Chřipka se nevyhýbá ani psům či kočkám. Nakazit se mohou od člověka

Autor: ula - 
6. února 2016
06:30

Chřipkový virus je „přizpůsobivý“. Snadno mutuje a může tak měnit hostitele. Nakazit se tedy může i pes či kočka. Od svého domácího mazlíčka chřipku sice chytit nemůžete, obráceně to ale jde. Bohužel pro psa či kočku může být taková chřipka smrtelná.

Jste nemocní? Neberte si psa do postele

„Experimentálně bylo prokázáno, že kmeny lidských chřipkových virů jsou schopné infikovat psí buňky,“ řekla Blesk.cz veterinářka Martina Načeradská.

Naopak od psa nebo kočky se nakazit nemůžete.

Nejvíce jsou ohrožena plemena s krátkých nosem – a to jak psi, tak kočky. Díky „deformaci“ nosu jim nefungují dýchací cesty tak, jak mají, některá plemena se i dusí, i když nemocná nejsou. Při infekci dýchací cesty otečou, zvířeti se začne tvořit hlen a další sekrety, a to může psa či kočku ohrozit na životě. „U zvířat s krátkým nosem tedy nepodceňujte infekce horních cest dýchacích, celou zimu jim můžete podávat přípravky betaglukany s vitamínem C,“ radí veterinářka.

Stejně jako se mohou snadno chřipkou nakazit děti a starší lidé, tak jsou ohrožena mláďata a starší zvířata. „Pokud jste nemocní, neberte si zvíře do postele,“ varuje veterinářka. Virus se totiž může snadno přenést.

Příznaky jako u lidí

Stejně jako člověk může mít pes teplotu, suchý dráždivý kašel, který přechází do vlhkého kašle a zvíře tak vykašlává hleny. Často bývají tyto projevy zaměňovány se zvracením. Může se objevit i rýma, výtoky z očí a nosu. Ve vážnějších případech se infekce horních cest dýchacích může rozvinout v nebezpečný zápal plic. Jakmile vypozorujete u svého mazlíčka jeden z těchto příznaků, okamžitě zamiřte k veterináři, který provede diagnózu, jež rozhodně není tak snadná jako u lidí. „Prokázat tyto viry je možné pouze metodou PCR – hledáním specifických kousků DNA viru,“ vysvětluje Načeradská.

Omezení procházek

Pokud má zvíře v pořádku imunitní systém, odezní prvotní příznaky, jako je kašel, do 2–3 týdnů. Nechte proto zvíře v klidu, psa neberte na dlouhé procházky. Zvíře by mělo mít dostatek tekutin a také vitamíny. Stejně tak by se pes neměl stýkat s jinými zvířaty, chřipka je snadno přenosná. Pokud je zvířeti špatně, je apatické a nechce žrát, běžte k veterináři, který předepíše antibiotika.

Očkujte i zvíře

Podobně jako u lidí může být dobrou prevencí očkování proti chřipce. Vakcína přijde na 400 korun. Pro zlepšení imunity může veterinář psovi vstříknout speciální vakcínu i do čumáku, ta přijde na pětistovku. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud