Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Pozor, mění se čas: Zítra si o hodinu přispíme!

Autor: sch - 
25. října 2014
20:47

Počasí nám sice už přát tolik nebude, zato si můžeme v neděli přispat. Je tu totiž změna času, zítra se ručičky hodin posunou o hodinu zpět!

Ne každému změna ale prospívá. Téměř polovina dotázaných řidičů v průzkumu Generali pojišťovny pociťuje změnu času jako riziko. Prostě hodně lidí s posouváním hodin nesouhlasí, některé země dokonce přemýšlejí o zrušení letního času.

Kromě rozhozeného spánku se to projevuje i v komerčním sektoru – třeba firma Apple mívá problém se synchronizací kalendářů. Přitom princip letního času přišel na pořad už v roce 1784, autorem tehdy ironické myšlenky byl Benjamin Franklin.

V praxi byl poprvé letní čas zaveden za první světové války, v roce 1916, průkopníkem tehdy bylo Německo.

Jak se vyrovnáváte se změnou času?

Irena Císařovská (52), účetní, Praha:

„Vůbec mi to nevadí. Jen první den po té noci je to trochu komplikovanější, třeba co se týče vstávání a denního režimu, ale druhý den už je to v pohodě.“

Michal Doričák (31), řidič z povolání, Radim:

„Podzimní změna času mi tolik nevadí. Každé ráno vyrážím brzy na cesty, a tak si déle pospím. Daleko horší je pro mě změna na jaře. S tou zápasím několik dní.“

Kamil Hnátek (47), kovář, Ostrava:

„Toho dne se vždycky hrozím. Už tak se špatně vstává a zvykat si je ještě horší. Stejně je tomu odpoledne, než se člověk dostane domů, už je tma.“

Lenka Fuchsová (46), ošetřovatelka, Olomouc:

„Patřím k lidem, na které to rozhodně dobře nepůsobí. Pracuji v nepřetržitém provozu a mám své biorytmy, které mi změny času velmi nepříjemně narušují.“

 

bjutifl ( 26. října 2014 00:15 )

Jasně proč nejít proti (přirozenému) astronomickému času jenom v létě, pojďme proti němu i v zimě. Bóže ty jsi praštěná Některé země už letní čas zrušily ale kvůli tobě ho u nás asi zavedeme celoročně

1pravda1 ( 25. října 2014 21:23 )

Nechte pouze letní čas, je výhodný, v létě je déle světlo a ráno není tak brzy světlo a v zimě není tak brzy tma, jako při zimním čase!!! Jaký to má význam, že musíme od neděle svítit večer dříve? Původně to snad bylo kvůli úspoře energie.

Zobrazit celou diskusi