Petr hned po očkování proti chřipce dostal chřipku. Má vakcína smysl?

Autor: ula - 
22. 10. 2016
13:00

Petr se nechal očkovat proti chřipce. Druhý den po podání vakcíny si šel zaposilovat. Jaké bylo jeho překvapení, když ho do 24 hodin skolila horečka, bolesti hlavy a zimnice – zkrátka chřipka. Od té doby se mladý muž odmítá nechat očkovat a věří, že je to k ničemu. Jak se na to dívají lékaři? A co byste měli a neměli dělat, pokud jste po aplikaci vakcíny?

Podle Rastislava Maďara z Centra očkování a cestovní medicíny Avenier je několik možností, proč se vlastně Petr chřipkou nakazil těsně po očkování: „Je možné, že už v době očkování byl v inkubační době a nemoc by se tedy vyskytla i bez očkování. Stejně tak velká fyzická zátěž po očkování není vhodná.“ Rozhodně za to podle něj nemohla vakcína samotná. 

Lékař dále doplňuje: „Řekl bych, že pokud by Petr našel dost odvahy a očkoval se proti chřipce podruhé, už by se to nezopakovalo. Imunita nastupuje až za dva týdny po podání vakcíny, proto se doporučuje očkovat v říjnu nebo v listopadu, kdy je ještě malé riziko předchozí nákazy chřipkou.“


Očkování během rýmičky?

Pokud se chcete nechat vakcinovat proti chřipce, zřejmě už jste narazili na názor, že to není vhodné, když vás pálí v krku nebo vám teče z nosu. Pravda je ale taková, že malé lokální zdravotní potíže v nose nebo v krku očkování vůbec nebrání. „Musíte si být však jisti, že to není začátek větší nemoci, proto se lékaři ptají, zda se příznaky nezhoršují,“ vysvětluje Maďar.

Je-li daný stav stabilní nebo se dokonce příznaky v posledních dnech před očkováním zmírňují, vakcína se může podat.

Žádná fyzická zátěž

Pokud jste se rozhodli nechat se očkovat, tak dodržujte vše, co vám lékař doporučí. Tedy v den očkování a další dva dny poté se doporučuje vyhnout se větší fyzické zátěži a nadměrné konzumaci alkoholických nápojů. V den vakcinace byste se neměli opalovat nebo chodit do sauny. Jakákoliv běžná aktivita, na kterou je člověk zvyklý, je po očkování samozřejmě možná.

Vakcína snižuje rizika

Podle lékaře vakcinace proti chřipce pomáhá nemoci předcházet. K tomu snižuje pravděpodobnost její těžké formy, riziko hospitalizace i úmrtnost. „Loňská chřipková sezóna ukázala, že o život může jít i mladším a do té doby zdravým, tedy nerizikovým osobám,“ uzavírá Maďar.

Další články na Blesk.cz:

 

Doporučujeme
Roman_Koblizek ( 7. listopadu 2016 14:06 )

Chřipka udeřila v plné síle, vidím to na okolí. Já se zatím držím asi protože chodím do sauny a pravda je, že od doby co se pravidelně očkuji jsem chřipku neměl, na vakcínu mi přispěje moje pojišťovna ozp a stejně tak proplatí doplňky stravy a vitamíny což moc nevyužívám spíš se snažím jíst zeleninu.

abzk ( 22. října 2016 19:13 )

Kolik ti za ten reklamní koment zaplatili??? Mám přes padesát stálých dlouhodobých zaměstnanců s kterými se za ta léta znám s každým dost osobně. Když přišla tahle móda očkování proti chřipce, přes půlku z nich zblbla. Od tý doby nemocnost těch očkovanejch stoupla a nemocenská se začala prodlužovat. Některejm to došlo dřív, některejm pozdějc, ale čím dýl v tom očkování jeli, tím dýl jim po tom, co s tím přestali, trvalo, než se jim vrátila dřívější normální imunita a začali zas marodit míň. Ku prospěchu to očkování nebylo ani jednomu z nich. Tak tu laskavě přestaň balamutit lidi, jelikož je to přesně naopak jak píšeš. Jo, ne na všechny to asi působí stejně, ale pozitivně jenom na velmi malou, spíše nepatrnou část populace.

moiaza ( 22. října 2016 18:20 )

 Blbosti mě nezajímají. Chodím na povinné očkování a nepovinné mě nezajímají. Proti chřipce jsem se nikdy nenechal očkovat a chřipku mívám jednou da 15-20 let.

carmin ( 22. října 2016 18:17 )

Multimiliardář a zakládající šéf Microsoftu Bill Gates otevřeně přiznal, že vakcíny a současná zdravotní péče mají za cíl depopulaci planety. Řekl to na únorovém setkání elitní organizace TED. http://www.rukojmi.cz/clanky/800-bill-gates-priznal-vakciny-maji-snizit-populaci Premiér Sobotka podpořil protiruské sankce. „Nemůžeme hodit Ukrajinu přes palubu“ prohlásil, čímž de facto řekl „musíme podpořit Ukrajinu“ a já k tomu dodávám „banderovskou“, jelikož Kyjev pořádá okázalé oslavy Stepana Bandery. http://www.rukojmi.cz/clanky/domaci-politika/2703-premier-sobotka-musime-podporit-banderovskou-ukr ajinu Více než 50 afrických dětí ochrnulo po očkování proti meningitidě, které podporuje Bill Gates. http://www.nwoo.org/2015/01/31/vice-nez-50-africkych-deti-ochrnulo-po-ockovani-proti-meningi tide-ktere-podporuje-bill-gates/ Bill Gates financuje program skryté sterilizace a vakcinace lidstva http://outsidermedia.cz/Bill-Gates-financuje-program-skryte-sterilizace-a-vakcinace-lidstva / náš spojenec USA poslaly do čr vakcíny nakažené smrtelným virem ptačí chřipky samozřejmě je jasné ,že s cílem rozšířit infekci po eu , vakcína obsahovala i agresivní virus ptačí chřipky H5N1 Do Česka se dostala vakcína nakažená smrtelným virem ptačí chřipky 17. února 2009 Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/do-ceska-se-dostala-vakcina-nakazena-smrtelnym-virem-ptaci-chripky-1df-/domac i.aspx?c=A090216_212758_domaci_abr poslali to do více zemí Evropy, a EU jim za to líže zadek

socan68 ( 22. října 2016 18:06 )

Já jsem jednoznačně pro očkování. Nechávám se očkovat již dlouhou řadu let a s dobrým svědomím mohu prohlásit, že mně očkování proti chřipce pomáhá. Před tím jsem občas míval chřipku a vždy s těžkým průběhem. Co se nechávám očkovat, jsem chřipku neměl, pouze nachlazení, jednou angínu, s lehčím průběhem. Ale připouštím, že na každého může očkování působit různě. Negativně ale jenom na velmi malou, spíše nepatrnou část populace. Pro drtivou většinu lidí je přínosem, celé řadě lidí může očkování zachránit i život. Po všech zkušenostech bych nyní již neriskoval nenechat se očkovat. A pokud jde o ostatní druhy očkování, bez něj by jsme všichni houfně umírali na řadu infekčních nemocí jako je černý kašel, záškrt a další.

Zobrazit celou diskusi
Další videa