Erdogan chce „srazit hlavy“ strůjcům puče. Turci mají obnovit trest smrti

Autor: ČTK, pk - 
16. 7. 2017
08:55

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan slíbil, že potrestá zrádce. A ve svém projevu k prvnímu výročí neúspěšného pokusu o puč ocenil zároveň neozbrojené civilisty, kteří se právě před rokem postavili v ulicích vzbouřeným vojákům. Řekl také, že obnoví trest smrti, pokud to parlament odhlasuje. Bez váhání trest smrti podepíše a neodradí ho ani kritika ze strany Evropské unie. Pučisté by před soud měli podle Erdogana předstoupit v oranžových kombinézách, které jsou symbolem vězňů z americké věznice Guantánamo na Kubě.

Erdogan nejprve přednesl v sobotu před půlnocí projev k desetitisícům lidí, kteří se v Istanbulu zúčastnili pochodu k Mostu mučedníků, aby si připomněli výročí pokusu o převrat. Při puči bylo 250 lidí zabito a přes 2000 zraněno. V Turecku platí stále výjimečný stav, vláda řídí zemi pomocí dekretů. Erdoganův režim po pokusu o převrat provedl rozsáhlé čistky; ze zaměstnání bylo propuštěno více než 150 tisíc státních zaměstnanců údajně podporujících pučisty, 50 tisíc lidí bylo zatčeno.

„Lidé tu noc neměli zbraně, měli vlajky, a co je důležitější, měli svou víru,“ řekl Erdogan. „Jsem vděčný všem občanům, kteří bránili svou zemi,“ dodal.

Prezident uvedl, že 250 lidí sice přišlo při pokusu o převrat o život, ale země svůj boj o budoucnost vyhrála. „Pučisté, kteří té noci uzavřeli most, chtěli ukázat světu, že mají kontrolu,“ prohlásil Erdogan. „Postavily se jim ale miliony lidí, kteří vyšli do ulic bránit čest našeho národa.“

Prezident počítá s obnovením trestu smrti

Erdogan dále pohrozil, že strůjcům puče „srazí hlavy“. „Nikdo, kdo zradí tento národ, nemůže zůstat nepotrestán,“ uvedl prezident. Při pozdějším projevu před parlamentem při ceremoniálu v Ankaře Erdogan řekl, že počítá s obnovou trestu smrti v zemi. „Až (návrh příslušného zákona) projde parlamentem – a já věřím, že ho parlament schválí – a dostane se ke mně, bez váhání ho podepíšu,“ řekl.

Obnova trestu smrti by zcela zmařila snahy Turecka vstoupit do Evropské unie, podotkla k tomu agentura Reuters. Tato skutečnost ale Erdogana prý odradit nemůže. „Osobně nevěnuji pozornost tomu, co říká Hans a George,“ uvedl s očividným poukazem na Německo a Británii.

Erdogan také prohlásil, že mluvil o organizátorech pokusu o převrat s premiérem Binalim Yildirimem. „Až se objeví u soudu, měli by přijít v kombinézách jako vězni z Guantánama,“ řekl.

Ze zosnování puče turecké vedení obviňuje duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a v Turecku má řadu příznivců. Duchovní ale tvrdí, že podíl na pokusu o převrat nemá.

Podívejte se na video s prezidentem Zemanem hovořícím o puči v Turecku

Video Zeman o tureckém puči. Turecko dle něj může vypustit 2,5 milionu migrantů do Evropy. - redakce Blesk
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
sores ( 16. července 2017 11:08 )

Erdogan je stejné h.ov.a.do vraždící jako ten korejec vypasený co jen nechává zabíjet všechny okolo sebe. Erdogan chce být sultánem celé planety, myslí si že nezhebne že je nesmrtelný.Pár let ještě v jeho věku a bude stejně pr.dět do hlíny.

