Turci soudí 30 lidí kvůli puči: Deset let hrozí novinářům i popové hvězdě

Autor: ČTK, deb - 
27. března 2017
19:58

V Turecku v pondělí začal soud se třemi desítkami lidí, převážně novinářů, včetně místního popového zpěváka Atilly Taşe v souvislosti s loňským neúspěšným státním převratem. Všichni čelí obvinění z terorismu, za což jim hrozí až deset let vězení, informovala agentura AP.

Také tato skupina, podobně jako jiné, čelí obvinění ze spolupráce s hnutím islámského duchovního Fethullaha Gülena, které je označováno za hlavního strůjce puče. Většina souzených novinářů pracovala pro média, která byla kritická k prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi.

Od pokusu o převrat byl vydán zákaz publikace více než stovky médií. Podle obhájců lidských práv skončilo ve vězení kolem 150 tureckých novinářů. Zpěvák Atilla Taş se dostal do potíží poté, co napsal kritický sloupek v novinách a měl satirické poznámky na Twitteru namířené proti Erdoganovi.

Podívejte se na videa ze vzpoury v Turecku:

Video  Vzpoura v Turecku: Vzbouřenci obsadili i sídlo televize CNN.  - Reuters
Video  Noční oslavy po krvavém pokusu o puč: Turci vyšli do ulic.  - Reuters

Gülen všechna obvinění odmítl a pokus o puč odsoudil. Ankara po pokusu o převrat zahájila rozsáhlé čistky v armádě, policii a státní správě. Přitom přišlo o práci nebo bylo suspendováno přes 100 000 státních zaměstnanců.

Už před nynějším procesem před tureckými soudy v souvislosti s pučem stanulo přes 300 osob.

VIDEO: Podívejte se, co řekl prezident Miloš Zeman o tureckém puči

Video  Zeman o tureckém puči. Turecko dle něj může vypustit 2,5 milionu migrantů do Evropy.  - redakce Blesk


Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

an.manchester ( 1. prosince 2017 17:16 )

a ty nase ceske silence se samopalem a podporou Kurdu by mohl prece jen pustit dva blazny- s tim, ze dozivotni zakaz opustit CR a to bude jako trest stacit a bude to vetsi trest jako jeho vezeni , protoze ti dva se citi dobre kdyz si hraji na hrdiny na uplne cizi scene....copak v Cesku treba neni dost chudych kde mohli pomahat? plest se do sporu Turecka s Kurdy je totalni blaznovstvi...

an.manchester ( 1. prosince 2017 17:14 )

muj nazor je nazor - Erdogan a jeho sesazeni a uvezneni spousty lidi- jsou vzdy zhruba dva smery kterym se lze vydat - negativni- to je perzekuce lidi a vezneni odpurcu, snadna cesta- pak ma druhou moznost a ta je tezsi ale vice prinese prospechu- ty co jsou jeho ne moc velci pratele motivovat strhnout je na svou stranu. Take je vychova kdy budete vase dite bit a bud vychovate ustraseneho jedince a nebo nasilnika, a nebo budete mu pozitivnim vzorem, trestat minimalne ale odmenovat uspechy- vyroste vam schopny dospely jedinec ktery bude spolecnosti i sobe platny...je vzdy pozitivni a negativni moznost, kterou si vybral pan Erdogan - vidime vsichni...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud