Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Nová naděje v léčbě rakoviny? Českým vědcům patentovali možný lék se zlatem

Udělení patentu předcházel mnohaletý výzkum. (ilustrační foto)
Udělení patentu předcházel mnohaletý výzkum. (ilustrační foto)  (Autor: profimedia.cz)
Autor: bru/ČTK - 
2. února 2016
15:02

Olomoučtí vědci získali dva národní patenty na sloučeniny s obsahem zlata, které mají výrazné protizánětlivé i protinádorové účinky. Odborníci vidí v budoucnu jejich využití například v kombinaci s radioterapií nebo při následné léčbě. Na výzkumu se podíleli vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů, informovali zástupci univerzity. Loni získali olomoučtí chemici evropský patent na nové látky s protinádorovým účinkem na bázi platiny.

"Společnou a farmaceuticky využitelnou vlastností nových látek je pozoruhodná kombinace jejich protizánětlivých účinků s výraznou protinádorovou aktivitou. Ty byly ověřeny na buněčných modelech zánětu a nádorových liniích lidského adenokarcinomu prsu, osteosarkomu, maligního melanomu, karcinomu prostaty, vaječníků a karcinomu vaječníků rezistentního vůči cisplatině," uvedl vedoucí výzkumného týmu Zdeněk Trávníček, který má spolu s kolegy na kontě řadu dalších patentů.

Podle odborníků jsou nově patentované látky účinnější než dnes klinicky používané protizánětlivé léčivo s obsahem zlata, tedy Auranofin. Navíc současně překonávají protinádorové účinky klinicky nejužívanějšího chemoterapeutika na bázi platiny, kterým je cisplatina. Právě kombinace jejich biologických vlastností dává šanci pro využití látek jako léčiv zánětlivých i nádorových onemocnění. "Další pozitivní vlastností nově vyvinutých sloučenin je jejich schopnost překonat odolnost nádorů vůči cisplatině," doplnil další z původců patentů Zdeněk Dvořák.

Jako příklad uvádějí odborníci využití látek v kombinaci s radioterapií, případně jako následnou léčbu po radioterapii. Látky by podle nich mohly potlačit nežádoucí vedlejší zánětlivé následky ozařování a zlepšit tak zdravotní stavu pacientů. Výzkumníci ale současně zdůrazňují, že k využití těchto látek jako léčiv vede ještě dlouhá cesta experimentálního a klinického výzkumu.

Na látky s protinádorovým účinkem se olomoučtí vědci zaměřují řadu let. Například loni vědci v týmu Zdeňka Trávníčka dostali evropský patent na komplexní sloučeniny na bázi platiny, které jsou účinnější než dnes používaná chemoterapeutika a mají i menší negativní vedlejší účinky. Udělení patentu předcházel mnohaletý výzkum.

Úspěšní jsou vědci z olomoucké univerzity i v ostatních oborech. Loni na podzim představili toxikologové z přírodovědecké fakulty modely lidských buněk, které dokážou odhalit nebezpečné látky v životním prostředí či potravinách a lze je využít i při testování vedlejších účinků nových léčiv. Předloni v září informovali zástupci univerzity o tom, že její odborníci získali společně s berlínskými kolegy evropský patent na stimulátor růstu rostlin. Látka s pracovním názvem PI-55, kterou odborníci společně vyvinuli, dokáže utlumit rostlinu ve vnímání vlastních přirozených hormonů.

radka.seznam ( 19. března 2016 01:01 )

Není divu, že je tolik rakoviny, když u nás dovolí prodávat plesnivou a shnilou zeleninu plnou pesticidů a herbicidů, sajrajty v "potravinách", spoustu náhražek, geneticky modifikované potraviny, zkažené maso, barví se broučky, jíme vlasy v pečivu atd...

Zobrazit celou diskusi