Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Španělský Pohlreich zavítal do Čech: Zamiloval se do vepřového kolena, vaří si ho i doma

Autor: Tereza Hořínková, zunk - 
12. června 2012
21:21

ROZHOVOR: Jezdí po světě, aby reprezentoval španělskou kuchyni a natáčí vlastní kulinářský pořad. Enrique Sánchez (37) do Prahy přijel už podruhé, aby naučil Čechy vařit se španělskými olivami. Jaké české jídlo má ale nejraději? To mnoho jiného prozradil Blesku.

Víte, že se vám v České republice říká španělský Pohlreich?

„Hmmm. Ne, toho pána neznám.“

A jiného českého kuchaře?

„Brankáře Chelsea znám! Miluji fotbal. Znám spoustu lidí, ale spíše podle obličeje, nebo lidi z internetu, u většiny ale nevím, odkud pocházejí. Navíc česká příjmení jsou pro mě neskutečně složitá, tak si je nepamatuji.“

Jinou českou celebritu znáte?

„Fotbalistu Panenku! Četli jsme si jídelní lístek, když jsme byli na večeři, a tam jsem viděl panenku a hned si vzpomněl, že ho také znám.“

Kolik českých jídel jste už ochutnal?

„Ochutnal jsem celkem tři. Vepřo-knedlo zelo, vepřové koleno a svíčkovou. Co se týče chuti, nejvíce mi chutnala právě svíčková, vizuálně na mě zapůsobilo vepřové koleno. To mě překvapilo, jak je velké. A samozřejmě i dobré.“

A co knedlíky, chutnaly?

„No chutnaly. Jediné, co bych vytknul, je to, že jsem jich dostal málo.“

Pokusil jste si někdo uvařit něco českého doma ve Španělsku?

„To určitě. Bylo to neskutečně velké vepřové koleno. Byla to zajímavá zkušenost. Poprvé nebylo nic moc, ale napodruhé se mi to opravdu povedlo.“

Jaké jídlo je to první, po kterém sáhnete po flámu?

(Smích) „Když prožiji nějakou dlouhou a těžkou noc a vracím se pozdě domů, to, co mě vždycky postaví na nohy, je něco sladkého.“

Do Prahy jste přijel povídat o olivách a jak se dají využít, řeknete nám nějaký tip?

„Mám spoustu tipů, co se týká oliv. První rada, kterou bych vám dal, je, že člověk se je nesmí bát kombinovat prakticky s čímkoliv. Dají se například přidávat do sladkých jídel a zákusků. Je to jídlo s velkými možnostmi využití a daleko zdravější než buráky.“

Co jste myslel konkrétně tím, že se olivy dají kombinovat se sladkým?

„V podstatě se dá říci, že tuky se mezi sebou dobře kombinují. Třeba když si vezmete smažené brambůrky, tak spousta lidí je kombinuje s majonézou. A to samé je s olivami. Jsou surovinou, ze které se získává olej, proto se dají lahodně kombinovat s čokoládou.“

Tataráček ze zelených a černých oliv

Ingredience: 4 vejce, 6 zelených španělských, oliv 6 černých španělských oliv, 1 plátek bílého chleba, panenský olivový olej, sůl a pepř, ocet (nejlépe višňový), pažitka

Vejce uvařte ve slané vodě s několika kapkami (nejlépe višňového) octa. Olivy nasekejte na drobné kousky a promíchejte se dvěma lžícemi oleje a černým pepřem. Bílý chléb nakrájejte na malé kostičky a opečte do zlatova; osušte na kuchyňské utěrce a pokropte několika kapkami octa. Uvařená vajíčka umístěte do nádobek na vajíčka nebo do panákových skleniček. Naťukněte je a odkrojte horní část. Ochuťte solí a pepřem. Naplňte opečeným chlebem a olivovým tataráčkem. Na závěr posypte jemně nasekanou pažitkou.

Čokoládové terče s olivami a pepřem

Ingredience: půl tabulky hořké čokolády, 15 zelených oliv, které nakrájíte na půlky, 1 polévková lžíce zrnek růžového pepře

Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni. Lžící naberte kopečky čokolády a položte je na pečicí papír. Doprostřed každého kopečku položte olivy a zrnka růžového pepře, přes ně položte další kus pečicího papíru a jemným stisknutím vytvořte malé placky. Na několik minut dejte papír do mrazáku, aby čokoláda ztuhla. Poté kusy papíru sloupněte. Před podáváním nechte chladit v ledničce.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi