Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Bezpečnostní expert Andor Šándor: Terorismus hrozí i nám!

Autor: František Prachař - 
10. srpna 2014
07:18

Třetí světová válka je prý na spadnutí, všude číhají teroristé a účast našich vojáků na misích si odskáčeme. Jak to vidí bývalý náčelník Vojenského zpravodajství Andor Šándor (57)?

Od Afghánistánu až po Sahel dochází k destabilizaci. "Pokud si někdo myslí, že dopady té situace se Evropě vyhnou, je naivní,“ říká bezpečnostní expert Andor Šándor pro Nedělní Blesk.

V čem ty dopady na nás vidíte?
„Můžeme mít obavy z přímých útoků jedinců nebo drobných skupin teroristů. Mohou přijít na to, že v Británii nebo jinde jsou daleko víc sledováni, a uchýlí se jinam. Když tady bouchne synagoga, budeme ve zpravodajství Al Džazíry, CNN, BBC do pár hodin. Teroristé budou mít publicitu.“

To ale souvisí s migrací obyvatel.
„Jistě. Vždyť už teď Itálie nebo Malta jejich příliv nezvládají. Nechci nikoho strašit, ale může se stát, že budeme muset přijmout tisíce uprchlíků například ze Súdánu. Co se stane pak?“

Pouták Pouták | Nedělní Blesk

Lidé se nejspíš budou bát a odmítnou je.
„Jenomže Italové namítnou, že vlny uprchlíků nezvládnou. A v rámci EU solidarita být musí. Co pak? Vracet ty lidi?“

Nejsou otevřené hranice a absolutně volný pohyb kontraproduktivní?
„Myslím, že mezi státy a společnostmi sdílejícími stejné hodnoty to problém není. Evropa by měla žít jako jedna entita. Problémem je, když se do ní vmísí lidé, kteří si z ní vezmou to dobré, ale chtějí žít po svém. Dokonce po nějaké době začnou trvat na tom, že ostatní by měli žít jako oni. Že ten život, který tu žijí, je pro ně nepřijatelný, dekadentní a že ti druzí musí přistoupit na jejich způsob života.“

A když ne?
„Tak to může dopadnout jako nedávno v Austrálii, kde skupinka muslimských mladíků znásilnila několik dívek. Nejvyšší muftí, tamní islámská autorita, prohlásil, že si za to mohou samy. Měly prý příliš krátké sukně. To se akceptovat nedá."

To úzce souvisí s bezpečností státu a jeho lidí. Jak to vypadá u nás?
„Podstatné je, že k tomu, aby bezpečnostní situace státu byla na patřičné úrovni, musí stát fungovat. Občané si ho zřizují k tomu, aby chránil je, jejich životy, majetek a zdraví. Obávám se, že to není pravda.“

U nás, teď?
„Ano. Naší armádě chybí pět a půl tisíce vojáků, aby se doplnila na stav, který bych nazval kapesním. Není garantovaný zdrojový rámec na delší období. Už se stalo, že armáda přijala vojáky a po třech měsících je propustila, protože na ně nebyly peníze. Ani u policie to není růžové.“