Írán už nechce zničit Izrael? Prezident Rúhání popřál Židům k Novému roku

Autor: ČTK, mb - 
14. 9. 2015
12:38

Íránský prezident Hasan Rúhání (66) poblahopřál Židům k novoročním svátkům. Židé totiž nyní slaví svátek Roš ha-šana, kterým pro ně začíná nový kalendářní rok. Přání íránského prezidenta je tak v přímém kontrastu s výroky přecházejícího íránského prezidenta Ahmadínežáda (58), který Izraeli vyhrožoval „zničením“.

Přestože Rúhání blahopřál Židům, učinil tak »diskrétně«. Jeho přání se totiž objevilo jenom na anglické, nikoli perské verzi Rúháního twitterového účtu.

„Nechť naše společné abrahámské kořeny prohloubí respekt a přinesou mír a vzájemné porozumění. L'šana tova,“ pozdravil Rúhání Židy s použitím hebrejského přání dobrého roku.

Umírněný Rúhání

Rúhání je v úřadě od roku 2013 a od té doby přání k židovským novoročním svátkům nevynechal. Příznivý postoj by ale rozhodně neschválil jeho předchůdce Mahmúd Ahmadínežád. Ten v roce 2011 prohlásil, že je Izrael jako „rakovina, která se rozlézá do celého těla. Režim nakazil celý region, nádor musí být z těla odstraněn.“

Západní média si v témže roce všimla Ahmadínežádova dřívějšího výroku, ve kterém slibuje „vyhladit Izrael z mapy světa“. Ahmadínežád si následně stěžoval, že byl jeho výrok překroucen.

Židé v Íránu a rok 5776

Židé žijí v dnešním Íránu skoro 3000 let a navzdory nepřátelství obou zemí je tam dodnes několikatisícová židovská komunita. Írán však Izrael jako stát neuznává a íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí (76) nedávno prohlásil, že Izrael do 25 let zanikne.

Židovské novoroční oslavy začaly s nedělním západem slunce a potrvají do úterka. Podle židovského kalendáře počítaného ode dne stvoření světa začíná právě dnes rok 5776. Svátky jsou věnovány úvahám o skutcích uplynulého roku. Na připomínku smlouvy, kterou Bůh uzavřel s lidem Izraele, zní troubení na beraní roh – šofar.

K tradičním pokrmům podávaným při oslavách neodmyslitelně patří med, aby byl příští rok sladký. Lidé se mají vyhnout konzumaci ořechů, protože číselná hodnota písmen slova ořech je v těsné blízkosti hodnoty slova hřích. Aby lidi nepotkalo v příštím roce nic zlého, vyhýbají se také hořkým a kyselým jídlům.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
lug70 ( 14. září 2015 13:30 )

Spíš to bylo obráceně.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa