína budou po naleštěném povrchu lépe sklouzávat.

 • 7.

  Citron do sprchového koutu

  koupelna

  Rozčilujete se pokaždé nad zaschlými kapkami vody, které hyzdí stěny vašeho sprchového koutu? Zapomeňte na chemické prostředky, kterými si povrch můžete poškodit. Mnohem lépe uděláte, když si vymačkáte šťávu z šesti citronů, a tu pak nalijete do rozprašovače. Kyselina citronová působí jako změkčovadlo, které vše dokonale rozpustí – jak zaschlé kapky tvrdé vody, tak i mýdlové skvrny. 

 • 8.

  Zrcadlo, ve kterém se uvidíte

  koupelna

  Vadí vám, jak je zrcadlo po každé sprše a koupeli zamlžené? A různě ho otíráte, abyste se aspoň na kousku viděli? Tak jistě oceníte tento další trik. Celé zrcadlo vyčistěte pěnou na holení a nakonec otřete čistým suchým hadříkem. A příště se už zrcadlo mlžit nebude. Pěna totiž obsahuje složky, které vytvoří na povrchu ochranný film.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy