Obchodníky s chudobou poslanci odmítli řešit. Na „lůzry“ se čas našel

Autor: Zuzana Štíchová - 
14. 6. 2018
11:38

Už pátou mimořádnou schůzi si poslanci odbyli v rámci nové Sněmovny. Ani tentokrát ale k debatě nedošlo a diskuze se scvrkla na vystoupení několika „vyvolených“. Změny v oblasti příspěvků a doplatků na bydlení totiž podle odpůrců schůze ještě nedoputovaly ani do Sněmovny. Podle svolavatelů je ale debata nutná i přesto. 

Poslanci s přednostními právy, tedy předsedové stran, klubů a členové vlády nakonec o možných změnách v oblasti příspěvků a doplatků na bydlení debatovali přes tři hodiny. Program schůze ale nakonec neschválili, a tak se na nikoho dalšího nedostalo.

To na samém začátku si našli čas na to vyříkat si některé spory z dřívějších jednání. Piráti obhajovali svého sněmovního místopředsedu Vojtěcha Pikala, ten měl podle komunistů přejmenovat poslance KSČM Leo Luzara na „lůzra“. Předseda Pirátů Bartoš proto znovu pouštěl záznam jednání, kde Pikal jmenoval poslance přesně. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik se poté Pirátům omluvil.

„Vítám sebereflexi, já ji projevil včera. Začal jsem, ‚pokud jsem špatně slyšel, tak mě omluvte…‘. Jestli jste takto schopni vzít omluvu... Měli bychom nastavit korektnější vztahy, ne na sebe jen útočit. Osobní útoky, napadání a invektivy sem nepatří. Nikdy bych se jich vědomě nedopouštěl,“ řekl směrem k Pirátům Kováčik.

Obchod s chudobou neprošel ještě ani vládou

Kamenem úrazu hlavního tématu dne se stal fakt, že připravovaná novela ještě není hotová a čeká na projednání Legislativní radou vlády. To znamená, že o ní nehlasoval ještě ani kabinet. Pak teprve by zamířila do parlamentu.

„Nevím, jestli tady budu za 14 dní nebo za měsíc, ale přála bych si, aby vás to téma zajímalo také po volbách. Po komunálních volbách,“ rýpla si do poslanců ministryně Jaroslava Němcová, která návrh připravuje. „Dávky jsou tak dobře nastavené, že se vyplatí a vyplatilo vstoupit i do tohoto byznysu soukromým skupinám podnikatelů, které skoupily ubytovny a rozjely byznys,“ argumentovala pro nutnou změnu.

„Co navrhujeme, je jen to, že se nemění výše, ale chceme zabránit nadužívání a zneužívání dávek,“ doplnila Němcová.

Další parlamentní strany to ale vidí jinak. A to včetně potenciálně koaliční ČSSD. „Ten problém má dvě roviny. Ta první je věcná, druhá je politická a legislativní. Úplná změna k lepšímu nemůže nastat bez vytvoření systému dostupného bydlení. Přejeme si, aby byl ukončen obchod s chudobou. Ta reforma počítá se smíšením dávek v jednu,“ upozornil na rizika za sociální demokracii šéf jejích poslanců, exministr Jan Chvojka. 

Bude mít katastrofální dopady, zejména na osamělé seniory nebo samoživitelky, u kterých dávky na bydlení tvořily důležitou část jejich rozpočtu. Vytvoří enormní tlak na úřady práce. S takovou reformou nesouhlasíme, ČSSD ji nepodporuje. Pokud to dopadne, že budeme mít svého ministra MPSV, tak takový návrh stáhne,“ zdůraznil. Debata tak možná skončí dříve, než se návrh dostane do Sněmovny.

„Jestli to půjde do koše, to si nejsem tak jistá,“ reagovala poté před novináři na jeho slova Němcová.

Doporučujeme
teqila1949 ( 14. června 2018 14:07 )

Jedině tvrdý režim tak jak to bývalo nepracuješ do kriminálu tolik pomocné prace je všude ulice,lesy,zemědělství,zdravotnictví atd jenže přišla politická svoloč která odnaučila cikány pracovat svojí libivou sociální politikou jen aby dostali hlasy nejvíce na této špíně politiky preferovala CSSD její politika stojí na principech! zavděčit se každému at to stojí co to stojí hlavně že jsme ve vládě u koryt danový poplatníci to stejně zaplatí.Věřte že pokud ministerstvo práce dostane CSSD to bude mafie s chudobou mlaskat.Politici odnaučili cikány pracovat a už je nikdy nenaučíte díky politici!! ne všichni cikáni jsou stejní znám jich desítky co pracují žijí slušně a taky znám spoustu býlích co už dvacet let nepracují taky,kradou,jedou v drogách,přepadávají!! Ale také znám mafii politiku ODS TOP KDU CSSD kteří třicet let kradou,tunelují,rabují v miliardách bez trestu,sice chodí do práce ale jejich jediná touha je nakrást si co nejvíc,zbohatnout,do politiky šli s nahou ***í jako romové jenže romové mají nahou stále ale politici jsou milionáři někteří miliardáři.Výsledek všichni kradou ale ti malý zloději mají smulu nejsou politici!! politickou mafie taky už nikdy nikdo neodnaučí krást!!Chtěl bych spočítat co nakradli romové a kolik politici napište mi někdo výsledek a kdo je větší cikán!!!!

riha ( 14. června 2018 14:04 )

Cigáni nabízeli,že pomůžou z kůrovcem no táák za každýho kůrovce 10 hal.krát 100000 nezamětnanejch cigánů když jich každej sebere 10000 tak si budem ještě kůrovce půjčovat v Německu

panamira ( 14. června 2018 12:43 )

Ministr Němcová bude moci odříct služební auto. Je kulatá k prasknutí a všude se může dokoulet.

riha ( 14. června 2018 12:37 )

Na tohle byli komouši dobrý ty by vám ty líný cigánský ***e nakopali a makali by ste jak zrzaví mravenci.Ted jenom děláte negramotný parchanty a berete dávky

riha ( 14. června 2018 12:28 )

Co to tady ty negramote meleš bydlíte na h.ovno protože celý vaše cigošský generace jste líný jako prasata když nemůžeš makat ty tak může tvej 10 dalších parchantů nebo příbuznejch

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa