Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Někdejší obchodní rada v Libyi o únosu Čecha: Šance na záchranu Pavla jsou mizivé!

Autor: shp, et - 
17. března 2015
05:02

Libye, země, ve které se lidé bojí v noci vycházet ven. Po pádu diktátora Muammara Kaddáfího je v ní velmi nebezpečno. Nebezpečí hrozí i místním. Blesk.cz vyzpovídal ohledně situace v této zemi Karla Babora (69), někdejšího obchodního radu velvyslanectví České republiky. S místními dodnes udržuje kontakt a ví, jak to v Libyi chodí. I proto říká, že šance na záchranu uneseného Čecha Pavla Hrůzy (49), který skončil v rukou Islámského státu, je minimální.

Babor si dnes již užívá zaslouženého důchodu. V zemi působil jako obchodní rada v letech 2006 až 2009. Byť je to nyní až k nevíře, na Libyi vzpomíná v dobrém. Trápí ho proto, jaká je situace v zemi právě teď.

Podle Babora jsou teroristé na vzestupu a lidé z nich mají strach. V bezpečí nejsou ani muslimští Libyjci. Cizinci jsou pak dle něj jasným cílem. Jejich brutální vraždy mají posloužit jako zastrašení pracovníků ropných polí.

Jak byste Libyi popsal jako zemi?

„Nádherná příroda, 2 tisíce kilometrů překrásných pláží. Bílý písek, žlutý písek a hlavně pořádek. Moje žena mohla jít v klidu o půlnoci městem a nebála se. Ať byl Kaddáfí (tehdejší vládce, pozn. red.) jakýkoliv, držel to pevnou rukou.“

Nebylo možné dnešní události tehdy předpovědět?

„Nikdo o něčem takovém neuvažoval. Kaddáfí stmeloval tamní kmeny, takže s nimi nebyl nikdy problém. A ty kmeny, jejich náčelníci, to tam dají zase jednou do pořádku. Ale moc teď není v jejich rukou ani ve vládách Tripolisu a Tobrúku, ale rozdrobená v různých čtvrtích měst.“

Experti tvrdí, že velkou roli ve vyjednávání o zajatém Čechovi budou hrát právě kmenoví náčelníci. Jak to vidíte vy?

„Kmenový náčelník má velkou úctu, přes členy kmene se dozví všechno možné. Ale že by se dozvěděl, co se děje v Islámském státu (ten Čecha unesl, pozn. red.), tomu nevěřím. Ten bojuje proti všem.“

Přes jakého prostředníka by se tedy s nimi dalo vyjednávat?

„Je možné, že třeba se náčelníci o únosu dozvědí, ale určitě nebudou mít vliv na to, aby IS propustil zajatce. Možnost vyjednávání je velice malá.“

Když bojuje IS proti všem, kde se tam vzal?

„Už za Kaddáfího byli v Benghází, on je ale vždy likvidoval. Po jeho smrti se vrátili z Iráku Libyjci, kteří tam bojovali, většina ze stejného města. A ti vycvičení vrazi a žoldáci vydají za deset vojáků.“

Jak vnímají situaci v zemi samotní Libyjci?

„Znám jak Libyjce žijící v Česku, tak se i přes internet bavím s místními. Ani v hlavním městě nemůže Libyjka bez strachu na ulici. Lidé, kteří byli rádi, že padl Kaddáfí (v roce 2011, pozn. red.), nám dnes soukromě řeknou, že tehdy bylo bezpečněji.“

A únosy jsou tam na denním pořádku?

„Od převratu se unášejí lidé neustále, a to i Libyjci. Ti se vykoupí. Křesťané to mají těžké. Jak IS například zabil těch 21 egyptských koptů, to je taktika. Chtějí zastrašit ostatní Egypťany, oni tam totiž obsluhovali ropná zařízení. I proto šance toho Čecha vidím jako slabé.“

Byl jste někdy na ropných polích al-Ghaní, kde se únos odehrál?

„Ne, ale dost jsem procestoval Libyi. S Čechy jsem se byl podívat na rafinerie. Bylo to tam zvláštní, takový nepochopitelný řád. Když jste chtěli, aby něco fungovalo pořádně, byli tam cizinci.“

Pavla v Libyi unesli před evakuací

Pavel Hrůza z Velkého Meziříčí pracoval na ropném poli al-Ghaní jako koordinátor stravování. V pátek 6. března měl být s ostatními pracovníky evakuován, teroristé v třiceti autech přijeli ale dřív. Ochranku zabili a pracovníky zajali. Od té doby o unesených nejsou žádné zprávy. Český stát koordinuje své kroky s cizími tajnými službami, únosci se ale zatím nikomu z nich neozvali.

jiri.k ( 17. března 2015 17:18 )

Je jasné, že Arabové nedovedou v demokracii žít, nevím, že evropani a američani podlehli iluzi vývozu demokracie, pohoršují se nad tím, že někde jejich vládcové občas někoho popraví, proti někomu použijí ostré, někdy pár odpůrců poplynujou....na nás silná káva, pro ně normální prostředek udržení pořádku. Jsou to kmeny, žijící v době, kdy v Evropě žili Frankové, Germáni, Keltové....Je velká škoda Kaddáfího, Husajna, škoda že chtěji svrhnout Asada....

japos22 ( 17. března 2015 17:06 )

Za Kadáfího by se to nestalo - veškerá odpovědnost tudíž padá na Evropu a USA - porušili první směrnici, jak ji definoval STAR TREK

popocatepetl ( 17. března 2015 15:29 )

Tomu rozumím.

advokat2010 ( 17. března 2015 12:50 )

Pan prezident Ing. Miloš Zeman jménem nás všech zcela nepřehlédnutelně hlásá do světa nejen to, že je žid, ale i to že Česká republika je nejvěrnější spojenec Izraele a dále to, že se máme my všichni prý prohlašovat za židy. Já tedy moc nechápu k čemu je taková věc dobrá a kdy nám ve chvílí nejtěžší Izrael přispěchal či přispěchá na pomoc, ale panu Pavlovi a dalším našim lidem v zajetí "přátel Izraele", to určitě "hodně pomůže" k rychlému získání role v "oranžovém" filmu. Stejně tak až budou vybírat vhodný cíl pro další teroristický útok. Opravdu panu prezidentovi ze srdce děkuji, jak o nás pěkne pečuje!

popocatepetl ( 17. března 2015 12:15 )

Jestli tam byl už šest let, je pravděpodobné, že si jako mnozí jiní v podobných situacích říkal: ještě jednou to vyjde, určitě to ještě jednou vyjde. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu...

Zobrazit celou diskusi