1pravda1 ( 16. července 2017 11:00 )

Cíl splněn, sekulární Turecko je minulostí, tak vládne muslim ve své zemi!!! který má obrovskou moc, oranžové kombinézy - znak vězňů IS! ISLAMIZACE EVROPY JE CÍLEM MUSLIMŮ.

zdenek43 ( 16. července 2017 10:10 )

KABELKOVY PREVRAT 2013 - P U C - ..... 13. 6. 2013 zasahovalo 400 policistů z ÚOOZ a protidrogové centrály na Úřadu vlády a v desítkách dalších nemovitostí. Obviněno bylo osm lidí. Razie působila svým rozsahem a masivní medializací dojmem, že jsou známy nezvratitelné důkazy o páchání velmi závažné trestné činnosti, čemuž odpovídalo i zabavení velkých obnosů peněz a zlata. Krátce po zásahu byla veřejnost informována, že se jedná o vzájemně propojenou kauzu tří "větví": údajné zneužití vojenské tajné služby, údajné úplatky v podobě "trafik" pro exposlance a vyšetřování klientelistických vazeb některých lobbistů a podnikatelů................... PREDCASNE VOLBY 2013 - Volby do Poslanecké sněmovny PČR se konaly 25. a 26. října 2013. Voliči šli k urnám o několik měsíců dříve. V Y T E Z S T V I - s o u d r u h u ...... soudruzi-pratele z CSSD + soudruzi - StBaci ANO2011 + KDU-CSL - //Narodni fronta z doby CSSR// +++ nepratele lidu - maji stesti - pise se 21.stoleti..... to kdyby probihalo ve 20.stoleti ............ ++ V září 1948 byl schválen Zákon o táborech nucené práce. Tábory nucené práce byly zřízeny při uranových dolech (Vojna u Příbrami, Rovnost, Svornost, Bratrství u Jáchymova). 10. října byl vyhlášen Zákon na ochranu lidově demokratické republiky. Byly též zřízeny pomocné technické prapory pro politicky nespolehlivé jedince jako kulaky, kněze, západní letce atd. Odhaduje se, že jimi prošlo asi 22 tisíc lidí..... Za první velký důsledně inscenovaný proces lze považovat proces se skupinou Milady Horákové v květnu a červnu 1950. Represe dosáhly vrcholu v listopadu 1952, kdy byl inscenován proces se Slánským. V politických procesech bylo asi 83 tisíc odsouzených. Trest smrti v období 1949-1953 jich dostalo 233, z toho 178 bylo popraveno. Jak vyšetřila později Pillerova komise, o všech rozsudcích smrti v politických procesech rozhodovaly stranické orgány.

zdenek43 ( 16. července 2017 09:58 )

ale,ale ...... Erdogan nedela nic jineho- nez se b e z n e dela..... a ted je ta m i r a ??? v Cesku se udela Kabelkovy prevrat 2013 - PUC2013 - nooo a nepratelemaji stesti, ze se to neodehrava v 50-letech 20.stoleti - - - - touz by v roce 2017 byli p o pr a v e n i .......... CESKO- - - CSR - zasedání předsednictva ÚV KSČ proběhlo 9. září 1948. Na jednání bylo rozhodnuto o nastolení ostrého kurzu proti reakci. To zahrnovalo vybudování táborů nucených prací a pozatýkání nepohodlných občanů. Začátkem 50. let bylo vybudováno 422 pracovních táborů a věznic. V těchto zařízeních bylo v dubnu 1950 uvězněno jen v českých zemích 6 788 osob z politických důvodů. V květnu téhož roku to bylo již 11 026 osob. Aby mohly být splněny úkoly vyplývající ze zářijového zasedání ÚV KSČ, muselo být vyhledávání nepřátel urychleno. Vždyť podle plánu ministerstva spravedlnosti mělo jen v době od 20.5. do 15.6. 1949 proběhnout 110 procesů s 1400 osobami........

Nezadat ( 16. července 2017 09:47 )

Je lepší jak šašci v Bruselu.Ti idiioti muslimský teroristy vítají a on jim sráží hlavy.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa