Jednoho dne nechal školy a vyrazil do asijské džungle. Pětadvacetiletý Jan Bradáček z Trutnova procestoval celou jihovýchodní Asii, aby nakonec zakotvil v Kambodže.

Tam si s kamarádem pronajal za tisíc korun měsíčně liduprázdný ostrov s džunglí, kde několik měsíců žil. V chudém asijském státě si také našel přítelkyni. Teď tvrdí: „Návrat do Čech byl šok a chci jet co nejdřív zpátky.

Děti viděly poprvé sprchu

Kambodža Honzu okouzlila. Neváhal proto s Cvitou zajít do jedné nevládní organizace na podporu chudých dětí, kde sehnal autobus a peníze a zorganizoval pro 55 tamních dětí výlet do deset hodin vzdálených chrámů Angkoru.

„Ty děti nikdy nebyly dál než ve vlastní vesnici, kde nic nemají. Z výletu měly velkou radost. Když jsme přespávali v hotelu, zaujala je i obyčejná sprcha. Viděly ji totiž poprvé v životě,“ líčí Jan Bradáček.

Fotogalerie
12 fotografií

Během dvouměsíčního pobytu v Kambodže se Honza s Cvitou potkali s Američanem Johnem. Ukázalo se, že John má pronajatý za zhruba tisíc korun měsíčně ostrov, na němž se rozprostírá džungle a on tam vozí turisty toužící po dobrodružství.

„Když jsem to místo viděl, padl jsem na kolena. John s tím chtěl skončit, ale přemluvili jsme ho, ať počká, že se k němu příští rok přidáme,“ vzpomíná Honza.

Návrat do džungle

Pak se Honza s přítelkyní vydali na dva měsíce do Laosu a odtud zamířil domů, do Česka. Dlouho tu ale nevydržel. V listopadu 2007 se – tentokrát už bez přítelkyně – vrátil do Kambodže.

„S Johnem jsme začali pracovat na znovuotevření kempu v džungli. Bylo třeba místo, kde se zákazníci setkávali a jedli, které se muselo opravit, takže jsme mu třeba udělali novou střechu z kusů trávy. Taky jsme postavili sprchu, záchod a parní saunu.

Všechno ze dřeva a kůry. Kemp jsme dávali dohromady dva týdny,“ říká Honza. „Pak jsme na pobřeží rozházeli letáky a lidé se začali hlásit. Byly chvíle, kdy jsme na ostrově byli v džungli sami s Johnem, někdy nás ale bylo i šestnáct. Celkem jsem bylna ostrově, který měl tak pět krát šest kilometrů, půl roku.“


Kambodžská svatba

Zákazníci ještě před jízdou na ostrov dostali instrukce o nebezpečných pavoucích a hadech, o které nebyla v džungli nouze. „Lezly tam malajské zmije, což je jeden z nejjedovatějších druhů v té oblasti,“ říká Bradáček.

Po skončení sezony Honza Kambodžu procestoval. Zúčastnil se například svatby v chudinské oblasti, kde kuchyň pro celou vesnici měla podobu jednoho starého kotlíku. Jídlo na svatební hostině se skládalo především z rýže, ke které se pilo palmové víno.

Nevěsta i ženich ve svůj velký den oblékli krásně zdobené šaty
Autor: archiv Jana Bradáčka

„Domorodci ještě po svatbě odněkud vytáhli starý reprák, který připojili k přehrávači, a ten celou noc přehrával pořád dokola tři písničky. Na druhou stranu, nastávající manželé si během svatby několikrát vyměnili šaty, které byly všechny krásné,“ dodává český dobrodruh.

Láska ze Siem Reap

Další zástavkou Jana Bradáčka byla provincie Rattanakiri, kde byla hlavní atrakcí neprostupná džungle. „Když jsme procházeli vyschlým korytem řeky, plazila se kolem nás kobra královská. Když vás kousne, máte pět minut,“ vzpomíná.

Posledním útočištěm mladého Čecha se stalo město Siem Reap. Nadiskotéce se tu seznámil se servírkou Ani. Začali spolu chodit.

„Ani měla spoustu kamarádek. Všechny byly krásné a skoro všechny dělaly prostitutky. Samy si to vybraly. Buď můžou šít oblečení za padesát dolarů na měsíc, nebo šlapat za sto dolarů na noc a dovolit si úplně jiný standard než normální lidé,“ říká Bradáček.

Románek s Ani ale nevydržel dlouho. Honzovi začaly docházet peníze a po měsíci a půl známosti se musel vrátit do Čech.

„S Ani jsme částečně v kontaktu, jednou se jí podařilo dostat se na internet a přes Skype jsem si s ní volal. Říkala, ať se vrátím, že se vezmeme,“ dodává Honza s tím, že už plánuje další cestu do Kambodže.