Bývalý člen skupiny The Beatles, jenž se vzhledem ke svému pokročilému věku nachází v té nejohroženější skupině lidí, pro které by nákaza koronavirovým onemocněním mohla být fatální, si v rozhovoru pro rádio Sirius XM nebral servítky, když se rozhovořil na téma trhu s mořskými plody ve Wu-chanu. Právě zde byly totiž zaznamenány první případy nakažení virem covid-19, a obecně je považován za zdroj ohniska této vážné nemoci, byť to ještě nebylo oficiálně potvrzeno.

„Opravdu doufám, že to čínskou vládu přiměje říct: ‚Dobře, pánové, musíme tady zavést superhygienické podmínky‘,“ prohlásil Paul McCartney. „Přiznejme si to, je to trochu jako ve středověku, aby se jedli netopýři,“ dodal tento dlouholetý aktivista za práva zvířat, jenž je vegetariánem již od 70. let. Je přesvědčený, že všechny hrozivé choroby, které v minulosti vyděsily svět, například obávaná ptačí chřipka nebo SARS, pochází právě z těchto „mokrých trhů“. „Proč to tady je? Právě díky těmto naprosto středověkým praktikám a podmínkám. Musí to přece nějak napravit!“

Podle zpěváka, jenž nazpíval například hity, jako je Live And Let Die či Band On The Run, by určitě nebylo od věci, kdyby se více celebrit zasadilo za uzavření těchto barbarských trhů. Omezilo by to riziko dalších nemocí. „Myslím, že to dává velký smysl... Když se tam dějí takovéhle obscénnosti, a tohle, čeho jsme svědky, z toho potom vychází, je to jako kdyby hodili na celý svět atomovou bombu,“ dodal rozezlený umělec s tím, že si však uvědomuje, že Čína bude proti. „Chápu, že to budou obhajovat ve smyslu ‚dělali jsme to takhle vždycky, takhle to u nás prostě chodí‘, ale to se říkalo i u otroctví. V určitém okamžiku se musí věci změnit.“

VIDEO: Indický guru Mahariši Mahéš Jógi a Beatles

Fotogalerie
37 fotografií