Ryby
Autor: CNC

18. březen <<< 19. březen >>> 20. březen

Lidé narození 19. března jsou Ryby.  


Svátek slaví Josef

  • Ženský protějšek: Josefa, Josefína
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Josífek, Jožka, Jožin, Pepa, Pepan, Pepíček, Pepíno, Pepča
  • Původ: Jméno Josef je prastaré jméno hebrejského původu. Vychází z biblického jména „Jóséph“, které se vykládá jako „Bůh ti dá dítě“ nebo „Bůh ti přidá“.
  • Povaha: Josefové jsou společenští a mají rádi vzrušení. Jsou oblíbení u žen, ke kterým se chovají jako velcí gentlemani. Přestože má o ně zájem mnoho žen, oni preferují monogamní vztahy.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Raka, Ryb a Štíra.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Mezinárodní den invalidů

Mezinárodní den invalidů vyhlásila Mezinárodní federace práce neschopných a civilních invalidů. Měl by nám připomenout, že lidé s fyzickými či psychickými postiženími se musí každý den setkávat s mnoha překážkami.

Jednou z nich je problém se začlenění do společnosti, obzvláště možnost nastoupit do zaměstnání. Neměli bychom být k těmto lidem a jejich situaci lhostejní. 

1976: Vyhlášeny čtyři CHKO

19. března 1976 byly vyhlášeny Chráněná krajinná oblast (CHKO) České středohoří, CHKO Kokořínsko, CHKO Lužické hory a CHKO Pálava. První CHKO se stal Český ráj. K jeho vyhlášení došlo 1. března 1955. Na území ČR je 26 CHKO o celkové rozloze 10 761,11 km2, tedy 13,6 % rozlohy státu.

Chráněná krajinná oblast České středohoří se nachází v krajích Ústeckém a Libereckém na ploše 1068,9 km2. Nejvyšším vrcholem je Milešovka. CHKO Kokořínsko se rozkládá na ploše 410 km2 v kraji Středočeském, Libereckém a Ústeckém. Tamní dominantou je novogotický hrad Kokořín z počátku 14. století.

CHKO Lužické hory o rozloze 270,72 km2 se nachází v Ústeckém a Libereckém kraji. Sousedí mimo jiné s Národním parkem České Švýcarsko, který v létě 2022 zasáhl největší lesní požár v novodobé historii ČR. CHKO Pálava se na ploše 83 km2 rozkládá v Jihomoravském kraji. K jejím dominantám patří zřícenina romantického hradu Děvičky. Pálava se proslavila svými vinohrady.

Kdo se narodil 19. března

Svět