Princ Philip, vévoda z Edinburghu, jenž je „služebně nejstarším“ partnerem vládnoucího monarchy a také nejdéle „sloužícím“ manželským partnerem v historii britských panovníků, měl v pondělí 10. června již osmadevadesáté narozeniny. Svůj úctyhodný věk oslavil v soukromí a jenom se svými nejbližšími, armáda na jeho počest pouze vypálila salvu z děl. Na sociálních sítích mu poblahopřáli děti i vnuci, kromě Charlese samozřejmě jak princ William (36) s manželkou Kate (37), tak i princ Harry (34) s novopečenou maminkou Meghan (37), nebo například jeho další vnučka, princezna Eugenie z Yorku (29).

Princ Philip gratulace nijak veřejně nekomentoval, již před několika lety se ostatně stáhl z veřejného života. Důvodem k tomuto kroku bylo jeho stále chatrnější zdraví. Na společenských akcích se tedy začala královna Alžběta II. objevovat sama, Philip jí nestál po boku ani při nedávné návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa (72).

Od své lednové autonehody navíc Philip, milovník rychlé jízdy, odevzdal svůj řidičský průkaz a automobilem se prohání maximálně na soukromém pozemku ve Windsoru. Jinak prý ještě občas řídí vůz taženým koňmi.

Philip se narodil v roce 1921 v Řecku, na ostrově Korfu, jakožto princ řecký a dánský. Jako osmnáctiletý mladík se přidal k námořnictvu a sloužil u něj i během druhé světové války. Poté byl představen britské princezně Alžbětě, s níž byl přes xté koleno spřízněný (jeho babička z matčiny strany byla vnučkou britské královny Viktorie), a údajně to byla láska na první pohled – byť budoucí britské vladařce v té době bylo teprve něco málo přes třináct let. Důvodem Alžbětina okouzlení byl dozajista jeho přímočarý smysl pro humor, kterým je Philip proslulý.

Přestože můžou jeho vtípky hraničit s neslušností (německého kancléře Helmuta Kohla například oslovil „pane říšský kancléři“, či zpěváka Eltona Johna setřel slovy, že by bylo lepší, kdyby měl po čas svého vystoupení vypnutý mikrofon), pravdou je, že jsou skutečně legrační. Připomeňme si ty nepovedenější hlášky!

K nevidomé ženě se slepeckým psem: „A to víte, že anorektici si teď mohou opatřit cvičeného jídelního psa?“
K Australanovi, který princi řekl, že „žena je doktorka filozofie a má mnohem významnější postavení než já“: „Jo, jo, v naší rodině máme tenhle problém taky.“ 
Na konferenci o ohrožených zvířatech: „Jestli to má čtyři nohy, a není to židle, dvě křídla, a není to letadlo, a umí to plavat, aniž by to byla ponorka, pak to v Číně jedí.“ 
Na téma královských financí v roce 1969: „Příští rok budeme ve ztrátě. Asi budu muset přestat hrát pólo.“
Ke zdravotní sestře v Karibiku: „Vy máte komáry. Já mám novináře.“
Ke své školní docházce: „Můj nejoblíbenější předmět ve škole bylo vyhýbat se zbytečné práci.“
Po náročných pracovních cestách na Nový Zéland a do Austrálie: „Jak se tak často stává, zjišťuju, že by bylo lepší, kdybych držel hubu.“
K domorodci v Austrálii: „Pořád po sobě ještě házíte oštěpy?“
K válečnému veteránovi, který přišel o obě nohy a místo nich měl protézu: „Aspoň máte tu výhodu, že si to můžete sundat a dát si místo toho třeba kolečka.“
Ke své manželce po její korunovaci: „Kde jsi sebrala ten klobouk?“
K nigerijskému prezidentovi v jeho tradičním hábitu: „Vypadáte, jako byste se chystal jít spát.“
Ke zpěvákovi Tomu Jonesovi: „Čím kloktáte? Štěrkem?“ 
Jak shrnul zásadní problémy v Brazílii: „Žijí tam Brazilci.“ 
Proč se rozhodl vstoupit do námořnictva místo pěchoty: „Nechtělo se mi moc chodit.“ 
Při otevírání nového britského velvyslanectví v Berlíně za 18 milionů liber: „Je to obrovské plýtvání prostorem.“

VIDEO: Prvorozený syn prince Philipa, princ Charles jako dítě.

Video
Video se připravuje ...

Princ Charles jako dítě Youtube.com/The British Monarchy

Fotogalerie
36 fotografií